UNESCO studija: Novinari da izvještavaju o vještačkoj inteligenciji sa jasnoćom i odgovornošću
Podijeli vijest

UNESCO studija: Novinari da izvještavaju o vještačkoj inteligenciji sa jasnoćom i odgovornošću

''Vještačka inteligencija danas značajno utiče na različite sfere društva, uključujući ekonomiju, obrazovanje, zdravstvo i mnoge druge oblasti. Ključno je da novinari/ke provjere informacije koje prenose i izbjegavaju senzacionalizam''
11. jul 2024 u 22:25

Novinari/ke bi trebalo da izvještavaju o vještačkoj inteligenciji (VI) sa jasnoćom i odgovornošću, posebno ističući njen brz razvoj, etičke dileme koje sa sobom nosi i značaj pravilnog informisanja javnosti, a važno je i da provjere informacije koje prenose i izbjegavaju senzacionalizam.

To se navodi u UNESCO studiji „Priručnik za nastavnike novinarstva – Izvještavanje o vještačkoj inteligenciji“, koju je preveo i objavio Medijski savjet za samoregulaciju (MSS), u sklopu UNESCO projekta „Izgradnja povjerenja u medije u Jugoistočnoj Evropi: Podrška novinarstvu kao javnom dobru“, koji je podržala Evropska unija.

„Razvoj i kontrola VI imaju uticaj na čitavo društvo. To znači da izvještavanje o VI mora informisati publiku o implikacijama same tehnologije, koje sežu izvan samog novinarstva. To na primjer obuhvata izvještavanje o dinamici moći u promjenjivom odnosu između kompanija, državnih organa, građana i racunarskih čipova, kao i između podataka i algoritama“, kaže se u saopštenju MSS.

Ukazali su da dok mnoge primjene VI služe javnom interesu, novinarima treba uvid i ekspertiza da upozore na aspekte poput isključenja, nejednakih prednosti i kršenja ljudskih prava.

„U okviru svoje serije o obrazovanju u novinarstvu, UNESCO-v međunarodni program za razvoj i komunikacija (IPDC) podržao je Svjetski savjet za novinarsko obrazovanje u naručivanju ovog priručnika koji se bavi izvještavanjem o vještačkoj inteligenciji. Cilj je da se inspirišu i osnaže edukatori u novinarstvu kako bi pomogli studentima novinarstva i aktivnim novinarima da se na najbolji nacin nose s jednim od glavnih pitanja našeg vremena“, navodi se u saopštenju MSS.

Pojašnjava se da je jačanje novinarskog obrazovanja jedan od ključnih rezultata koje želi da postigne IPDC, jedinstveni međuvladin program unutar sistema UN-a koji je specijalizovan za razvoj medija.

„Vještačka inteligencija danas značajno utiče na različite sfere društva, uključujući ekonomiju, obrazovanje, zdravstvo i mnoge druge oblasti. Ključno je da novinari/ke provjere informacije koje prenose i izbjegavaju senzacionalizam. Medijski savjet za samoregulaciju Crne Gore, kroz publikaciju „Priručnik za nastavnike novinarstva: Izvještavanje o vještačkoj inteligenciji“, ističe važnost korišćenja jednostavnih primjera i jasnog jezika u izvještavanju“, kaže se u saopštenju.

Iz MSS su pojasnili da priručnik pruža praktične savjete i smjernice kako bi novinari/ke mogli bolje razumjeti i prenijeti složene teme vezane za vještačku inteligenciju na način koji je pristupačan široj publici.

novinari UNESCO Vještačka inteligencija studija izvještavanje
11. jul 2024 u 22:25

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
CRNA GORA