Srijeda, 24 Aprila, 2024
Rubrika:

Burzan: Riječ je o narativu koji propagira Crkva Srbije

Građanska aktivistkinja Aleksandra Burzan, kojoj je između ostalog upućena i rečenica ''ako crkva ili neko od nas kaže tebi da rodiš, ima da rodiš... ti nisi žena... ti si alat'' kazala je da su napadi na žene sa političke scene, koje su doživjele napade kakve nije doživio nikada nijedan muškarac, a koje su prošle bez adekvatne reakicije, dale vjetar u leđa onima kojima su danas meta obične žene, koje nikoga ne ugrožavaju, već samo traže pravo na slobodu izbora.

Dok sveštenik Srpske pravoslavne crkve (SPC) Gojko Perović poručuje kako je ta vjerska zajednica u Crnoj Gori „izložena torturi“ zbog protesta uoči emisije RTCG-a, u čijoj je najavi pravo na abortus dovedeno u vezu sa „bijelom kugom“, učesnice tog performansa su na društvenim mrežama izložene izlivima mizoginije upravo od sljedbenika crkve.

Prema mišljenju Perovića, koje je kazao Svetigori, tortutu kojoj je izložena crkva, sprovodi „totalitarna grupa“ koja vjeruje kako je Crna Gora „samo ono što oni zamišljaju“, konstatujući da SPC treba da se izjašnjava o svemu što joj padne na pamet i da treba samo da brine da li će se time broj vjernika povećati ili smanjiti.

Građanska aktivistkinja Aleksandra Burzan, kojoj je između ostalog upućena i rečenica „ako crkva ili neko od nas kaže tebi da rodiš, ima da rodiš… ti nisi žena… ti si alat“ kazala je da su napadi na žene sa političke scene, koje su doživjele napade kakve nije doživio nikada nijedan muškarac, a koje su prošle bez adekvatne reakicije, dale vjetar u leđa onima kojima su danas meta obične žene, koje nikoga ne ugrožavaju, već samo traže pravo na slobodu izbora.

Burzan je Portalu Analitika kazala da nije ni prvi ni posljednji put da je suočena sa izlivima mizoginije, te da je sve više žena koje su meta uvredljivih i seksističkih komentara, a razlika je to što su u posljednje vrijeme intenzivirani.

– Nakon izbora 2020. godine uvrede i prijetnje na račun žena postaju dio svakodnevice. Ne kažem da ih prije nije bilo, ali tek tada smo po prvi put postali svjesni količine mržnje koja obitava u našem društvu – objašnjava Burzan.

Pozadina ovakvog ponašanja, prema njenom mišljenju, je u narativu koji propagira Crkva Srbije i po kojem se zna đe je „mjesto“ ženi.

– S obzirom na to da se u svim komentarima pominju litije i crkva Srbije, ne znam sa čim drugo bi to mogli da povežemo – navodi Burzan .

UTICAJ POLITIČARA

Kako je kazala, cilj je da se ovakvim napadima žene zaplaše i natjeraju da ćute.

– Ipak, mislim da im sa ženama Crne Gore to neće poći za rukom. Sve je više i više žena koje ne daju na sebe i na svoju zemlju. Problematično je i to što određeni političari, poput Gorana Danilovića, daju vjetar u leđa onima koji omalovažavaju i progone žene. Normalizuju nenormalne stvari, u tome je najveći problem – istakla je Burzan.

Kada političari na način na koji je Danilović komentarišu žene onda, kako je kazala, daju legitimitet i „običnim“ građanima da to čine.

– Ne možete da živite u zemlji gdje svakodnevno trpite uvrede i poniženja, moramo nešto da uradimo. Intimno osjećanje vjere nikom nije problem, ali nije u redu da se u 21. vijeku o pravu žene na slobodu izbora pita crkva – kazala je Burzan.

Prema njenim riječima, dozvoliti uvođenje na mala vrata da se bilo koja vjerska organizacija pita o zakonima države Crne Gore je van pameti, jer oni dvije hiljade godina misle isto i ništa se tu nije promijenilo.

– Žene se moraju i treba da se bore za svoja prava. Zbog toga smo i pokrenule peticiju sa molbom zvaničnicima Evropske Unije da nam pomognu u borbi protiv govora mržnje i diskriminacije po bilo kojem osnovu, kako bi zajedno stvarali građansko društvo po mjeri svakog evropskog čovjeka – poručila je Burzan.

NARATIV

Najava Javnog servisa da će u ponedjeljak organizovati emisiju sa temom „Abortus – žensko, državno ili crkveno pitanje“ i apostrofiranjem dileme „Je li borba protiv bijele kuge kršenje ljudskih prava?“ u foršpanu RTCG-a, izazvalo je brojne negativne reakcije u javnosti.

Posebnu pozornost javnosti privukla je činjenica da je kao gost u emisiju pozvan sveštenik Perović, a salve negativnih reakcija korisnika društvenih mreža, među kojima i ličnosti iz javnog društvenog života, na kraju su rezultirale promjenom teme emisije RTCG-a u „Abortus – od ustavnog prava do tabu teme“ i organizovanja spontanog protesta ispred zgrade Javnog servisa uoči početka emsije, gdje je Perović izviždan.

Uredništvo TVCG se narednog dana oglasilo saopštenjem u kojem je ustvrdilo da je „u namjeri da čuje i stav onih koji su osudili uredništvo zbog izbora teme, TVCG pozvala za komentar najglasnije od njih, ali oni nijesu bili raspoloženi da pred našim kamerama kažu šta je sporno što je TVCG otvorila debatu na tu temu“, što je aktivistkinja Maja Miličković ocijenila kao „laž koju je plasirao menadžment Javnog servisa koja je vrhunac (dna) besprizornih spinovanja“.

Ona je objasnila da je tokom protesta novinar TVCG od nje snimio izjavu, ali da ona nije emitovana u prilogu, već je iskorištena samo izjava političarke i dugogodišnje predsjednice skupštinskog Odbora za rodnu ravnopravnost Nade Drobnjak, kako bi okvalifikovali događaj kao stranački i samim tim ga omalovažili i diskvalifikovali.

U ovakav narativ uklapa se i jučerašnja izjava sveštenika Perovića na Svetigori, koji je protest ispred Javnog servisa pokušao da poveže sa političkim partijama.

– Pokazali su pravo lice i jasno je kakve ih vrijednosti okupljaju – kazao je Perović posebno se osvrćući na to što su povodom emisije reagovale Socijaldemokrate i Demokratska partija socijalista.

On je poručio kako su saopštenja tih stranaka „bile najava da se okupi određena skupina ljudi, koji se okupljaju na svim skupovima koji imaju anticrkveni karakter“.

– Utisak je da pojedini crkvu povezuju sa fašizmom, a oni koji to rade imaju fašističke odlike – zaključio je Perović.

PROMJENA NAGORE

Na to da će stvari eskalirati upozorio je nakon emisije i Miodrag Strugar, stručnjak za komunikacije, koji je na Fejsbuku napisao da griješe svi koji misle da emisija TVCG-a neće promijeniti ništa.

– Hoće, i to nagore. Nametnuto kao tema bez ikakvog vidljivog razloga. Nema inicijative za izmjenu zakona, stavove crkve i ostalih vjerskih organizacija znamo, nikad ih nijesu krili, znamo i što kaže nauka i što kažu ljekari, osvojene slobode, do emisije, niko organizovano i tako javno nije ozbiljno dovodio u pitanje, nije se tražio ni liberalniji zakon (kao npr. u Srbiji)…i nije bilo ni jednog jedinog razloga da se na Javnom servisu pitaju na onaj način u vezi s tim – kazao je Strugar.

On je svoje uvjerenje da će se poslije emisije stvari promijeniti nagore obrazložio time što je, prema njegovoj ocjeni, crnogorsko društvo plodnije tlo za crkvene stavove Gojka Perovića, nego za razum gospođe Petričević (Paula).

– Nije se Perović obraćao onima koje/i su svjesne/i i svojih prava i spremne/i su se za njih boriti, već onima koje/i imaju (iracionalan) strah od kazne i (racionalan) od porodice i okoline. Ribare oni takve duše, ranjene i ranjive… – napisao je Strugar.

Perović je, inače, u emisiji kazao da je stav crkve da oni podržavaju abortus isključivo u slučajevima kada je ugrožen život trudnice, a na pitanje voditeljke emisije da li SPC podržava abortus u slučaju silovanja i incesta, je izbjegao direktan odgovor, pozivajući se na izjavu moskovskog mitropolita.

– On je rekao da čak i u takvim slučajevima, koje niko ne želi i niko ne podržava, crkva poziva majke da rode pa će ona, govorim o crkvama koje imaju institucionalnu mogućnost da otvore sirotišta ili dječje domove, crkva preuzeti staranje o takvom djetetu – kazao je Perović.

Nakon ovakvog stava, onda ne čudi ni poruka upućenja Aleksandri Burzan u kojoj joj se poručuje da se neće ništa pitati ako joj crkva „ili neko od njih“ kaže da treba da rodi, uz sve napomenu da je „Crna Gora zemlja Srba“.

Izvršni direktor Tehnopolisa promoviše primitivizam

Izvršni direktor Inovaciono preduzetničkog centar (IPC) Tehnopolisa Đorđije Malović je, komentarišući poruke od prije dva dana sa skupa podrške Ukrajini na Cetinju, objavio na Fejsbuku poruku: „Evo gledam kakve su transparente protiv našeg brata, oca Gojka Perovića, istakli neuspjeli cetinjski abortusi“.

Na ovo je juče, nakon što je Malovićev komentar dospio u širu javnost, reagovala bivša ministarka nauke Sanja Damjanović pitajući se da li je moguće da se na čelu Tehnopolisa nalazi osoba koja svojim izjavama promoviše primitivizam i degradira osnovne temelje crnogorskog društva.

Damjanović je reagovala na Tviteru, ističući da je Tehnopolis godinama građen kao ambijent slobodnih i kreativnih ideja, dom za inovacije, startapove, progresivna razmišljanja.

IPC Tehnopolis osnovala je Vlada Crne Gore još 2016. godine u Nikšiću, i kako piše na sajtu, jedan je od ključnih aktera u stvaranju i preoblikovanju crnogorskog inovacionog ekosistema, koji pruža niz infrastrukturnih i mjera podrške koje omogućavaju otvaranje novih kompanija i razvoj poslovanja zasnovanog na novim, inovativnim idejama i tehnologijama.

– Da li je moguće da na čelu ovakve institucije imamo osobu koja svojim izjavama promoviše primitivizam i degradira osnovne temelje našeg društva. Ovaj produkt niskih političkih igara „apostolske“ vlade mora pod hitno da bude predmet reakcije Vlade Crne Gore kako bi Tehnopolis vratili na pravi kolosjek, a to je unapređenje inovacione infrastrukture koja radi za dobrobit svih građana, njihov razvoj i prosperitet – poručila je Damjanović.

 

 

IzvorPobjeda

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve