Petak, 29 Marta, 2024
Rubrika:

Ako prođe zakon, novi sabor da odluči gdje će Boka?!

Proglas Svetostefanskog sabora potpisali su mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije, episkop budimljanskonikšićki Joanikije, episkop mileševski Atanasije, episkop zahumsko-hercegovački Dimitrije, episkop dioklijski Metodije i episkop umirovljeni zahumsko-hercegovački Atanasije.

Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja o pravnom položaju vjerskih zajednica je bezakonje bez presedana, usmjeren na razaranje jedine istinske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, poručeno je sa svenarodnog crkveno-narodnog sabora u Savini.

Proglas Svetostefanskog sabora potpisali su mitropolit crnogorsko primorski Amfilohije, episkop budimljanskonikšićki Joanikije, episkop mileševski Atanasije, episkop zahumsko-hercegovački Dimitrije, episkop dioklijski Metodije i episkop umirovljeni zahumsko-hercegovački Atanasije.

“HOĆE DA NAS LIŠE NASLJEĐA”

“Namjesto očekivanog zakona o restituciji od komunista oduzete crkvene imovine, ovaj predlog zakona uperen je očigledno isključivo prema imovini Mitropolije crnogorsko primorske i ostalih pravoslavnih eparhija na teritoriji današnje Crne Gore”, kaže se u proglasu.

Podsjeća se da je prije četiri godine Venecijanska komisija izjasnila da je konfiskovanje imovine zabranjeno.

“A zvaničan stav ove godine kroz Mišljenje VK u vezi ovog spornog predloga zakona je da se pravo vlasništva ima utvrditi u za to predviđenim postupcima, u skladu sa Evropskom konvencijom i praksom Evropskog suda za ljudska prava”, kaže se u proglasu sa tog skupa.

Kako se navodi, u zemlji koja svim diplomatskim i legislativnim naporima stremi Evropskoj uniji, predlaže se zakon koji krši Evropsku konvenciju za ljudska prava po više osnova.

“Ono što zakonski tekst predviđa treba nazvati pravim imenom – konfiskacija imovine od zakonitih vlasnika – titulara prava, čime se očigledno krši pravo na mirno uživanje svojine”, rečeno je na saboru u Savini. Učesnici su potvrdili stav Trojičindanskog sabora u Podgorici o predlogu zakona, iznoseći opet glas crkve i naroda u vezi sa namjerom Vlade Crne Gore da Pravoslavnu crkvu srpsku u Crnoj Gori i Boki liši njenog nasljeđa.

VLAST DA DOBRO RAZMISLI

Navodi se i to da godina 1918., koja je ključna za Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti, “Boka Kotorska i njena Srpska pravoslavna eparhija nemaju veze sa Crnom Gorom”, kao i to da je “formiranjem NR Crne Gore, dolaskom komunističke vlasti, Boka Kotorska 1945. na skupu održanom u Herceg Novom, iz drugog pokušaja, „ugurana“ u Republiku Crnu Goru, a prvi put u svojoj istoriji je ušla, i to bez demokratske procedure, u nezavisnu Crnu Goru 2006. godine”.

Potpisnici proglasa poručuju da će “odnos koji Vlada Crne Gore bude imala prema imovini Pravoslavne crkve srpske u Boki i Crnoj Gori u narednom periodu opredijeliti odluke Velikog bokeškog crkveno-narodnog sabora koji je u pripremi”.

Predsjednik Matice Boke Željko Komnenović kazao je da Boka Kotorska danas čuva preko 70% materijalnog kulturnog blaga u Crnoj Gori, da ima preko 200 manastira i crkava, te da se kroz vjekove dokazala kao čuvar tradacije i srpskog pravoslavnog bića.

“Svi stanovnici Boke, iako su politički legalisti i lojalni državi u kojoj žive, dobro pamte kako je 1945. Boka Kotorska prisjedinjena Crnoj Gori pod tačkom razno, ali pamte da se po oslobođenju u Velikom ratu, Bokokotorska episkopija ujedinila u SPC direktno preko Patrijaršije u Beogradu, a ne preko Cetinja. To moraju znati i predstavnici vlasti u Crnoj Gori i da dobro razmisle o sljedećim koracima. Zbog toga na ovom svetom mjestu kreatorima novih, opasnih podjela, koji ugrožavaju opstanak našeg naroda, možemo poručiti da pravoslavni narod Boke Kotorske ne pristaje da preda hramove, crkve, manastire i grobove predaka, ateistima i avanturistima, koji se kriju iza države, i da će svojim životom i molitvom braniti svetinje. Nije pametno iskušavati mudre i slobodarske Bokelje koji znaju za riječ svetog kneza Lazara „Bolje da nas unuci mrtve pamte, nego da nas sinovi žive zaborave“, poručio je Komnenović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve