Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Boljević: Glavni grad dobija četvrtu sanitarnu kadu do kraja godine

Boljević objašnjava da je prošlu godinu obilježila pandemija COVID-19, koja je uticala na rad preduzeća, jer je rađeno u veoma teškim uslovima

Direktor podgoričkog preduzeća ”Deponija” Arsenije Boljević kazao je Dnevnim novinama da će tender za izgradnju četvrte sanitarne kade biti raspisan do kraja prvog kvartala ove godine, te da bi još jednu sanitarnu kadu mogli dobiti do kraja godine.

Boljević u razgovoru za Dnevne novine objašnjava da je prošlu godinu obilježila pandemija COVID-19, koja je uticala na rad preduzeća, jer je rađeno u veoma teškim uslovima.

”Posljedice virusa su očigledne, jer imamo niže prihode, a prinuđeni smo bili i da reorganizujemo dio posla. Zbog svega toga najviše pažnje smo morali da posvetimo epidemiološkim uslovima i mjerama, koje smo primjenjivali po prep orukama Vlade. Imali smo i nekoliko zaraženih, ali smo kvalitetnom reorganizacijom uspješno završili godinu”, kazao je Boljević.

Deponija je pripremila projekat za četvrtu sanitarnu kadu, koji je uradila i u junu predstavila kompanija ”Civil engineer”.

Vrijednost ovog projekta je oko 1.350.000 eura, a Boljević se nada da će do kraja prvog kvartala ove godine raspisati tender za izgradnju četvrte sanitarne kade.

”Nadamo se da ćemo do kraja ove godine dobiti četvrtu sanitarnu kadu, jer su predviđeni radovi na oko pola godine. Treća sanitarna kada se punila znatno brže od planiranog, ali i na njoj ima dovoljno mjesta. U narednih godinu i po do dvije sigurno će biti mjesta na trećoj sanitarnoj kadi”, istakao je Boljević.

Prilikom projektovanja treće sanitarne kade projekcije su bile da će ona moći da posluži do 2025. godine, ali su, naseljavanje Podgorice i količine otpada koje dospijevaju, taj proces znatno ubrzali. Dvije sanitarne kade su funkcionalno zatvorene.

Preduzeće je prije dva mjeseca završilo i posao oko drobiličnog postrojenja, koje je nabavljeno od hrvatske firme “Tehnix” vrijednosti 174.000 eura, gdje je ”Deponija” u dobroj mjeri riješila pitanje kabastog otpada.

”Mora se naglasiti da je u Podgorici veoma loša komunalna disciplina, pa ćemo vrlo često naći divlje deponije oko kontejnera, a koje podrazumijevaju raznorazni otpad – od zelenog otpada, preko guma i namještaja do životinjskog otpada. ‘Čistoća’ kada sakuplja otpad iz kontejnera mora i da, zbog higijene, sakupi i ovaj otpad, a onda je tu problem tretmana, jer taj dio otpada ne može da ide na sanitarnu kadu, gdje ide isključivo čisti komunalni otpad. Imamo i problem što populacija, koja je u potrazi za sekundarnim sirovinama, vrlo često pali gume i frižidere, što izaziva velike ekološke probleme. Zbog toga smo odlučili da taj kabasti otpad drobimo kako bismo smanjili njegov kapacitet i onemogućili njegovo paljenje i sačuvali životnu sredinu”, kazao je Boljević.

On objašnjava da samohodna mašina može da drobi sve osim metala i većih komada građevinskog materijala.

”To su zeleni otpad, namještaj, plastika, karton, pa čak i gume, ako se nađu u tom miješanom otpadu, što su benefiti koje nam je donijela ova vrsta postrojenja”, naveo je Boljević.

Ipak, Podgorica i dalje ima problem sa gumama kao otpadom, jer još ne postoji mjesto za njihovo skladištenje. Boljević navodi da su sa svim ovim aktivnostima uspjeli da doprinesu da taj problem ne bude toliko izražen, te da je znatno smanjen prostor potreban za skladištenje ove vrste otpada.

Osim nabavke drobiličnog postrojenja, prethodnu godinu obilježila je i nabavka mehanizacije, odnosno bagera, vrijednog 118.000 eura, koja je veoma značajna za potrebe sanitarne kade.

Za preduzeće ”Deponija” 2019. godina bila je rekordna, kada su u pitanju prihodi, a u 2020. godini prihodi su bili približno isti, uz zatvaranje od mjesec i po zbog pandemije, zbog čega su prihodi manji za skoro 300.000 eura.

”Pojačali smo rad na drugim poljima, smanjili smo troškove i povećali aktivnosti naplate potraživanja, pa su i prihodi približno isti kao i 2019. godine”, kazao je Boljević.

Količine otpada su na nivou prošle godine, što ukazuje da virus korona nije značajnije uticao. Bez obzira što ni reciklažni centar nije radio skoro dva mjeseca, povećane su količine peta kartona, miks plastike i aluminijuma.

Preduzeće ”približili” građanima

BoLjević je naveo da su još prošle godine obećali da će približiti rad preduzeća građanima, pa su stoga dostupni i na svim društvenim mrežama i svaku aktivnost predstavljaju građanima.

”Do pojave korona virusa imali smo brojne posjete našem sistemu osnovnih i srednjih škola, što fakulteta koji se bave ovom djelatnošću, kao i institucija i pojedinaca koji su se interesovali za ovu djelatnost. Sad je to znatno smanjeno, ali smo održali brojne elektronske konferencije. Kako bismo olakšali rad strankama, omogućili smo elektronsku provjeru računa, štampanje računa preko sajta, a prezentovali smo i uslugu ‘elektronski servis’ za prijavu otpadnih vozila. Građani će moći na sajtu da prijave svoje otpadno vozilo, uz nekoliko fotografija i vlasničke dokaze, nakon čega bismo vrlo brzo organizovali voženje tog vozila, kao i tretman u našem pogonu za vozila van upotrebe”, kazao je Boljević.

Deponija jedina u Podgorici ima licencu za tretman vozila van upotrebe.

”Za ovu godinu planirali smo i nabavku specijalizovanog vozila za odvoz ovakvih vozila, iako i trenutno imamo mehanizaciju za odvlačenje ovih olupina”, istakao je Boljević.

Postrojenje za proizvodnju struje iz otpada na čekanju

Preduzeće ”Deponija” trenutno vrši kaptaciju biogasa iz postojećih sanitarnih kada, a prethodne godine je raspisan tender, vrijedan 17.000 eura, za sistem kaptacije biogasa, čime je započeta kaptacija sagorijevanja gasa iz treće sanitarne kade.

Trenutno se sagorijevanje biogasa usmjerava na baklju, koja sagorijeva metan u CO2, a u planu je i realizacija projekta proizvodnje električne energije iz otpada, koji se u tom slučaju ne bi usmjeravao na baklju, već na turbine, odnosno posebna postrojenja, gdje bi se od metana pravila električna energija.

Ovaj projekat je vrijedan oko dva miliona eura i podrazumijeva sistem za proizvodnju električne energije i u pozivu je, objašnjava Boljević, data obaveza privatnom partneru da ”pokrije” postojeće dvije sanitarne kade, što je ekološka faza, kako bi se spriječilo otplinjavanje metana.

”Nama zakonski okvir, makar do sada, nije dozvolio da se ovaj posao kvalitetno sprovede. Pokušali smo na koncesije ili privatno-javno partnerstvo, ali ipak nismo spremni da pošto-poto uđemo u takvo partnerstvo uz neku minimalnu korist. Još tu nemamo jasnu projekciju, pa je moguća i varijanta, ako ne uspijemo da dođemo do partnerstva, da ‘Deponija’ sama proizvodi biogas. Uz trenutna zaduženja, koja imamo, to nije realna mogućnost. Mogu se napraviti manje turbine, gdje bismo mogli da obezbijedimo električnu energiju za sopstvene potrebe”, istakao je Boljević.

Procjene su da iz kade može da se ”izvadi” oko jedan magavat.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve