Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Albaniji rok od 15 dana za informaciju o Cijevni

Stav crnogorske komisije o međunarodnom vodnom pravu je da su prekršene Espo i Helsinška konvencije, kao i Okvirna direktiva o vodama Evropske unije.

Zbog neslaganja oko uticaja malih hidroelektrana na Cijevnu i njen sliv, Crna Gora i Albanija će rješenje ovog problema tražiti uz učešće međunarodnih partnera – sekretarijata Espo i Helsinške konvencije, te komisije EU.

To je odlučeno juče na prvom sastanku međudržavnih komisija Crne Gore i Albanije za upravljanje vodama koji je održan u Podgorici. U fokusu su bile upravo moguće posljedice pravljenja ovih energetskih postrojenja na albanskom dijelu prekograničnog toka Cijevne.

Stav crnogorske komisije o međunarodnom vodnom pravu je da su prekršene Espo i Helsinška konvencije, kao i Okvirna direktiva o vodama Evropske unije.

S druge strane, u studijama koje je uradila albanska strana se navodi da će o mogućem prekograničnom uticaju biti informisan Espo sekretarijat, što nije učinjeno.

Dvije strane juče nijesu imale usaglašen stav. Albanska strana smatra da uticaj ne postoji i da nijesu prekršeni međunarodni standardi, dok su predstavnici crnogorske vodoprivredne komisije zatražili uvođenje moratorijuma na dalje radove dok se stručno i tehnički to ne dokaže.

„Crnogorska strana je naglasila da je dokumentacija iz Albanije u vidu preliminarnih procjena uticaja na životnu sredinu kasno dostavljena, da je nepotpuna i da nema vrijednost u tehničkom smislu, jer se radi o studijama iz 2016. i 2017. godine, u kojima ne postoje tehnički podaci koji bi ukazali na prekogranični uticaj mHE na ukupni režim voda“, saopšteno je nakon sastanka.

Na novi zahtjev naše zemlje, albanska strana se obavezala da će u roku od 15 dana dostaviti informaciju o trenutnom stanju i planu dalje izgradnje mHE.

Članovi međudržavne komisije razmatrali su i druge teme, poput nastavka određivanja repera na Bojani i drugih pitanja vezanih za prekogranične vode dvije države.

„Usvojen je Protokol o radu komisije, te dogovorene dalje aktivnosti na izjednačavanju geodetskih repera na rijeci Bojani. Takođe, pokrenute su nove teme koje će biti predmet narednog sastanka međudržavne komisije, kao što su otpadne vode na Bojani i izgradnja obaloutvrda na Grnčaru sa albanske strane“, navodi se u saopštenju o radu ovog međudržavnog tijela. Dvije komisije su saglasne da će ubuduće – u duhu dobrosusjedskih odnosa, a na osnovu potpisanog Okvirnog sporazuma, potpisanih međunarodnih konvencija i direktiva, „nastaviti dijalog apsolutno poštujući preuzete međunarodne obaveze“.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve