Četvrtak, 18 Aprila, 2024
Rubrika:

Čirgić odbio da se povinuje naredbama Borovinić-Bojović kojima se krše procedure

Borovinić-Bojović je 17. februara mejlom dostavila Fondu dopis naslovljen ''Stavljanje na raspolaganje kompletne dokumentacije ovlašćenim licima koji su predstavnici Ministarstva zdravlja''

Fond za zdravstveno osiguranje, kako saznaje Pobjeda, odbio je nalog ministarke zdravlja Jelene Borovinić-Bojović da njenim „ekspertima“ dostavi na uvid dokumentaciju koju zahtijevaju „u cilju zakonite primopredaje resora“.

Pobjedi su iz Fonda dostavili odgovor koji su uputili ministarki u petak, 18. februara, na njen prijeteći dopis koji je na njihovu adresu stigao dan ranije.

Borovinić-Bojović je 17. februara mejlom dostavila Fondu dopis naslovljen „Stavljanje na raspolaganje kompletne dokumentacije ovlašćenim licima koji su predstavnici Ministarstva zdravlja“.

Nevažeći zakon

Ona, pored ostalog, zahtijeva od Fonda, Motefarma, Kliničkog centra (koji u dopisu zovu Kliničko bolnički centar, iako se on odavno tako ne zove) i Instituta za ljekove da se od tog dana nesmetano stavi na uvid sva dokumentacija „koju ovlašćeni predstavnici zatraže u postupku koji je Ministarstvo zdravlja povjerilo angažovanim ekspertima u cilju zakonite primopredaje resora“.

U dopisu ministarka upozorava direktore ovih ustanova „da ometanje rada iz nadležnosti resornog Ministarstva podliježe procesuiranju“.

Direktor Fonda Sead Čirgić odgovorio je ministarki da Fond za zdravstveno osiguranje nije dio resora Ministarstva zdravlja, ukazujući da na dopisu koji su dobili nema djelovodnog broja, ministarkinog potpisa i pečata Ministarstva, te da se Borovinić-Bojović pozvala i na nevažeći zakon.

Dopis koji je ministarka uputila Čirgiću, FOTO: Pobjeda

“Vašim obraćanjem, u kojem ste se pozvali na odredbe nevažećeg Zakona o državnoj upravi koji je prestao da važi, stupanjem na snagu Zakona o državnoj upravi, i zahtijevate od Fonda za zdravstveno osiguranje „stavljanje na raspolaganje kompletne dokumentacije ovlašćenim licima koji su predstavnici Ministarstva zdravlja“. U daljim navodima, pozivate se na nadležnosti Ministarstva zdravlja i upućujete zahtjev Fondu, Montefarmu, Kliničko bolničkom centru (misleći na Klinički centar Crne Gore) i Instututu za ljekove i medicinska sredstva, da od 17. 02. 2020. godine, nesmetano stavi na uvid svu dokumentaciju koju ovlašćeni predstavnici zatraže u postupku, koji je Ministarstvo povjerilo angažovanim ekspertima u cilju zakonite primopredaje resora”, navodi Čirgić.

Dalje ističe da „povodom konstatacije u zahtjevu da se kontrola traži u cilju zakonite primopredaje resora“, ukazuju ministarki „da Fond za zdravstveno osiguranje nije dio resora Ministarstva zdravlja, već nezavisni pravni subjekt sa nadležnostima i ovlašćenjima utvrđenih zakonom“.

Čirgić naglašava i da Fondu nije namjera da opstruira i ometa rad nadležnog resornog Ministarstva, već da se najavljena kontrola sprovede na zakonit način u skladu sa ovlašćenjima Ministarstva zdravlja iz Zakona o državnoj upravi.

“Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore nije organ državne uprave jer ne obavlja poslove državne uprave. Fond je institucija kojoj su povjerena javna ovlašćenja za upravljanje javnim prihodima u vezi sa sprovođenjem i ostvarivanjem prava osiguranih lica propisanih Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju. Fond za svoj rad odgovara Vladi u skladu sa Zakonom o državnoj upravi i u skladu sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju”, objasnio je Čirgić ministarki i njenim ekspertima funkcionisanje Fonda.

Prema odredbama oba zakona, kako je naveo, „Ministarstvo vrši nadzor nad zakonitošću i cjelishodnošću rada Fonda“.

“Nadzorom nad zakonitošću rada ispituje se postupanje u sprovođenju zakona i drugih opštih akata, dok se nadzorom nad cjelishodnošću ispituje i ocjenjuje ekonomičnost rada i cjelishodnost organizacije poslova. U vršenju nadzora Ministarstvo zahtijeva izvještaje i podatke o radu i traži obavještenja o pojediim pitanjima iz djelokruga rada i sl”, napisao je Čirgić.

Kategoričan je da se u skladu sa zakonskim odredbama „najavljena kontrola na navedeni način – obezbjeđivanjem posebne prostorije u Fondu i u trajanju od 120 dana, uz asistenciju zaposlenih Fonda, ne može podvesti pod pravom nadzora u smislu zakona“.

“U ugovoru o pružanju ekspertsko konsultantskih usluga, stoji da je predmet ugovora pružanje ekspertsko-konsultantskih usluga na polju interne revizije, što prevazilazi propisani nadzor u smislu člana 71 Zakona o državnoj upravi”, upozorena je ministarka, uz podsjećanje „na važeći Zakon o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru koji uređuje pitanja unutrašnje revizije u javnom sektoru“.

Pojašnjenja

“Na osnovu ovog zakona Vlada Crne Gore je donijela Uredbu o uspostavljanju unutrašnje revizije u javnom sektoru kojom se utvrđuju način i kriterijumi za uspostavljanje unutrašnje revizije u javnom sektoru. Tom uredbom je definisano ko je u obavezi da uspostavi posebnu organizacionu jedinicu za unutrašnju reviziju, (Ministarstvo zdravlja i Fond treba da imaju jedinice unutrašnje revizije), kao i za koje je subjekte javnog sektora, nadležna uspostavljena jedinica. Uredbom je definisano da je Jedinica za unutrašnju reviziju Ministarstva zdravlja ovlašćena da obavlja unutrašnju reviziju nad javnim ustanovama iz oblasti zdravstva, ali ne i nad Fondom”, podsjetio je Čirgić.

Saopštio je ministarki i da se Fond obratio Državnoj revizorskoj instituciji Crne Gore, odakle im je odgovoreno „da vršenje revizije u javnom sektoru može da obavlja državni revizor, zaposlen u DRI, a da poslove unutrašnje revizije mogu vršiti samo unutrašnji revizori shodno Zakonu o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru“.

“Ukazujemo da Fond transparentno obavlja svoju djelatnost, da je otvoren za svaku vrstu saradnje i svaku kontrolu, ali da ista bude usaglašena sa zakonskim propisima”, istakao je on.

Ističući da Fond namjerava da dostavi svu potrebnu dokumentaciju, ali na zakonit način, predlažio je ministarki da odabere jedno od zakonitih rješenja.

“Na osnovu upućenog zahtjeva Državnoj refizorskoj instituciji za vršenje revizije u Fondu, na osnovu zahtjeva Minstarstvu finansija za vršenje inspekcije od strane budžetskog inspektora, na osnovu zahtjeva Fondu da Odjeljenje za unutrašnju reviziju Fonda izrši unutrašnju reviziju u skladu sa zahtjevom i na osnovu Vašeg zahtjeva da potrebnu dokumentaciju dostavimo na adresu Ministarstva zdravlja”, odgovorio je Čirgić ministarki Borovinić-Bojović.

Prema saznanjima Pobjede u Ministarstvu zdravlja angažovana su četiri eksperta koji mjesečno koštaju državu neto 4.000 eura, a ugovor je oročen na četiri mjeseca. Pobjeda je već pisala da su se neki od njih lažno predstavljali kao državni revizori. S obzirom na tu činjenicu, a vjerovatno i na okolnost da su ministarku zdravlja upravo oni savjetovali kako da sroči prijeteći dopis upućen na adrese četiri ustanove, u kojem se ona, kako je upozorava Čirgić, poziva na nevažeći zakon, njihovi ekspertski nalazi i prije nego su sačinjeni već su upitni.

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Mitar
20.02.2021-17:31 17:31

Koja nepismenost! Strašno.