Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

AP: Odnosi Crne Gore i Hrvatske u opasnosti zbog školskog broda

Više od dvije decenije nakon sukoba, Crna Gora i Hrvatska riješili su gotovo sve njihove sporove, osim jednog: spor oko 85-godišnjeg bivšeg broda za obuku Kraljevske ratne mornarice “Jadran”, piše Asošijeted pres, a prenosi FOX news.

Veličanstven jedrenjak Jadran, trenutno je dio crnogorske pomorske flote sa sjedištem u luci Tivat. Hrvatska traži da joj se vrati brod, što Crna Gora odlučno odbija da učini.

Neslaganje je toliko ozbiljno da Hrvatska prijeti da blokira napore Crne Gore za pridruživanje Evropskoj uniji, a takođe, spor oživljava stare napetosti.

Kao dio smanjene Jugoslavije zajedno sa Srbijom, crnogorske trupe započele su napad na srednjovjekovni hrvatski grad Dubrovnik 1991., održavajući ga pod opsadom mjesecima. Dubrovnik, grad UNESCO-ve baštine, bio je napadnut granatama s kopna i mora prije nego što su pregovori zaustavili napad, podsjeća se u tekstu.

Prije rata između dvije susjedne zemlje sa Jadranskog mora, školski brod Jadran bio je usidren u splitskoj luci prije nego što je 1990. godine prebačen u Crnu Goru radi opravke.

Hrvatska kaže kako je njegova matična luka uvijek bila Split, pa se mora vratiti nakon što je “ilegalno” preuzet.

Crna Gora tvrdi da je sporazum izmedu zaraćenih strana nakon krvavog raspada bivše Jugoslavije devedesetih godina predviđao da sva vojna oprema koja se nalazila na teritoriji jedne države pripada toj državi.

“Jadran je postao dio ove istorije grada prije 85 godina i uvjeren sam da će nas nadvladati sve i u narednih 85 godina da i dalje pozdravljamo nove generacije, nove pomorce i nove posjetioce”, izjavio je prošlog mjeseca ministar odbrane Crne Gore Predrag Bošković povodom obilježavanja 85. godišnjice Jadrana.

Kazao je kako je Vlada Crne Gore 2013. godine obezbijedila značajna sredstva za remont, ukazujući kako nije spremna da ga vrati Hrvatskoj u skoroj budućnosti.

Ministarstvo odbrane Republike Hrvatske kaže kako je povratak Jadrana jedan od glavnih vanjskopolitičkih prioriteta, a neki hrvatski zvaničnici nagovijestili su kako bi država članica Evropske unije mogla da blokirala članstvo Crne Gore u Uniji, ako se ne riješi taj slučaj.

“Brod Jadran je u vlasništvu Republike Hrvatske i sastavni je dio hrvatske pomorske istorije”, izjavio je ministar odbrane Damir Krstičević. “Hrvatska će preduzeti sve zakonske korake kako bi taj brod vratila u hrvatsku luku i zahtijeva da Crna Gora poštuje međunarodne zakone”.

Krstičević je rekao da “u duhu dobrosusjedskih odnosa i kao gesta dobre volje”, Hrvatska je ponudila da dijeli brod za obuku, ali da se prvo mora vratiti u Split.

Brod je imao burnu istoriju, jer je služio u mornaricama osam različitih zemalja. Brod se zvao Marco Polo, kada ga je preuzela Italija tokom Drugog svjetskog rata. Napušten je u Veneciji i prepušten propadanju. Brodska oprema opljačkana je i jedva je sačuvana, a “Jadran” je nekada služio i kao most preko jednog od venecijanskih kanala.

Brodski crnogorski pomorci rekli su da neće nikada predati školski brod Hrvatskoj zbog svoje istorije i činjenice da je njegova prva isporuka iz brodogradilišta u Hamburgu u Njemačkoj 1933. godine bila u Crnu Goru.

“Za crnogorsku mornaricu ovo je najvažnije plovilo u istorijskom, kulturnom i tehničkom smislu”, izjavio je kapetan Zoran Ivanovski.

“Da budem iskren, ne obraćam pažnju na hrvatske zahtjeve, moj posao je da zapovijedam na ovom brodu, imam svoju posadu i brod pripada Crnoj Gori.”

autor DUSAN STOJANOVIC / Associated Press, izvor foxnews.me

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve