Svjetska antidoping agencija (WADA) dala je odgovor na pitanje kako je moguće da se dužina trajanja suspenzije razlikuje za korišćenje potpuno iste supstance.
"Asošiejted pres" je pitao WADA zašto je Janik Siner dobio samo tri mjeseca zabrane igranja, a španska klizačica Laura Barkero čak šest godina.
U oba slučaja, u organizmu, pronađen je zabranjeni klostebol.
"Osnovna razlika u ova dva slučaja je ta što objašnjenje gospođice Barkero o tome kako je supstanca dospjela u njen organizam nije bila ubjedljiva u svjetlu dokaza i te okolnosti su, što se tiče WADA, ostale nepoznate. U Sinerovom slučaju, dokazi potvrđuju ono što je on rekao u svom iskazu", saopštila jeWADA.
Laura Barkero je bila pozitivna na Zimskim olimpijskim igrama 2022. godine, a zatim opet u januaru 2023.
Navodi se da je ona prihvatila sporazum, koji su potpisali još WADA i ISU (Međunarodna klizačka organizacija).
"Da se gospođica Barkero nije složila sa predloženom kaznom, ona ne bi potpisala dogovor o završetku slučaja. Imala je mogućnost da se žali pred Sudom za sportsku arbitražu", dodaje WADA.
Selektivnost WADA je decenijama na sceni, a slučaj Bakero i Sinera samo su dokaz više o neprincipijelnosti u borbi protiv dopinga.
Sinerova priča o načinu na koji je dva puta bio pozitivan je takođe neubjedljiva, pogotovo što je mjesecima bila tajna za javnost.