Četvrtak, 28 Marta, 2024
Rubrika:

Bošnjak sa delegacijom UNICEF-a: Što kvalitetnija zakonska rješenja iz oblasti socijalne politike, obrazovanja, i dječije zaštite

Ona je informisala delegaciju UNICEF-a da je kolegijum Ženskog kluba pripremio Nacrt zakona o alimentacionom fondu i da se nada da će zakon biti usvojen u narednom periodu

Potpredsjednica Skupštine Branka Bošnjak iskazala je zadovoljstvo zbog nastavka serije radnih sastanaka Ženskog kluba i delegacije UNICEF-a u Crnoj Gori u cilju donošenja što kvalitetnijih zakonskih rješenja iz oblasti socijalne politike, obrazovanja, i dječije zaštite.

Ona se sastala danas sa delegacijom UNICEF-a u Crnoj Gori – Mikaelom Bauer, zamjenicom šefa predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, Danilom Smolović, koordinatorom programa socijalne politike, Nadom Đurović-Martinović, koordinatorkom programa dječije zaštite, Majom Kovačević, koordinatorkom obrazovnog programa, Stevanom Stanišić, koordinatorom za planiranje i monitoring i Idom Ferdinandi, koordinatorkom programa za rani razvoj djece, saopšteno je iz Skupštine.

“Ona je informisala delegaciju UNICEF-a da je kolegijum Ženskog kluba pripremio Nacrt zakona o alimentacionom fondu i da se nada da će zakon biti usvojen u narednom periodu. Ona je takođe istakla da su promptno prihvaćeni amandmani na Predlog zakona o budžetu Crne Gore za 2021. godinu koji su predloženi od strane UNICEF-a i da očekuje da će se postići konsenzus i izglasati predloženi amandmani”, navodi se u saopštenju.

Bošnjak je kazala da je u procesu planiranje formiranja Savjeta za borbu protiv siromaštva koji bi bio u nadležnosti Skupštine Crne Gore i koji bi podrazumijevao zajedničku saradnju sa NVO sektorom i akademskom zajednicom i da bi upravo ovakva saradnja doprinijela kreiranju što kvalitetnije Strategije za borbu protiv siromaštva.

Bauer je izrazila  zahvalnost zbog prihvatanja parlamentarne većine da uvrsti preopruke UNICEF-a u Predlog zakona o budžetu kao amandmane.

Ona je takođe pohvalila zakonska rješenja koje je Skupština Crne Gore usvojila i time obezbijedila besplatne udžbenike za sve učenike osnovnih škola, kao i vraćanje dječijeg dodatka za djecu do šest godina, jer kako ona smatra to su prvi potezi koji se moraju preduzeti u cilju smanjenja jaza u društvu.

“Ona je informisala kopredsjednicu Bošnjak da je UNICEF u završnoj fazi istraživanja iz oblasti socijalne zaštite i da im je cilj da upravo rezultatima ovog istraživanja pomognu Vladi Crne Gore sa konkretnim mapama puta reforme i unaprijeđenja sistema socijalne zaštite. Sagovornice su se složile da su planirane izmjene Krivičnog zakonika u oblasti pooštravanja kazni za počinioce krivičnih djela nedozvoljenih polnih radnji sa maoljetnicma neophodne i da je u što kraćem roku potrebno napraviti registar lica koji su počinili ovo djelo i da je Crnoj Gori potreban ozbiljan pristup sistematskom rješavanju ovog problema”, navodi se u saopštenju.

Đurović-Martinović istakla je da je neophodno poboljšanje zakonskih rješenja koja se tiču pružanja besplatne pravne pomoći, jer postojećim zakonom su diksriminisane određene grupe djece koje nisu prepoznate ovim zakonom. Ona je istakla da svako dijete čija su prava ugrožena treba da dobije zaštitu i besplatnu pravnu pomoć.

Ona se složila sa Bošnjak oko postojanja problema dječijih brakova i problema zakonske regulative koja dozvoljava djeci starijoj od 16. godina da uz dozvolu roditelja stupe u bračnu zajednicu, što u najvećoj mjeri koriste pripadnici romske populacije i da je potrebno izbirsati upravo ovaj član Porodičnog zakona i na taj način spriječiti ovaj vid dječijeg nasilja.

“Bošnjak je takođe predočila problem liječenja djece sa smetnjama u razvoju, a posebno onih sa simptomima iz spektra autizma i neadekvatnih tretmana u Centru za autizam. Sagovornici su se složili da se mora riješiti problem finansiranja troškova za liječenje djece u inostranstvu i na taj način pomoći porodicama koji se susreću sa ovakvim problemima”, zaključeno je u saopštenju.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve