Živković i Bojović: Besmislen zahtjev tužiteljke Šišević
Podijeli vijest

Živković i Bojović: Besmislen zahtjev tužiteljke Šišević

Prema njihovim riječima radi se o kompromitaciji tužilaštva koje u totalitarnom i teokratskom duhu želi da spriječi kritičku riječ upućenu Srpskoj pravoslavnoj crkvi
28. okt 2023 u 10:09

Viša državna tužiteljka Snežana Šišević podnijela je pravno besmislen zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka protiv Bobana Batrićevića, profesora na FCJK, saopštili su predsjednik Savjeta i izvršni koordinator Građanske inicijative 21. maj Miodrag Živković i Rade Bojović.

“Pozivajući se bez pravnog utemeljenja na član 19. Zakona o javnom redu i miru Tužiteljka je poželjela da se prof. Batrićević kazni za nepostojeći prekršaj, jer je u svom tekstu navodno vrijeđao SPC. Osim što se radi o nonsensu u smislu razumijevanja pomenutog zakona, ipak zabrinjava činjenica da je VDT uopšte palo na pamet da zahtijeva kažnjavanje slobodne misli i javno izgovorene kritičke riječi”, istakli su oni.

Prema njihovim riječima radi se o kompromitaciji tužilaštva koje u totalitarnom i teokratskom duhu želi da spriječi kritičku riječ upućenu Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

“Inače, podsjećamo javnost da je riječ o crkvi koja je već dva puta u rezolucijama Evropskog parlamenta ocijenjena kao destabilizirajući i regionalni proputinovski klero-politički faktor. S druge strane, svako na Balkanu ko išta zna o ovoj crkvi upoznat je sa njenim etno-filetizmom, podrškom ratnim zločincima i velikodržavnim političkim šovinizmom. Kao što i svi u Crnoj Gori znaju da se radi o crkvi koja osporava nacionalni, kulturni i istorijski identitet Crnogoraca i neskriveno djeluje u pravcu velikosrpske asimilacije crnogorske nacije i razgradnje građanske države. Pritom, da se ovo dešava u bilo kojoj evropskoj državi tužilaštvo bi se bavilo upravo tom crkvom umjesto što se bavi njenim javnim kritičarima. Konačno, ovakav vid ustavne i formalno-pravne diskreditacije tužilastva u svakoj demokratskoj državi bio bi dovoljan razlog da se Tužiteljka pozove na odgovornost, kako zbog demonstrirane nestručnosti, tako i zbog skandaloznog odnosa prema temeljnim građanskim i političkim pravima, zaključuju Živković i Bojović.

Rade Bojović Miodrag Živković Snežana Šišević
28. okt 2023 u 10:09

Komentari (3)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
d dragan
28.10.2023. 16:07

Svaka cast Gospodo. Respekt!

0
0
T Tara
28.10.2023. 11:23

Potpisi protiv ove gospodje..koja trazi slamku u jajetu..i koja radi nezakonito...sloboda govora jos uvijek nije zabranjena..iako bi to zeljeli cetnici-antidrzavnici..

0
0
B Bratonožić
28.10.2023. 10:35

U potpunosti podržavam stav i mišljenje Pokreta 21. Maj. I do sada je kritička javnost očekivala da tužilaštvo pokrene postupke protiv crkve Srbije. Tužilaštvu je jasan i pravni status tkz. Temeljnog ugovora kojim cekva Srbije može sa Dritanom /što se tiče pravnog utemelhenja/ očistiti onu stvar ali muče vajni tužioci i tužiteljke bojeći se kletvi i ne znam čega od sotone kakva je crkva Srbije.

0
0
POLITIKA