Formiranje novih institucija i dalje zavisi od spremnosti političkih partija da međusobno sarađuju, a nisu isključeni ni vanredni izbori. Međutim, stručnjaci za izborni proces vide postizanje rješenja za formiranje institucija kao bližu mogućnost nego nove izbore, piše RTV 21.
Prema Kosovskom demokratskom institutu, zemlja je bliža formiranju vlade nego vanrednim izborima.
Istraživač Vulent Bugaku pominje praksu privlačenja poslanika, što bi, prema njegovim riječima, moglo da dovede do obezbjeđivanja mogućnosti Samoopredeljenju za formiranje vlade.
“Verujem da ćemo imati vladu, ne isključujem mogućnost odlaska bilo kog poslanika, kao ni mogućnost da vladu izglasa bilo koji poslanik iz drugih partija. Vanredni izbori imali bi nekoliko posljedica. Ako se vlada ne formira u roku od 60 dana, onda bi se stvorili optimalni uslovi da se predsjednik promijeni, da se skupština raspusti i da se održe izbori”, rekao je Bugaku.
Poput njega, i direktor Oda Konsaltinga, politikolog Erbljin Hodža, isključuje mogućnost prijevremenih izbora, jer je, prema njegovim riječima, moguće formiranje vlade.
“Nema razloga da idemo na izbore, sa ovim rezultatima očekujemo novu vladu”, rekao je Hodža.
Do sada su opozicione stranke povlačile crvene linije u saradnji sa Pokretom Samoopredeljenje, dok Hodža smatra da će vladajuća stranka uspjeti da formira vladu, ali sa nesrpskim manjinama.