Danas je Svjetski dan turske kafe, napitka koji nije samo simbol uživanja već i dio bogate tradicije.
Još 2013. godine, UNESCO je tursku kafu uvrstio na listu nematerijalne kulturne baštine, prepoznajući njen značaj u kulturi i svakodnevnom životu. Kako se ovaj napitak pravi, kakvi običaji prate ispijanje kafe u Turskoj i koliko je kafa dio naše svakodnevice.
Turska kafa, jedan od najstarijih načina pripreme kafe, pravi se od sitno mljevenih zrna koja se kuvaju u vodi bez filtriranja.
Priprema ovog napitka zahtijeva strpljenje i preciznost, jer ključni dio je gusta pjena na vrhu, koja se postiže laganim kuvanjem u džezvi.
U Turskoj, ispijanje kafe nije samo trenutak uživanja, već i važan društveni običaj.
Turska kafa zauzima posebno mjesto u našoj kulturi, ne samo zbog jedinstvene tehnike pripreme, već i zbog njene simbolike u različitim prilikama.
Ona ima posebno značenje u svakodnevnom životu i ritualima vezanim za njeno ispijanje.
"U Turskoj ispijanje kafe nije samo trenutak uživanja, već i važan društveni običaj. Izreka šoljica turske kafe pamti se 40 godina, podsjeća nas na važnost dijeljenja kafe sa prijateljima i porodicom. Tradicija posluživanja vode i ratluka uz kafu ima svoje značenje. Voda prije kafe signalizuje glad, dok ratluk nakon kafe pokazuje zadovoljstvo gostoprimstvom domaćina. Zanimljivo je i da se u prošlosti ukus kafe koristio kao odgovor u prosidbi. Slatka kafa značila je pristanak, dok je kafa sa solju bila simbol odbijanja", rekao je generalni konzul Republike Turske u Novom Pazaru Osman Pešmen.
Turska kafa je dio svakodnevice i kod nas. Svjetski dan turske kafe podsjeća nas na bogatu tradiciju koju ovaj napitak nosi sa sobom, ali i na važnost trenutaka koje dijelimo uz šoljicu kafe. Bilo da je pijete sa ratlukom, šećerom ili bez ičega, kafa ostaje simbol druženja i uživanja, ne samo u Turskoj, već i širom svijeta.
Kafa se generalno pije sa kockom šećera, ali je još ukusnija ukoliko uz kafu uzmemo ratluk.