Petak, 19 Aprila, 2024
Rubrika:

Akcija za ljudska prava: Đurović nezakonito razriješen iz Savjeta RTCG-a

Iz Akcije za ljudska prava (HRA) kazali su da je Viši sud utvrdio da Goran Đurović nije smio biti razriješen

Iz Akcije za ljudska prava (HRA) kazali su da je Viši sud utvrdio da Goran Đurović nije smio biti razriješen, jer “razlog zbog koga je razrješen nije bio propisan Zakonom o nacionalnom javnom emiteru RTCG, koji je za to bio jedini relevantan zakon (lex specialis)”.

Saopštenje Akcije za ljudska prava u cjelosti.

Vijeće sudija Višeg suda u Podgorici, u sastavu Nenad Otašević, Mirjana Vlahović i Dragiša Baletić, potvrdilo je presudu sudije Osnovnog suda u Podgorici, Radovana Vlaovića, koji je po drugi put usvojio tužbu Đurovića i poništio odluku Skupštine Crne Gore o razrješenju.

Viši sud je konačno utvrdio ono što Akcija za ljudska prava (HRA) tvrdi već tri i po godine, a to je da Đurović nije smio biti razriješen, jer razlog zbog koga je razrješen nije bio propisan Zakonom o nacionalnom javnom emiteru RTCG, koji je za to bio jedini relevantan zakon (lex specialis).

Đurović je voljom tadašnje skupštinske većine onemogućen da vrši svoju funkciju u Savjetu RTCG ali i sve druge javne funkcije tokom skoro 4 godine perioda trajanja sudskog postupka. Skupština ovu namjernu grešku sada ne može da ispravi u njegovom slučaju, ali svojim zakonitim radom i donošenjem boljih propisa može da osigura da se ovakvi slučajevi ne ponavljaju.

Đurović je razriješen članstva u Savjetu RTCG krajem decembra 2017. godine zbog prekršaja iz Zakona o sprječavanju korupcije, jer nije blagovremeno prijavio da je za vrijeme vršenja funkcije u Savjetu bio direktor preduzeća za proizvodnju povrća. Poslanici vladajuće većine su taj prekršaj protumačili kao sukob interesa, iako je Agencija za sprječavanje korupcije (ASK), u odluci kojom je utvrdila da je Đurović napravio prekršaj, konstatovala da se ne radi o sukobu interesa u odnosu na njegovo članstvo u Savjetu RTCG.

Administrativni odbor Skupštine u sastavu: Luiđ Škrelja, Marta Šćepanović, Milorad Vuletić, Branko Čavor, Ana Nikolić i Mihailo Anđušić iz DPS-a, i Adrijan Vuksanović iz HGI, jednoglasno je utvrdio predlog odluke o Đurovićevom razrješenju, koju je Skupštinska većina samo potvrdila. Oni su tako postupili iako su im bili predočeni svi argumenti i odluka ASK da se ne radi o razlogu za razrješenje. Od članova ovog odbora, troje su bili pravnici: Luiđ Škrelja, Marta Šćepanović i Milorad Vuletić.

U cilju zaštite prava, Đurović je prvo 2018. godine pokrenuo upravni spor protiv odluke Skupštine o razrješenju, u kome se Upravni sud oglasio nenadležnim, što je potvrdio i Vrhovni sud. U parničnom postupku, koji je pokrenuo početkom 2019. godine, presude osnovnog suda su dva puta ukidane samo zbog obrazloženja o nadležnosti osnovnog suda, i to pod uticajem kontraverznog načelnog stava Vrhovnog suda donijetog 2019. godine, koji je potpisala tadašnja predsjednica tog suda, Vesna Medenica. Prethodno je i predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović, izjavio da sudovi ne mogu poništavati odluke Skupštine.

Sudija Osnovnog suda u Podgorici, Radovan Vlaović, poništio je odluku Skupštine još u februaru 2019. godine, prvi put, ali je tu presudu ukinuo Viši sud, kritikujući način na koji je sudija obrazložio svoju nadležnost i pozivajući se na kontraverzni stav Vrhovnog suda. Kada je u ponovljenom postupku isti sudija odlučio da nije nadležan i pozvao se na stav Vrhovnog suda, Viši sud je i to rješenje ukinuo, s obrazloženjem da sudija tad nije dobro obrazložio zašto nije nadležan. Konačno, sudija je po drugi put poništio odluku Skupštine i obrazložio nadležnost onako kako je Viši sud to tražio, i ta odluka je sad potvrđena.

Viši sud je utvrdio da se načelni pravni stav Vrhovnog suda ne odnosi na Đurovićev slučaj, jer je odluka Skupštine Crne Gore o njegovom razriješenju donijeta na osnovu zakonskih, a ne ustavnih ovlašćenja Skupštine. HRA smatra ovaj stav jednom vratolomijom, zauzetom samo da se Vrhovni sud ne bi uvrijedio. Upozoravamo da na osnovu ovakvog stava, i dalje ostaje uskraćen pristup redovnom sudu drugim javnim funkcionerima, kao što su sudije Ustavnog suda, Vrhovni državni tužilac, itd. (Detaljnije u dodatku.)

U sporovima koje još uvijek vode drugi građanski aktivisti koje je Skupština takođe nezakonito razriješila članstva u državnim regulatornim tijelima, sudija Osnovnog suda u Nikšiću, Sanja Nikić, donijela je čak dvije presude kojima je poništila odluke Skupštine o razriješenju Nikole Vukčevića kao člana Savjeta RTCG, kao i sudija Osnovnog suda u Podgorici, Branka Zeković, koja je poništila odluku Skupštine o razriješenju Vanje Ćalović Marković članstva u Savjetu Agencije za sprečavanje korupcije (ASK). Sudije su istrajale da obezbijede sudsku zaštitu ljudima čija je prava ugrozila Skupština nezakonitim postupanjem, u situaciji kada je Upravni sud prethodno utvrdio da za njih nije nadležan i kada je Vrhovni sud takav stav potvrdio. Očekujemo da Viši sud u slučajevima Vukčevića i Ćalović, postupi isto kao prema Đuroviću i potvrdi i prvostepene presude u njihovu korist.

Ispostavlja se da u Crnoj Gori pravna zaštita protiv nezakonitih odluka Skupštine traje preko tri godine. Ovako neefikasna zaštita je pogubna kako za osobe oštećene tim odlukama, tako i za funkcionisanje tijela u kojima su one djelovale. Posebno ukazujemo na to da je posle razrješenja Đurovića i Vukčevića iz Savjeta RTCG, taj savjet nezakonito razriješio generalnu direktoricu RTCG Adrijanu Kadiju, a onda je nezakonito razriješen i direktor TVCG Vladan Mićunović i promijenjena je uređivačka politika.

Neefikasna pravna zaštita ohrabruje svaku političku većinu da članove nezavisnih državnih tijela razriješava kako poželi. HRA smatra da je neophodno izmjenama Zakona o RTCG i drugih zakona propisati hitnost rješavanja sporova u vezi izbora i razrješenja svih javnih funkcionera, imajući u vidu društveni značaj tih postupaka.

“Ovo je važna presuda, jer se tiče ne samo zaštite prava jednog čovjeka, nego i opšteg interesa društva da ima nezavisne institucije i vladavinu prava. Đurović je u stvari razriješen zbog slobode izražavanja, jer je kritikovao vlast i bio politički nepodoban član Savjeta RTCG za skupštinsku većinu, dok je navodni sukob interesa samo poslužio kao izgovor. Štiteći njegova prava izborili smo se i za pravo redovnih sudova da građane zaštite od kršenja zakona od strane Skupštine. Ostaje sad da nova vlast pokaže demokratski kapacitet i da izmjenama zakona spriječi da se ljudi smjenjuju s javnih funkcija prije nego što sud može da provjeri zakonitost takvih odluka”, Tea Gorjanc Prelević, izvršna direktorica HRA.

Pravnu zaštitu Goranu Đuroviću od nezakonitog razrješenja obezbjedila je Akcija za ljudska prava (HRA) zahvaljujući podršci organizacije Media Defence iz Londona.

Advokat Gorana Đurovića bio je Dalibor Tomović.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve