Najnovije fantastično rješenje koje je predložio Ilon Mask – verifikacija Twitter naloga kao premijum servis, delovalo je dobro na papiru, ali je u praksi izazvalo ogromne probleme. Nekoliko sati nakon što je ovaj servis pušten u rad veliki broj lažnih naloga koji su dobili verifikaciju počeli su da prave probleme.
Najnovija promjena Twitter mreže ponovo se pokazala kao problematična i samo je jedna u nizu problematičnih odluka otkako je milijarder Ilon Mask preuzeo kontrolu prije dvije nedjelje. Prije toga, verifikacija – plava kvačica je odobravana zvaničnim nalozima vladinih institucija, političarima, kompanijama, poznatim ličnostima i novinarima— upravo da bi se spriječilo lažno predstavljanje na ovoj mreži. Nova pravila koja je uveo Ilon Mask, kako bi podigao profit svoje nove kompanije omogućila su da verifikaciju može dobiti svako ko ima telefon, kreditnu karticu i 8 dolara mjesečno, piše AP.
Lažni nalozi
Nalog koji je verifikovan kao farmaceutski gigant Eli Lilly & Co. i registrovan pod novim Twitter Blue sistemom je tvitovao da je insulin besplatan, što je primoralo kompaniju iz Indijanapolisa da se izvini. Nintendo, Lockheed Martin, da stvar bude gora i Maskove kompanije Tesla i SpaceX takođe su takođe dobile lažne naloge, kao i nalozi različitih profesionalnih sportista i političara.
Oglašivači pauziraju
Za oglašivače koji su pauzirali svoje oglase na Twitter mreži lažni nalozi mogli bi da budu posljednja kap u čaši koja je već neko vrijeme puna: Mask je otpustio polovinu radnika, donio neke radikalne promjene koje nisu po volji velikom broju oglašivača, a pitanje je s kim je sve Mask napravio dogovore da bi prikupio dovoljno para da kupi Twitter mrežu.
Prevaranti koji imitiraju prave naloge mogu da izazovu velike probleme, čak i ako su brzo uklonjeni. Sa druge strane, Twitter je verifikacijom kreirao svoju reputaciju, međutim, sa velikim brojem kontroverzi, lažnim „verifikovanim“ nalozima brenda kreira se loša slika platforme, a to je nešto što će oglašivači da izbjegavaju.
Zbrka sa oznakama
Dodajte tome i da Twitter sada ima dvije kategorije verifikovanih naloga koji izgledaju identično. Jedna su nalozi koji su verifikovani prije nego što je Mask preuzeo kompaniju, a drugi koji su pretplaćeni na Twitter Blue.
U četvrtak je Mask tvitovao da „postoji previše korumpiranih zastarelih plavih verifikacionih oznaka, tako da nema drugog izbora osim da ukloni stare verifikacije u narednim mjesecima.“
U četvrtak uveče, Twitter je ponovo počeo da dodaje sive „zvanične“ oznake na neke istaknute naloge. Nove oznake su predstavljene ranije ove nedjelje, da bi nekoliko sati kasnije one nestale. Oznake su se zatim vratile u četvrtak uveče, barem za neke naloge - uključujući Twitter, kao i velike kompanije kao što su Amazon, Nike i Coca-Cola, prije nego što su mnoge ponovo nestale.
Tviter u velikoj mjeri zavisi od reklama i oko 90% njegovog prihoda dolazi od oglašivača. Ali svaka promjena koju Mask uvodi - ili vraća - čini sajt manje privlačnim za velike brendove. Pored toga, ovakav način vođenja Twitter mreže mogao bi da kreira rizik za njegovu reputaciju kao dobrog tehničkog rukovodioca, pošto se uvođenje različitih vrsta verifikacija i drugih promjena pokazalo kao promašaj, jer je sa njima požureno. Vrijeme će pokazati da li će oglašivači imati strpljenja za Maskove eksperimente.Please note that Twitter will do lots of dumb things in coming months. We will keep what works & change what doesn’t.
— Elon Musk (@elonmusk) November 9, 2022