Zajednica opština Crne Gore (ZOCG) na okruglom stolu „Učešćem građana do snažnije lokalne samouprave” predstavila je publikaciju pod nazivom „Smjernice za unapređenje učešća građana i mjesnih zajednica u odlučivanju u lokalnim samoupravama”, koja je urađena u saradnji sa Nacionalnim demokratskim institutom (NDI).
Generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore Mišela Manojlović ocijenila je da je učešće građana i mjesne samouprave u kreiranju lokalnih javnih politika mjerilo suštinske transformacije lokalne samouprave u servis građana.
“Zajednica opština, kao asocijacija svih lokalnih samouprava u Crnoj Gori, snažno se zalaže za jačanje demokratskih principa na svim nivoima, a posebno za jačanje uticaja građana na sadržinu odluka i drugih lokalnih akata koje direktno utiču na njihov svakodnevni život. Za nas je od suštinskog značaja da obezbjedimo partnerstvo građana i lokalnih, ali i centralnih vlasti u kreiranju javnih politika jer se samo u ozbiljnom konsultatskom i inkluzivnom procesu mogu donijeti pravila koja će građani doživjeti kao svoja i koja će primjenjivati sa dubokim razumijevanjem njihovog smisla i cilja, bez potrebe za primjenom sankcija”, rekla je Manojlović.
Ona je izrazila nadu da će Smjernice pomoći građanima da se informišu o zakonskim mehanizmima učešća, ali i novim, savremenim alatima komunikacije sa donosiocima odluka.
Direktorica NDI kancelarije u Crnoj Gori Slavica Biljarska Mirčeski poručila je da glasovi građana i građanki moraju i trebaju biti u središtu donošenja odluka.
“Slušanje građana i građanki ne samo da poboljšava lokalne politike i usluge, već gradi povjerenje, unapređuje transparentnost i čini naše zajednice snažnijim. Znamo da kada građani osjećaju da se njihov glas čuje, vjerovatnije je da će se konstruktivno ukljujčiti u proces upravljanja, što na kraju donosi korist svima”, rekla je Biljarska Mirčeski.
Autor publikacije Goran Đurović, predstavljajući njen sadržaj, istakao je da je, budući da je dokument namijenjen građanima, nastojao su da ne bude obiman, već jasan, koncizan i upotrebljiv.
U okviru panela „Mehanizmi za učešće građana, koraci i dobre prakse” govorili su sekretarka za lokalnu samoupravu i saradnju sa civilnim društvom Glavnog grada Podgorica Slađana Anđušić, saradnik u Centaru za razvoj nevladinih organizacija Petar Knežević i osnivač i glavni i odgovorni urednik portala „Ulcinj-Info” Mustafa Canka.
Anđušić je istakla da je učestvujući u izradi publikacije istovremeno i sama bila u procesu učenja.
“Priručnik je značajan za građane, ali ja sam sigurna da je veoma značajan i za sve naše službenike koji rade sa građanima. Zato vjerujem da ćemo ga svi koristiti”, poručila je ona.
Knežević je govorio o ulozi civilnog sektora, odnosno nevladinih organizacija, a Canka o ulozi medija kada je riječ o učešću građana u donošenju odluka.
U okviru poslednjeg panela o svojim iskustvima učešća u donošenju odluka na lokalnom nivou govorili su preduzetnica Aleksandrina Vujačić, predstavnik mladih Jovan Joksimović i članica Saveza slijepih Crne Gore Anđela Dragović.
Na temu prepreka sa kojima su se srijetali i mogućnosti unapređenja učešća građana, sa njima su razgovarale pomoćnica generalne sekretarke ZOCG Blaženka Dabanović i sekretarka Odbora za društvene djelatnosti ZOCG Ivana Nedović.