Eskalacija sukoba između Indije i Pakistana mogla bi svijetu pružiti prvi stvarni uvid u efikasnost napredne kineske vojne tehnologije u poređenju s provjerenim zapadnim naoružanjem, a kineske odbrambene dionice već bilježe rast, piše CNN.
Akcije kineske firme AVIC Chengdu Aircraft porasle su za 40 odsto ove sedmice nakon što je Pakistan objavio da je tokom vazdušne bitke u srijedu koristio AVIC-ove borbene avione J-10C za rušenje indijskih borbenih aviona, uključujući i napredni Rafale francuske proizvodnje.
Indija nije odgovorila na pakistanske tvrdnje niti priznala rušenje aviona. Kad su ga pitali o angažmanu kineskih aviona, portparol kineskog Ministarstva vanjskih poslova izjavio je u četvrtak da nije upoznat sa situacijom.
Kina je glavni dobavljač oružja Pakistanu
Ipak, kao primarni dobavljač oružja Pakistanu, Kina vjerovatno pažljivo prati kako se njeni oružani sistemi ponašaju u stvarnoj borbi.
Kina je rastuća vojna supersila koja nije vodila veliki rat više od četiri decenije. Pod vodstvom Xi Jinpinga ubrzano modernizuje svoje oružane snage, ulažući resurse u razvoj sofisticiranoga naoružanja i najsavremenijih tehnologija.
Tu modernizaciju proširila je i na Pakistan, koji Peking već dugo naziva svojim "čeličnim bratom". Tokom posljednjih pet godina Kina je isporučila 81 odsto sveg oružja koje je Pakistan uvezao, prema podacima Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI).
To se odnosi i na napredne borbene avione, projektile, radare i sisteme protivvazdušne odbrane za koje stručnjaci kažu da bi igrali ključnu ulogu u bilo kojem vojnom sukobu između Pakistana i Indije.
Nešto pakistanskog oružja razvijeno je u saradnji s kineskim firmama ili proizvedeno kineskom tehnologijom i stručnim znanjem.
"To čini svaki sukob između Indije i Pakistana de facto testnim okruženjem za kineski vojni izvoz", rekao je Sajjan Gohel, direktor za međunarodnu bezbjednost organizacije Asia-Pacific, think tanka sa sjedištem u Londonu.
Kineska i pakistanska vojska takođe su učestvovale u sve složenijim zajedničkim zračnim, morskim i kopnenim vježbama, uključujući simulacije borbe i vježbe zamjene posada.
"Dugotrajna podrška Pekinga Islamabadu kroz hardver, obuku i sad sve više kroz ciljanje omogućeno vještačkom inteligencijom, tiho je promijenila taktičku ravnotežu. Ovo više nije samo bilateralni sukob; to je pogled na to kako kineski odbrambeni izvoz oblikuje regionalno odvraćanje", rekao je Craig Singleton, viši saradnik Organizaciju za odbranu demokratije sa sjedištem u SAD-u.
Indija se sve više približava SAD-u
Taj pomak, koji je došao u fokus zbog rastućih napetosti između Indije i Pakistana nakon masakra turista u Kašmiru, naglašava šire geopolitičko preslagivanje u regiji, gdje se Kina pojavila kao glavni izazov američkom uticaju.
Indija i Pakistan ratovali su zbog Kašmira tri puta otkako su izborili nezavisnost od Velike Britanije 1947. Tokom vrhunca Hladnog rata Sovjetski Savez podržavao je Indiju, dok su Sjedinjene Američke Države i Kina podržavale Pakistan. Sada se nova era suparništva velikih sila nadvija nad dugotrajnim sukobom između nuklearnih susjeda u Južnoj Aziji.
Uprkos tradicionalnoj politici nesvrstanosti, Indija se sve više približava SAD-u jer su je uzastopne američke administracije smatrale strateškom protutežom Kini.
Indija je povećala kupovinu oružja od Amerike i njenih saveznika, uključujući Francusku i Izrael, istovremeno postupno smanjujući oslanjanje na rusko naoružanje.
U međuvremenu, Pakistan je produbio veze s Kinom, postajući njen strateški partner i ključni učesnik u Xijevom globalnom infrastrukturnom projektu, Inicijativi pojasa i puta.
Prema podacima SIPRI-ja, SAD i Kina isporučili su oko trećinu uvezenog oružja Pakistanu kasnih 2000-tih godina. No, Pakistan je prestao kupovati američko oružje posljednjih godina i sve više puni svoj arsenal kineskim oružjem.
Siemon Wezeman, istraživač u SIPRI-jevom programu prenosa oružja, primijetio je da je Kina važan dobavljač oružja Pakistanu od sredine 60-ih godina, ali njena trenutna dominacija uglavnom dolazi od popunjavanja praznine koju je ostavio SAD.
Pakistan je praktički ostao bez američkog oružja
Prije više od deceniju, SAD je optužila Pakistan da ne čini dovoljno u borbi protiv "terorista", uključujući talibane, koji su navodno djelovali iz Pakistana ili se tamo snabdijevali.
Wezeman je rekao da je to pojačalo postojeće frustracije Washingtona zbog pakistanskog nuklearnog programa i nedostatka demokracije.
"SAD je konačno pronašao alternativnog partnera u regiji u Indiji. Kao rezultat toga, Pakistan je praktički ostao bez američkog oružja. S druge strane, snabdijevanje kineskim oružjem značajno se povećala. Može se reći da je Kina iskoristila priliku da se pokaže kao jedini pravi prijatelj i saveznik Pakistana", objasnio je Wezeman.
Kina je izrazila žaljenje zbog indijskih vojnih napada na Pakistan i pozvala na smirivanje situacije i suzdržanost. Prije najnovije eskalacije, kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi izrazio je potporu Pakistanu u telefonskom razgovoru sa svojim kolegom, nazivajući Kinu "čeličnim prijateljem" Pakistana.
S Pakistanom naoružanim uglavnom iz Kine i Indijom koja nabavlja više od polovine svojeg oružja iz SAD-a i saveznika, svaki sukob između dva susjeda mogao bi biti efektivno sučeljavanje između kineske i zapadne vojne tehnologije.
Indijski napad na "terorističku infrastrukturu"
Nakon sedmica rastućih neprijateljstava nakon ubisstva 26 uglavnom indijskih turista od strane militanata na slikovitom planinskom području u indijskom dijelu Kašmira, Indija je u srijedu rano ujutro lansirala raketne napade, ciljajući na ono što je nazvala "terorističkom infrastrukturom" u Pakistanu i pakistanskom dijelu Kašmira.
Mnogi analitičari vjeruju da su rakete i drugo streljivo ispaljeni iz indijskih lovaca Rafale francuske proizvodnje i Su-30 ruske proizvodnje. Pakistan je, s druge strane, hvalio veliku pobjedu svojih snaga, tvrdeći da je pet indijskih lovaca – tri Rafalea, jedan MiG-29 i jedan Su-30 – oboreno tokom jednosatne bitke u kojoj je navodno učestvovalo ukupno 125 aviona na razdaljinama većim od 160 kilometara.
"Taj se događaj sada karakterizuje kao najintenzivniji vazdušni sukob između dvije nuklearne nacije", rekao je Salman Ali Bettani, ekspert za međunarodne odnose na Univerzitetu Quaid-i-Azam u Islamabadu. "Sukob predstavlja prekretnicu u operativnoj upotrebi naprednih sistema kineskog porijekla."