Utorak, 23 Aprila, 2024
Rubrika:

AEM traži da srbijanski regulator reaguje ili će ograničiti emitovanje programa: Happy i Pink podstiču mržnju prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti

''Procedura se pokreće jer je SAEM uočio da navedeni emiteri nedvosmisleno i u kontinuitetu emituju sadržaje koji podstiču mržnju, netrpeljivost i diskriminaciju prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti''

Savjet Agencije za elektronske medije (SAEM) je, na juče održanoj sjednici donio odluku da zatraži od Regulatornog tela za elektronske medije u Srbiji da pokrene proceduru za utvrđivanje odgovornosti emitera televizijskih programa: „Happy TV“, „Pink M“, „Pink Plus“ i „Pink“ sa sjedištem u Srbiji, zbog kršenja standarda propisanih Konvencijom o prekograničnoj televiziji i Direktivom o AVM uslugama, te preduzme adekvatne mjere, saopšteno je iz Savjeta.

“Procedura se pokreće jer je SAEM uočio da navedeni emiteri nedvosmisleno i u kontinuitetu emituju sadržaje koji podstiču mržnju, netrpeljivost i diskriminaciju prema pripadnicima crnogorske nacionalnosti. Učestalim emitovanjem (posebno uočenim u periodu avgust – septembar 2021.g.), u okviru sadržaja različitih formi i žanrova, koristi se pogrdno, uvredljivo ili uznemiravajuće izražavanje koje podstiče intenzivne negativne emocije, iskazivanje neprijateljstva ili želju za diskriminacijom, kao i omalovažavanje ili obezvrjeđivanje pripadnika crnogorske nacionalnosti, negiranjem njihovog nacionalnog identiteta i posebnosti”, navodi se u saopštenju SAEM-a.

Uvažavajući da se radi o pitanju od javnog interesa, odnosno kršenju standarda propisanih navedenim međunarodnim dokumentima, SAEM je pozvao Regulatorno telo za elektronske medije u Srbiji da, u okviru svojih nadležnosti, preduzme neophodne radnje u cilju njihovog otklanjanja u roku od 15 dana.

“Ukoliko se i nakon isteka pomenutog roka nastavi kršenje pomenutih medijskih standarda, Savjet Agencije će preduzeti mjere ograničavanja reemitovanja spornih programa na teritoriji Crne Gore. SAEM je raspravljao i o izvještavanju elektronskih medija u Crnoj Gori i zaključio da u situacijama kada postoji veliko interesovanje javnosti i kada se izvještava o događajima koji mogu u velikoj mjeri uticati na ponašanje građana, postoji dodatna potreba za davanjem doprinosa cjelovitom, nepristrasnom i blagovremenom informisanju. Ovakav doprinos se daje objavljivanjem samo provjerenih i vjerodostojnih informacija. Imajući u vidu njihovu nezamjenjivu ulogu u ostvarivanju prava na slobodu izražavanja i informisanja, kao i prava javnosti da zna, AEM poziva sve elektronske medije da, uz poštovanje profesionalnih standarda, daju doprinos eliminaciji senzacionalizma i dezinformacija i da svojim izvještavanjem doprinose eliminaciji tenzija i konstruktivnom dijalogu”, zaključuju iz SAEM-a.

Najnovije

Najčitanije

Povezano

Komentari

Subscribe
Notify of

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregedaj sve