Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Apelacioni sud potvrdio produženje pritvora Krstovićima

Budimir i Marina Krstović uhapšeni su krajem avgusta prošle godine nakon što je policija u njihovom magacinu u zetskom selu Mojanovići pronašla tovar od 1.206 kilograma kokaina skrivenog u bananama koje su naručili za prodaju marketima u Crnoj Gori i Srbiji

Apelacioni sud je ponovo potvrdio rješenje Višeg suda u Podgorici o produženju pritvora okrivljenima Budimiru i Marini Krstović.

Budimir i Marina Krstović uhapšeni su krajem avgusta prošle godine nakon što je policija u njihovom magacinu u zetskom selu Mojanovići pronašla tovar od 1.206 kilograma kokaina skrivenog u bananama koje su naručili za prodaju marketima u Crnoj Gori i Srbiji.

“Apelacioni sud Crne Gore je na jučerašnjoj sjednici donio rješenje, kojim je odbio žalbe branilaca okrivljenih Krstović Budimira i Krstović Marine i potvrdio rješenje Višeg suda u Podgorici od 18.maja, kojim je okrivljenima Krstović Budimiru i Krstović Marini produžen pritvor zbog osnovane sumnje da su izvršili krivično djelo neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga”, navodi Apelacioni sud.

Prethodno je Ustavni sud Crne Gore odlučujući o ustavnoj žalbi Krstovića, odlukom od 12.jula usvojio ustavnu žalbu, ukinuo rješenje Apelacionog suda i predmet vratio ovom sudu na ponovni postupak i odlučivanje.

“Apelacioni sud je tim rješenjem takođe odbio žalbe branilaca okrivljenih Krstovića izjavljene protiv rješenja Višeg suda u Podgorici o produženju pritvora”, ističe ovaj sud.

U svojoj odluci Ustavni sud Crne Gore je u bitnom ukazao da se iz osporenog rješenja ne može izvesti jasan zaključak da su okrivljeni (podnosioci ustavne žalbe), osnovano sumnjivi da su izvršili krivična djela koja im se stavljaju na teret, što po nalaženju toga suda predstavlja povredu prava iz čl. 29 i 30 Ustava Crne Gore i čl. 5 st.1 tač.c) Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

U ponovnom postupku, Apelacioni sud je obrazložio zaključak da postoji osnovana sumnja da su okrivljeni izvršili krivično djelo koje im se stavlja na teret, koja proističe iz do sada prikupljenih dokaza, koji su detaljno obrazloženi u rješenju.

U rješenju je istaknuto da sud u ovoj fazi postupka, kada odlučuje o žalbi na rješenje o produženju pritvora, cijeni dokaze do nivoa osnovane sumnje u smislu standarda koje nameće čl.5 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, koji su po ocjeni vijeća Apelacionog suda u ovoj fazi postupka relevantni i dovoljni za produženje pritvora, vodeći računa o prezumciji nevinosti.

“Pri tom je ovaj sud osnovanu sumnju cijenio u skladu sa praksom Evropskog suda za ljudska prava, odnosno da ista zahtijeva postojanje činjenica ili informacija koje bi za objektivnog posmatrača bile dovoljne da ukažu da su lica koja su u pitanju možda počinila krivično djelo koje im se stavlja na teret. U vezi sa tim u rješenju je ukazano da se sumnja u krivicu ( osnovana sumnja) i formalno utvrđivanje krivice ne mogu poistovjetiti i jednako tretirati, jer odluku o tome da li su okrivljeni izvršili krivično djelo koje im se stavlja na teret, donosi sudeće vijeće nakon završetka glavnog pretresa, na osnovu savjesne ocjene svakog dokaza pojedinačno i u vezi sa ostalim dokazima”, navodi Apelacioni sud.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve