piše: Željko Vukmirović
Geostrateške prilike su najjača fora. Svašta tu može da stane, a i ispadne. Utisak je da evropski zvaničnici obožavaju tu formu. Stvarna riješenja su za političare krajnja solucija, dok na geostrateške prilike vazda mogu ugodno da potroše cijeli radni vijek. Potrošnja životnog vijeka običnog svijeta u iščekivanju raspleta, naravno, ne podrazumjeva naročitu političku brigu.
I tu se negdje razilaze Crna Gora i evroatlantske integracije. Uočeni proruski geostrateški interesi koje destabilizacijom države sprovodi trenutna prosrpska izvršna vlast nisu nikakva nerješiva enigma. Na brzinu sklepano zatvaranje tri pregovaračka poglavlja ponajbolje govori u prilog evropskim interesima da prilično ekonomski i institucionalno urušenu Crnu Goru stavi pod svoje okrilje sa svim manama sa kojima raspolaže. A to što u izvršnoj vlasti imamo tamo neke prosrpski orjentisane likove koji urnišu državu je dio priče koja će se već oposliti prema interesu geostrateških prilika. Uostalom, uvažavajući odluku Hrvatske da neke od vodećih ovdašnjih političara proglase personama non grata, evropski zvaničnici su već pridonijeli rješavanju tog procesa.
Komesarka za proširenje EU Marta Kos je ispoštovala crnogorski Parlament. O tome što misli o četničkom vojvodi na čelu najvišeg crnogorskog zakonodavnog tijela, zna samo Marta Kos. Mada, kako potiče iz Slovenije koja se još krajem 80-tih godina prošlog vijeka odlučila da ne učestvuje u srpskoj nacionalističkoj renesansi, te predstavlja republiku koja je zbog retrogradne politike prva napustila tadašnju jugoslovensku zajednicu, nije neka muka pretpostaviti suštinsko opredjeljenje Marte Kos.
Još praktičnije za ovu priču glasi pitanje – šta zna Tramp ko je Andrija Mandić? Šta zna Tramp šta je to Milojko Spajić? Osnovana pretpostavka je da će Trampovo interesovanje za ovo podneblje biti svedeno na finansijsku uspješnost njegovog zeta Džareda Kušnera i dogovorene građevinske poduhvate i prvobitnu vrijednost posla od 500 miliona, nego na ovdašnju politiku. Mada, kada čuje da je u jednoj od tih zemalja Zapadnog Balkana još uvijek predsjednik onaj lik što ga je slagao u sred Ovalne sobe, neke nedoumice će zasigurno biti razriješene.
Zato su geostrateške prilike najjača fora. I gotovo jedini adut i važeća investicija sa kojom povodom evroatlantskih integracija i pod ovakvom izvršnom vlasti Crna Gora može da računa. Realizacija ruskih interesa na ovoj balkanskoj teritoriji ne ide u prilog ni Evropi ni Americi. Isto važi i za ulogu ovdašnjih trenutnih grabežljivih diletanata instaliranih u vlasti koji za sobom ostavljaju samo nered. A to nikom ni u Evropi ni u Americi ne treba ništa u životu.
Ukratko, promjene su nužne.
A geostrateški nepodobni likovi pakuju kofere...