Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Bar: Rekonstruisan most na Suvoj rijeci

Od kada je svijeta, mostovi su spajali ljude i vremena, bili i ostali simobolom ljudskih težnji da se povežu.

Foto Anto Baković

Most na Suvoj rijeci (Perinom potoku) oronuo zubom vremena i nemara u minulim vremenima rekonstruisan je i vraćen u funkciju krajem decembra. Ovaj most, obnovom je dobio spontan i smislen cilj – povezivanje maslinarstva i turizma u podnožju drevnog Starog grada Bara.

Most na Suvoj rijeci je ulazna kapija u prirodni muzej maslinarstva, kulture i religije. Ovim riječima je dočarao građevinu s kraja 17.vijeka, arheolog Omer Peročević koji je i predložio da se obnovi oronula građevina čiji ktitor nije poznat. Most se nalazi u Džidžarinu, na stazi kroz maslinjake…

Društvo maslinara je zajedničkim akcijama uspjelo da očisti pješačku stazu koja vodi od ulaza u Stari grad, kroz lukove akvadukta niz padinu sve do rijeke i starog mosta na Suvom potoku.

Kako bi zaštitili prirodnu i kulturnu baštinu, a ovom putu dodali još jedan zanimljiv turistički sadržaj Društvo maslinara Bar su sa zadovoljstvom prihvatili predlog arheologa Peročevića da zajednički obnove i od propadanja sačuvaju stari most na Suvoj rijeci ( Perinom potoku).

“Most je bio zarastao u visoko rastinje, kamene ograde su bile davno urušene, kaldrma je u većem dijelu bila oštećena, lagano je propadao i prijetilo mu je urušavanje. Članovi Društva maslinara su sa entuzijazmom očistili svo rastinje sa mosta i okoline i spremili ga za radove na revitalizaciji. Dužina mosta iznosi dvadeset metara a njegova širina na sredini nešto više od dva metra”, kazao je predsednik NVO Društvo maslinara Bar Ćazim Alković ističući da se radilo strpljivo i sa puno ljubavi, a posao je završen za nekih 90 dana.

“Vodilo se računa o svakom kamenu, o boji cementa i maltera, o svakom detalju koji će most činiti sigurnim, a opet sa najviše sličnosti izvornom obliku. Ovo je jedini most u okruženju kod kojeg je sačuvan izvorni oblik u svim pojedinostima. Predstavnici Uprave za zaštitu kulturnih dobara su više puta obilazili most i pratili radove”, kazao je Alković i zahvalio se zaposlenima u Upravi za zaštitu kulturnih dobara.

Društvo maslinara je pripremilo projekat rekonstrukcije mosta i na konkursu Turističke organizacije Bara dobili su sredstva u iznosu od 4.000 eura za rekonstrukciju mosta.

“Kulturno dobro Bara koje je bilo na rubu propadanja, kameni most na Suvom potoku, doveden je u stanje koje zaslužuje i sada je na ponos svih nas, posebno ljudi koji su vrijedno radili na rekonstrukciji. Most je dobio sjaj koji zaslužuje.Turistička organizacija Bar je finansijski podržala ovaj projekat i drago mi je što smo dio ovog tima”, kazao je direktor Turističke organizacije Bar Emil Kukalj na prezentaciji projekta Rekonstrukcije kulturnog dobra – starog kamenog mosta preko Suvog potoka u Starom Baru.

Kukalj je izrazio nadu da ćemo u narednom periodu imati više ovakvih aktivnosi a TO Bar će kroz javni poziv koji je objavljen i ove, a i narednih godina podržavati ovakve i slične projekte.

izvor jedro.bar

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve