Četvrtak, 18 Aprila, 2024
Rubrika:

Buka predstavlja konstantan problem tokom turističke sezone u Crnoj Gori, početi sa primjenom kazni

Ocijenjeno je, kako se navodi, da buka predstavlja konstantan problem tokom turističke sezone u Crnoj Gori.

Odbor za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje je na 15. sjednici razmotrio dopis HG Budvanska rivijera upućen Odboru koji se odnosio na problem buke iz okolnih ugostiteljskih objekata, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

Ocijenjeno je, kako se navodi, da buka predstavlja konstantan problem tokom turističke sezone u Crnoj Gori.

“Kako je buka limitirajući faktor razvoja crnogorskog turizma, rizik za zdravlje i da je najčešći predmet žalbi gostiju koji ljetuju na crnogorskom primorju i njeno suzbijanje treba da bude jedan od prioriteta djelovanja za predstojeću turističku sezonu. Buka dolazi sa terasa restorana i brojnih kafića uz obalu, otvorenih diskoteka, sa zvučnika na otvorenim šankovima. Riječ je o problemu koji, osim što drastično remeti javni red i mir u velikom dijelu stambenih naselja, utiče na zdravlje i onemogućava normalno funkcionisanje građana”, ističe se u saopštenju.

Na Odboru je ukazano da su Zakonom o turizmu i ugostiteljstvu, između ostalog, propisane odredbe koje se odnose na zaštitu od buke od elektroakustičkih i/ili akustičkih uređaja, kojim je “definisana i uloga ovlašćenih organizacija akreditovanih za mjerenje buke”.

“U prethodnim godinama ministarstvo nadležno za poslove iz oblasti turizma je u cilju efikasnijeg eliminisanja, odnosno minimiziranja problema buke, pripremalo uputstvo za sprovođenje zakonskih mjera i radnji za zaštitu od buke od elektroakustičkih i/ill akustičkih uređaja i isto dostavljalo lokalnim samoupravama. Kako je zaštita od buke u isključivoj nadležnosti lokalne samouprave u postupku sprovođenja inspekcijskog nadzora kod zaštite od buke posebnu ulogu imaju ovlašćeni organi lokalne uprave – komunalna ili lokalna turistička inspekcija, zavisno od sistematizacije i organizacije rada, kao i komunalna policija koja obavlja mjerenje”, navodi se u saopštenju.

Stoga, ističe se da je potrebno da “inspekcijske službe obilaskom terena provjere da li objekti ispunjavaju uslove za rad kako je Zakonom propisano, kao što je obaveza ugradnje limitatora jačine zvuka, i da, u skladu sa svojim ovlašćenjima, preduzmu nužne mjere prema ugostiteljskim objektima koji krše Zakon”.

“Kako je riječ o problemu koji kulminira tokom ljetnje turističke sezone, ovim putem se upućuje apel kako bi nadležne institucije pravovremeno reagovale u skladu sa propisanim obavezama, ali i da se počne sa primjenom kazni prema prekršiocima javnog reda i mira kako je to predviđeno Zakonom. Rješavanje ovog problema ne iziskuje dodatna ulaganja, već samo ukazuje ne potrebu da se Zakon u potpunosti sprovede i jasno identifikuju nadležni za ovaj problem kako bi se obezbjedili uslovi za kvalitetnu turističku sezonu i spriječio gubitak gostiju”, navodi se u saopštenju.

Imajući u vidu navedeno, Odbor je pozvao sve lokalne samouprave, a naročito Opštinu Budva i nadležne inspekcije u Opštini Budva kao lokalnu samoupravu koja čini 50 odsto prometa i turizma, da preduzmu hitne mjere za rješavanje navedenog problema.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve