Utvrđeni paketi podrške privredi i građanima
Podijeli vijest

Utvrđeni paketi podrške privredi i građanima

U cilju stvaranja zakonskog osnova kojim će Vlada moći da uvede privremene mjere radi ublažavanja negativnih uticaja povećanja cijena, MER je pripremilo predlog Zakona o privremenim mjerama za ograničenje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi
Autor:
Aktuelno
17. mart 2022 u 19:19

Na predlog ministarstava ekonomskog razvoja, finansija i socijalnog staranja i poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vlada Crne Gore je na današnjoj sjednici utvrdila Plan interventnih nabavki, Zakon o privremenim mjerama za ograničenje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i druge privremene ekonomske mjere kao odgovor na krizu izazvanu ratom u Ukrajini, saopšteno je iz Ministarstva ekonomskog razvoja.

“Imajući u vidu da dolazi do značajnog rasta cijena hrane, energenata i sirovina Vlada je kreirala set mjera kako bi se održala ekonomska stabilnost i očuvao životni standard, koji je značajno unaprijeđen programom Evropa sad! Crna Gora kao uvozno zavisna i decenijama urušavana ekonomija, već osjeća posljedice dešavanja u Ukrajini zbog čega je neophodno donositi odluke koje će u kratkom roku pomoći građanima”, naveli su u saopštenju.

U cilju stvaranja zakonskog osnova kojim će Vlada moći da uvede privremene mjere radi ublažavanja negativnih uticaja povećanja cijena, MER je pripremilo predlog Zakona o privremenim mjerama za ograničenje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi.

“Ovim Zakonom je predviđeno da Vlada Crne Gore, u slučajevima ozbiljnih inflatornih rizika koji ugrožavaju životni standard građana i ekonomsku aktivnost, podzakonskim aktom može utvrditi listu proizvoda, maksimalne maloprodajne cijene koje će važiti za sve trgovačke lance i trajanje privremene mjere. Izbor proizvoda koji će se naći na listi, zavisiće od procjene Vlade u datom trenutku, i to na bazi detaljnih analiza. MER je već razvilo posebnu metodologiju praćenja cijena osnovnih životnih namirnica na mjesečnom nivou, te na taj način raspolaže informacijama o cijenama i maržama za osnovne prehrambene artikle. Vlada je u obavezi da odluku preispituje periodično, a najmanje na tromjesečnom nivou”, pojasnili su iz Ministarstva ekonomskog razvoja.

Na današnjoj sjednici, kako ističu, utvrđene su i mjere podrške privredi i građanima u iznosu od 13 do 50 miliona eura, u zavisnosti od trajanja mjera.

“Mjera smanjenja akciza na gorivo do 40 odsto doprinijeće obezbjeđivanju stabilnosti cijene goriva u iznosu do pet miliona eura mjesečno. Mjera smanjenja stope PDV za osnovne životne namirnice uz 0 odsto PVD za promet i uvoz brašna i jestivog suncokretovog ulja i smanjenje stope PDV sa 21 odsto na sedam odsto za so u iznosu od oko tri miliona eura”, istakli su iz MER-a.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede opredijelilo je dodatne subvencije i to za proizvodnju žitarica u iznosu od 350.000 eura.

“Za proizvodnju kasnog krompira, koji se tretira kao osnovna životna namirnica u iznosu od 150.000 eura; dodjelu besplatnih plastenika za proizvodnju povrća u iznosu od 500.000 eura i dodjelu poljoprivrednih vaučera registrovanim poljoprivrednim proizvođačima vrijednosti 200 eura u ukupnom iznosu od četiri miliona eura”, navodi se u saopštenju.

Dodatno, Ministarstvo ekonomskog razvoja je pripremilo Plan interventnih nabavki koji Vlada može aktivirati u slučaju problema u snabdijevanju tržišta nakon što donese odluku kojem se proglašava takvo stanje na teritoriji cijele države ili u jednom njenom dijelu.

“Planom se propisuju mjere, vrsta, količina i vrijednost roba za koje se procjenjuje da postoji problem u snabdijevanju, kao i nosioce realizacije po opštinama. Postupak snabdijevanja tržišta Crne Gore Gore pšenicom, osnovnim pšeničnim proizvodima, jestivim uljem, šećerom i drugim proizvodima uređuje se Zakonom o interventnim nabavkama, koji je usvojen nakon što su robne rezerve ukinute 2003. godine jer je tada ocijenjeno da nisu komercijalne”, zaključuju u saopštenju.

Vlada privreda
17. mart 2022 u 19:19

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
EKONOMIJA