Srijeda, 17 Aprila, 2024
Rubrika:

Begić: To što danas nijesmo otkrili virus, ne znači da ga nema

Na pitanje o otvaranju granica iz Srbije prema Crnoj Gori, Begić je kazao da je odluka o otvaranju granica,ostavljena državama i to je, kako je rekao odluka koja se donosi na najvišim nivoima vlasti

Zamjenik direktora Instituta za javno zdravlje Senad Begić kazao je da mnoge zemlje koje su krenule sa naglim popuštanjem mjera ponovo se suočavaju sa problemima.

foto PR centar

“Mnoge zemlje tek sada postaju svjesne greške zato mi insistiramo na blagom popuštanju mjera”, rekao je Begić navodeći primjer iz Nigerije gdje je jedan zaraženi zarazio 540 osoba.

“To što nismo oktrili danas virus ne znači da njega nema u populaciji” naveo je Begić.

Kazao je da je na nama svima da se pridržavamo mjera i da se potrudimo u situaciju da će nam privremen bolnice opet biti potrebne.

Na pitanje o poštovanju mjera NKT na današnjim liturgijama, kazao je da nema informaciju da li su mjere poštovane.

“Svaki bliski kotnakt je i dalje rizičan tako da je preporuka IJZ i dalje na snazi a to je da se mjere poštuju uvijek i svuda. Kada ćemo prestati insistirati 0sa mjerom fizičke distance, to ne znam ali mislim da je svima postala riutina da izbjegavaju kontakte” kazao je Begić.

Na pitanje o otvaranju granica iz Srbije prema Crnoj Gori, Begić je kazao da je odluka o otvaranju granica,ostavljena državama i to je, kako je rekao odluka koja se donosi na najvišim nivoima vlasti

“Raduje me ta vijest, jer ako prema nekoj državi treba da se otvore granice, to je Crna Gora”, rekao je Begić, dodajući da to koji će biti uslovi za ulazak u Crnu Goru ostaje da se vidi.

– Više puta smo rekli da je borba sa koronom gotova onda kada sve države riješe problem virusa i tu treba biti jako obazriv, importacija i lokalna transisija bi prestavljaja opasnost i moramo sačekati neko vrijeme – objasnio je Begić.

Upitan kada se može očekivati popuštanje mjera koje se odnose na svadbe i sahrane Begić je kazao da se preptostavlja da će popuštanje tih mjera, biti jedan od prvih narednih koraka koje će predložiti ministarstvu zdravlja.

-Posebno mislim na sahrane, jer postoji potreba svih religijskih zajednica u Crnoj Gori koje treba da budu zadovoljene kroz čin sahrane tako da ćemo voditi računa o tome da budu omogućene. Svadbe, koje nose veći rizik, jer su po prirodi veća okupljanja gdje ljudi dolaze sa strana, mislim da neće imati prioritet u odnosu na sahrane – objasnio je Begić.

Šef kriznog medicinskog štaba Ranko Lazović kazao je da “indukovan medijskom pričom građanstva o zdravstvenom sistemu”, morao da kaže da krizni medicinski štab koji čini 12 ljudi, radi do “u zarez”

Ako je naš tim odradio ovaj posao dobro, onda moramo izlaznu kartu imati jednako kvalitetnu kao i ove prve dvije ulazne, da bi rezultat dio dobar kao što želimo.

On je kazao da je 6. maja bio hospitalizovan posljednji pacijent, a dva dana prije je bio poslednji slučaj koronavirusa. Zato je, kaže, zdravstveni sistem morao biti spreman i za ostale pacijente.

Dodao je da je u barskoj bolnici ostavljeno 30 kovid kreveta a da ostale krevete koriste za ostale potrebe bolnice, dok bolnica Kotor i Meljine rade u punom kapacitetu. U sjevernoj regiji su u Beranama kapaciteti svedeni na 30 kovid kreveta, dok je u Bijelom Polju bolnica oslobođena od kovid pacijenata, a u bolnici u Pljevljima je ostavljeno pet kreveta “za svaki slučaj”. U bolnici Nikšič umjesto 55 kreveta, svedena je na 30 kovid kreveta, dok se ostali koriste za normalno funkcionisanje.

U KCCG od 177 kreveta, ostavljeno je 10 na infektivnom odeljenju, 14 na internom i 6 na intenzivnoj jedinici, i 13 u institutu za bolesti djece, tako da, kaže Lazović, KKCG ima 43 kreveta za kovid pacijente.

On je kazao da se od pacijenata koji ulaze u bolnicu, zahtijeva mjerenje temperature i popunjavanje medicinskog upitnika, nakon čega se određuje gdje se upućuje pacijent. Neophodna je kaže i fizička distanca.

“Zdravstveni sistem je za sada urađen na taj način a svakih sedam dana će se raditi apdejt. Ukoliko bi se desilo ono što niko ne želi ni da sanja ponašaćemo se adekvatno situaciji” rekao je Lazović.

On je kazao i da će kovid bolnice u sportskim objektima biti rasformirane i da će se sportski objekti vratiti prvobitnoj upotrebi , navodeći da je zahvalan što niko nije naplatio za tu upotrebu nijedan cent.

Lazović je kazao da je prosječna starost oboljelih od koronavirusa 42 godine, a onih koji su umrli 70 godina. Dodao je da je oporavljeno 298 pacijenata, a a trenutno je 17 oboljelih osoba.

“Najmlađi pacijent je imao 52 godine, najstariji 83 godine ” naveo je Lazović, dodajući da su svi preminuli bili muškog pola.

Mjere koje su donesene na sugestiju ljekara i mjere su odlične. On je kazao da je primjećeno da šetaju u grupama, da su posjećeni tereni bez distance, maske se rijetko nose.

“Moj apel građanima – sada nije budućnost pandemije u rukama importacije već u našim rukama ” rekao je Lazović.

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve