Vujović: Prepoznajemo veliki potencijal za kulturnu saradnju zemalja Zapadnog Balkana i Mađarske
Podijeli vijest

Vujović: Prepoznajemo veliki potencijal za kulturnu saradnju zemalja Zapadnog Balkana i Mađarske

Ministarka kulture i medija Tamara Vujović na Samitu Zapadnog Balkana o kulturi i obrazovanju, koji je u Budimpešti organizovalo Ministarstvo kulture i inovacija Mađarske.


4. feb 2025 u 20:11
Foto: MKM

Potencijal za kulturnu saradnju između Crne Gore i Mađarske najveći je u filmskoj industriji, jer je Budimpešta druga najtraženija filmska destinacija u Evropi – saradnja može pomoći da se dalje razvija crnogorska filmska industrija, a bogata saradnja biće produbljena i u oblasti kulturne baštine.

To je poručila ministarka kulture i medija Tamara Vujović na Samitu Zapadnog Balkana o kulturi i obrazovanju, koji je u Budimpešti organizovalo Ministarstvo kulture i inovacija Mađarske.

Samit je otvorio ministar kulture i inovacija Mađarske Balazas Hanko – piše u saopštenju MKM-a.

Naglasila je Vujović da fokusiranje na kulturne veze i saradnju predstavlja osnovni princip za izgradnju pozitivnih odnosa između društava i naroda našeg regiona i Evrope.

“Ponosni smo što dijelimo zajedničke vrijednosti unutar regiona i sa našom zemljom domaćinom, Mađarskom. Naše kulturno nasljeđe nas povezuje, jer kultura stvara sinergiju, a naše različitosti nas inspirišu. Crna Gora i Mađarska dugo njeguju intenzivnu kulturnu saradnju, posebno bih istakla Program kulturne saradnje između Ministarstva kulture i medija i Ministarstva kulture i inovacija Mađarske za period 2024–2027. Ovaj dokument ne samo da formalizuje naše veze, već otvara vrata za nove inicijative u oblastima muzike i izvođačkih umjetnosti, pozorišta, kinematografije, vizuelnih umjetnosti, književnosti i prevođenja”, naglasila je Vujović.

Potencijal za saradnju, kako je dodala, postoji posebno u filmskoj industriji, jer je Mađarska izvanredan primjer kako strateški pristup može transformisati zemlju u drugu najtraženiju filmsku destinaciju u Evropi.

“Zahvaljujući izuzetnim filmskim studijima, produkcije od Holivuda do Indije dolaze u Mađarsku. Crna Gora,sa drugevstrane ima predivne, autentične i atraktivne lokacije, planina i primorja,sto moze biti komplementarna ponuda. Zbog toga bi razmjena iskustava u ovoj oblasti bila od izuzetne vrijednosti. Zamislite samo potencijal- strane produkcije koje dolaze da snimaju duž naše obale, na lokacijama koje ne mogu pronaći nigdje drugo, stvarajući nova radna mjesta, podržavajući lokalnu ekonomiju i dodatno promovišući naše kulturno i prirodno nasljeđe”, istakla je Vujović, nastavak je saopštenja.

Takođe je spomenuta prednost koprodukcionih aranžmana, koji generišu više publike i više prihoda, kao i mogućnost formiranja striming platforme za kinematografije cijelog regiona, čime se stvara nova publika.

Kada govorimo o baštini, istaknuto je da su Boka i dijelovi Crne Gore, prije više od stotinu godina, kako je kazala, bili su dio Austro-Ugarske monarhije, a dio arhitektonskog nasljeđa iz tog perioda danas predstavlja važan segment crnogorske kulturne baštine – dodaju iz MKM-a.

“Utvrđenja, vojne kasarne, putevi, staze, arhivska građa, kartografija i fotografije nisu samo relikti prošlosti, već svjedoci naše zajedničke istorije i kulturnih veza. Naše zemlje dijele prošlost obilježenu granicama koje su često bile tačke susreta različitih uticaja, ali i zajednička iskustva, ratne istorije, tradicije, običaji i kulturni obrasci koji su oblikovali naš identitet. Nakon Drugog svjetskog rata, živjeli smo pod sličnim društvenim sistemima, dijeleći estetiku socijalističkog realizma u arhitekturi, umjetnosti, kulturi i svakodnevnom životu. Iskustva života pod različitim imperijama, socijalizmom i kapitalizmom omogućila su nam da izucimo najbolje, ali i prepoznamo najizazovnije aspekte različitih sistema”, smatra Vujović.

Poručila je Vujović da Crna Gora nema mnogo mladih stručnjaka koji se bave konzervacijom, zaštitom, restauracijom, arheologijom u oblasti kulturne baštine i zbog toga je prije nekoliko godina pokrenut program na Fakultetu likovnih umjetnosti, koji se bavi obrazovanjem mladih u ovoj oblasti.

“Važno je da stariji prenose znanje na mlađe generacije kako bi oni nastavili da čuvaju naše bogato naslijeđe. Zbog toga je veoma značajna veza kulture i obrazovanja. Zainteresovani smo da se povežemo sa Mađarskom u ovoj oblasti, da se naši studenti obrazuju na madjarskim univerzitetima u oblastima zastite kulturne bastine, i sa znanjem vrate kući”, rekla je Vujović.

Kada je riječ o zajedničkom nasljeđu, poseban naglasak stavila je na nematerijalno kulturno nasljeđe.

“Folklor, muzika, narodne nošnje, usmena predanja, mnoštvo razlicitih jezika, običaja, predanja u ovom regionu su ono sto čini prostor višeznačnim i interesantnim. Ono što nas spaja su zajedničke, univerzalne vrijednosti koje treba snažiti i promovisati. Znanja o baštini, nematerijalnoj posebno, treba brižljivo istraživati, naučno obratiti i zatim prenositi budućim generacijama, čime i ona postaje, ne samo dio prošlosti, već veoma živa i bitna u budućnosti u čemu ‘Kuća mađarske baštine’ nudi odlične primjere”, sigurna je Vujović.

Samitu su prisustvovali i predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Srbije i Sjeverne Makedonije.

“Na panelu su govorili i vladin komesar za unapređenje mađarske kinematografije Csaba Kael, direktor Muzeja likovnih umjetnosti Laszlo Bean, generalni direktor Kuće mađarske baštine Miklos Both, koji su predstavili uspješne prijmere Mađarske u različitim oblastima kulture. Nakon izlaganja predstavnika zemalja i diskusije o modelima saradnje predloženo je organizovanje Regionalnog foruma kulture koji će okupiti eksperte iz pomenutih oblasti kulture, a koji bi bio platforma za razmjenu znanja i iskustava, pivezivanje i ostvarivanje konkretnih projekata i programa saradnje”, zaključak je saopštenja MKM-a.


Tamara Vujović Mađarska samit MKM
4. feb 2025 u 20:11

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
Kultura