Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

CEGAS: Ministarstvo zdravlja mora donijeti podzakonska akta vezana za Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji

Kako su saopštili, poslanici u Skupštini su kao nikada do tada, bili ujedinjeni oko donošenja novih propisa u zakonskim tekstovima, da su pokazali i važnost i zabrinutost za napredak u dijelu reproduktivnog zdravlja i liječenja neplodnosti u Crnoj Gori

Centar za građanske slobode (CEGAS), je u konačnome uticao na donošenje novog Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji, koji je zajedno sa Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju, donešen 31.12.2021.godine.

Kako su saopštili, poslanici u Skupštini su kao nikada do tada, bili ujedinjeni oko donošenja novih propisa u zakonskim tekstovima, da su pokazali i važnost i zabrinutost za napredak u dijelu reproduktivnog zdravlja i liječenja neplodnosti u Crnoj Gori.

Novim Zakonima stvorena je mogućnost za:

“4 postupka vantjelesne oplodnje o trošku države bračnim ili vanbračnim drugovima kao i ženi van ovih zajednica; zamrzavanje kvalitetnih embriona na period od godinu dana, kao i 4 postupka transfera embriona nakon odmrzavanja iz tih ciklusa; po tri postupka vantjelesne oplodje i tri embrio transfera ukoliko postoji jedno zdravo dijete;
po dva postupka vantjelesne i dva postupka transfera ukoliko postoji dvoje zdravo djece; po dva postupka vantjelesne oplodnje bračnim i vanbračnim supružnicima, odnosno dva tranfera nakon odmrzavanja do napunjene 50. godine života žene; osiguranim licima reproduktivne dobi do 37. godine života kao i oboljelim od maligne bolesti,bez djece, gdje usled terapija može doći do oštećenja reproduktivnih organa, uz odobrenje ljekara reproduktivne medicine, vršiće se prezervacija fertilnosti, nekom od adekvatnih metoda za svaki pojedinačni slučaj; ukoliko se polna tkiva, ćelije i embrioni, ne mogu obezbijediti u Crnoj Gori, oni se namjenski moraju uvoziti, tako da se prati njihova sljedivost i izvozom sopstvenih polnih ćelija, tkiva i embriona, van granica Crne Gore”.

Iz CEGAS-a istilču da se od svega navedenog, danas još uvijek može samo iskoristiti mogućnost većeg broja vantjesene oplodnje.

“Zamrzavanje o trošku države, donacija polnih ćelija, uvoz i izvoz polnih ćelija, tkiva i ebriona, kao i reproduktivna zaštita oboljelih od karcinoma, je i dalje na čekanju”, navode u saopštenju.

Ministarstvo zdravlja Crne Gore je obećalo, da će zbog vaznosti cjelokupne oblasti, u kojoj kaskamo, a i želje za podsticanjem nataliteta, uraditi sve da što prije dođe do podzakonskih akata.

“Nažalost prošao je i 8 jun 2022. kada je iz Ministarstva zdravalja rečeno da će Zakon zaživjeti, a podzakonska akta biti na sazi”, piše u saopštenju.

Tađođe, napominju da, nekome ističe ono ključno vrijeme i nema vremena da čeka, dok drugi shvati koliko je važno.

Centar za građanske slobode (CEGAS), se još u drugom mjesecu 2022.godine, obraćao Ministastvu zdravlja, Zahtjevom za slobodan pristup informaciji, koji je bio vezan za formiranje radne grupe i početak pripreme dodzakonskih akata vezanih za Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji, ali nikada nije dobio odgovor.

“Apelujemo na Ministastvo zdravlja Crne Gore, da shvati važnost donošenja podzakonskih akata vezanih za reproduktivno zdravlje građanstva, jer smo za neke već zakasnili”, zajključuju u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve