Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Budvanski ugostitelji: Pojačan inspekcijski nadzor bi dao rezultate

Pojačan inspekcijski nadzor i drakonske kazne za nepoštovanje ranije propisanih epidemioloških mjera, pa i zatvaranje ugostiteljskog objekta su pravi koncept koji bi zasigurno dao rezultate, ocijenjeno je na sjednici Upravnog odbora Udruženja ugostitelja Budve

Pojačan inspekcijski nadzor i drakonske kazne za nepoštovanje ranije propisanih epidemioloških mjera, pa i zatvaranje ugostiteljskog objekta su pravi koncept koji bi zasigurno dao rezultate, ocijenjeno je na sjednici Upravnog odbora Udruženja ugostitelja Budve.

Budva

Oni su tom prilikom izrazili podršku kolegama iz Nikšića i drugih gradova.

“Sve vrijeme trajanja pandemije Udruženje je bezrezervno podržavalo rad i sve mjere NTK-a jer smo svjesni da oko javnog zdravlja nema licitiranja i da ništa ne može biti prioritetnije. Međutim, sa poslednjim mjerama ne možemo biti saglasni jer smatramo da se pomerio fokus na nas, ugostitelje restoratere, umesto na stvarna problematična okupljanja i javna druženja. U restoran dolazi familija/poslovni partneri/prijatelji koji se poznaju i znaju da li bi neko mogao biti pod visokim epidemiološkim rizikom”, navode budvanski ugostitelji.

Kako dodaju, s tim u vezi smo mišljenja da donešena mjera (Ograničavanje uslova rada ugostiteljskih objekata tako što je uz važeće epidemiološke mjere dozvoljeno da za jednim stolom i u objektu i izvan njega (terase, bašte i sl.) budu najviše dvije osobe) nije nužna.

“Takođe, u obzirom bi trebalo uzeti i činjenicu realnog broja stanovnika kad se zna da u Budvi bitiše značajno veći broj ljudi od realno prijavljenih (špekuliše se čak i da je dvostruko više stanovnika) te samim tim Budvu ne možemo podvjesti pod kategoriju inficiranih između 400 i 799 na 100 000 stanovnika. Uz poštovanje svih epidemioloških mjera i preporuka i napred navedenog bi se mogao dozvoli rad restoranima do 23 sata”, predlažu oni.

Kako navode, na sastanku je napravljen i osvrt i na Treći paket socio-ekonomskih mjera podrške privredi koji nije dao očekivane benefite.

“Septembar je bio poslednji mjesec u kom se predviđala subvencija dijela bruto zarada. Programom podrške za finansiranje obrtnog kapitala u turizmu i ugostiteljstvu je predviđeno subvencionisanje 80% kamatne stope tokom trajanja grace perioda. Međutim, od strane IRF-a smo dobili obrazloženje da ne postoje kapaciteti za realizaciju ove kreditne linije, tako da nam ni ova pomoć nije dostupna”, navode iz Udruženja ugostitelja.

Prema njihovim riječima, treba reagovati u dijelu produžetka Programa subvencija bruto zarada u sektoru turizma do početka naredne turističke sezone (do maja 2021. godine).

Oni smatraju da je potrebno da se omogući u praksi realizacija Programa podrške za finansiranje obrtnog kapitala u turizmu i ugostiteljstvu od strane IRF-a.

“U javnim pozivima za kompanije iz sektora turizma i ugostiteljstva da se izuzme uslov da moraju imati pozitivne rezultate na kraju 2020. godine, kao i izmirene obaveze za poreze idoprinose zaključno sa 30 ili 90 dana prije javnog poziva odnosno tendera”, predlažu oni.

Ugostitelji poručuju da, kako je ugostiteljstvo djelatnost koja je pretrpjela ogromne gubitke, moraju biti racionalni i naći pravu mjeru koja neće kompromitovati zdravlje ljudi, ali neće dovesti ni do bankrota isocijalnih slučajeva stotine/hiljade građana.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve