U čast proslave 50 godina od osnivanja, Međunarodni muzej horologije u švajcarskom gradiću La Šo de Fon izložio je noćni sat iz 17. vijeka, dizajniran da ispuni zahtjeve pape Aleksandra VII, koji je patio od nesanice.
Sat je 1682. godine dizajnirao Italijan Pjetro Tomazo Kampani, prenio je Svisinfo.
Prema saopštenju muzeja sat, nečujan i diskretno osvjetljen, predstavlja simbol italijanskog časovničarstva, i u njemu se kombinuju tehnička inovacija i umjetničko umijeće.
Sat poseduje oslikani brojčanik koji se pripisuje majstoru Karlu Marati.
Ovaj tip satova je prvobitno kreiran da ispuni zahtjeve pape Aleksandra VII koji je patio od insomnije, koji je želio da i tokom noći može da provjerava vrijeme, a da ga svetlost ili buka ne ometaju.
Zahvaljujući podršci Međunarodnog muzeja horologije i kancelarije za kontrolu plemenitih metala, akvizicija je ocijenila kolekciju muzeja u La Šo de Fonu kao najznačajniju u svijetu.
U saopštenju se navodi da sat, potpisan sa "Petrus Thomas Campanus Inventor Roma 1682", predstavlja "vrh" horoloških inovacija svog vremena, a Međunarodni muzej horologije je pozvao sve ljubitelje umjetnosti i časovničarstva da otkriju izloženi komad, u kome se "mehanička genijalnost kombinuje sa umjetničkom virtuoznošću kako bi se stvorio spomenik istorije časovničarstva".