Četvrtak, 25 Aprila, 2024
Rubrika:

Amfilohije napao Carigrad, izjasnio se – za Ruse!

Piše: Vladimir Jovanović

 AFP PHOTO/ ANDREJ ISAKOVIC / AFP PHOTO / AFP FILES / ANDREJ ISAKOVIC

U srijedu 26. septembra mitropolit volokolamski i „ministar vanjskih poslova” Ruske crkve, Ilarion Alfejev, doputovaće u Beograd – saopšteno je iz Srpske pravoslavne crkve.

Navodi se da toga dana u svečanoj dvorani Rektorata organizuju svečanu promociji Ilariona za počasnoga doktora Univerziteta u Beogradu.

„Na prijedlog Pravoslavnoga bogoslovskoga fakulteta, Senat Univerziteta je donio odluku o dodjeli počasnoga doktorata za doprinos naučno-bogoslovskome istraživanju i napretku teološke misli na srpskome govornome području mitropolitu volokolamskome Ilarionu Alfejevu”, saopštila je danas Beogradska patrijaršija.

Ilarion je tokom posljednjih događaja, koji su doveli do razvrgavanja liturgijske zajednice episkopata Moskovske i Carigradske patrijaršije, najglasniji u optužbama protiv vaseljenskoga patrijarha Vartolomeja.

Sinod RPC je ostalim crkvama 14. septembra poručio da od njih očekuje podršku u sukobu sa Carigradom. Nijedna crkva se tim povodom službeno još nije oglasila.

Međutim, Beogradska patrijaršija je, kako smo objavili, na ceremoniji ustoličenja novoga episkopa frankfurtskoga i sve Njemačke SPC, Grigorija Durića, koja je 16. septembra održana u Diseldorfu, predstavniku Carigradske patrijaršije, episkopu ariancijskome Vartolomeju Kesidisu, iako pozvanome na svečanost, de facto zabranila da saslužuje u liturgiji sa ostalim episkopima.

Njemačka mitropolija Carigradske patrijaršije, navodi da je njihov episkop Vartolomej „bio primoran da se moli pred oltarom, uzdržavajući se od sasluženja”.

U diskretnome obrazloženju za takav postupak, od strane Srba je navedeno da su u ceremoniji sasluživali dvojica arhijereja Ruske pravoslavne crkve. Očigledno, Rusi su uslovili svoje prisustvo zabranom sasluživanja episkopu Carigradske patrijaršije. Incident u Diseldorfu je ozbiljna najava da će Srbi, skupa sa Rusima, možda stupiti u raskol sa Carigradom.

Svetosavski revniteljski portal „Borba za veru”, koji kritikuje vrh SPC, prije nekoliko dana je u uredničkome komentaru objavio:

„Ovih dana vidimo kako se poznati ekumenisti i fanarioti u SPC bore da dokažu naklonost prema Moskvi, a da osude patrijarha Vartolomeja zbog njegove nekanonske odluke u vezi sa Ukrajinom. Naravno, razlozi za ovo ponašanje nijesu revniteljski, nego praktični. Baš srpske ekumeniste briga za kanone, oni su ih davno ‘okačili mačku o rep’ (kovanica Atanasija Jevtića), ali kod Vartolomeja nema para, a kod Putina ima, i zato se dojučerašnji fanarioti ‘šaltuju’ u ‘Moskovite’. Treba još novčanih sredstava koja se nemilice troše oko hrama Svetoga Save i drugih projekata – gdje ima i preliva u razne nezajažljive džepove”.

U međuvremenu, mitropolit Amfilohije Radović je dao intervju za Portal „Russia Beyond”. On je snažno napao Carigradsku patrijaršiju zbog aktivnosti u Ukrajini.

„Više od 300 godina, tačnije o 1686. godine prostor današnje Ukrajine nalazio se pod ingerencijom Moskovske patrijaršije, što niko nije dovodio u pitanje. Naša braća u Carigradu morali bi da shvate da onu ulogu koju su imali u vrijeme Vizantije odavno više nemaju. Carigradska patrijaršija je i danas totronos, prvoprestolna Crkva, međutim to znači da ona ima pravo časti, ali ne i vlasti. Carigradska patrijaršija ima pravo da inicira, ali ne i da donosi i nameće odluke za svepravoslavni svijet”.

Amfilohije je, dalje, kazao: „Neki teolozi u Carigradu danas postaju zagovornici novoga papizma carigradskoga patrijarha, što se pokušava iskoristiti i u odnosu Carigrada prema Ruskoj crkvi. Tu nažalost ima i uplitanja politike, kao što je bilo i u vrijeme 1920-ih godina i tragičnih sukoba tokom Prvoga svjetskoga rata i onih koji su neposredno uslijedili i doveli do propasti Ruskog carstva. U današnjoj Evropi i Americi nažalost vlada antiruska ideologija, koju u nekom mjeri nažalost prihvata i Carigrad. Naravno, moramo biti svijesni da Carigradskoj patrijaršiji dana zaista nije lako, međutim, to ovoj insitituciji nikako ne daje za pravo da nameće u suštini političke koncepcije i pod uticajem politike Zapada razara jedinstvo Pravoslavne crkve”.

„Vjerovatno je ruski izostanak sa Sabora na Kritu (jun, 2016) u nekoj mjeri opteretio odnose Moskovske i Carigradske patrijaršije”, katzao je Amfilohije. „Lično sam smatrao, a smatram i danas da je Moskovska patrijaršija pogriješila što nije prisustvovala saboru, jer je učestvovala u njegovoj pripremi i potpisala sve prateće dokumente u Ženevi 27. januara 2016. godine. Štaviše, Moskovska patrijaršija se do poslednjega trenutka pripremala da učestvuje u radu sabora.

Rusko prisustvo i mišljenje na Kritu bilo bi veoma značajno, pogotovo po pitanjima koja su se ticala dijaspore. Uslijed odsustva Moskovske patrijaršije, izbjegnuto je da se ova pitanja valjano razmotre. Carigradska patrijaršija je sebe pokušala ponovo da pozicionira kao nadležnu za svu pravoslavnu dijasporu. Predstavnici Srpske crkve su reagovali i izdvojili suprotno mišljenje, ali zajedno sa Moskovskom patrijaršijom i drugim pravoslavnim crkvama koje nijesu došle na Krit, ti naši stavovi imali bi jaču snagu”.

izvor: antenam.net

 

 

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

1 Komentar
Najstariji
Najnoviji Najpopularniji
Inline Feedbacks
Pregedaj sve
Dortmund
20.09.2018-19:49 19:49

Sto se tice svestenih lica u Njemackoj konkretno Dortmund i Diseldorf oddavnina samo sluzeraspopi liturgije, a crkva u Dortmundu se zvala sv Petar Cetinski ali poslije rata 90-tih godina proslog vijeka Srbijanska crkca je brze bolje prekrstila svoju crkvu u Dortmundu i vise se ne zove ovako vec nosi ime bekog drugog sveca. A zasto da li znate ? U skucaju propasti crkve u tuđini sav inventar pripada jednoj crkvi u”domovini” tako je sve iz te crkve ne daj Boze trebalo da ide u Crnoj Gori na Prcanj, ali ta vrijeme rata sve crkve koje su bile cetane ta Crnu… Pročitaj više »