Stojović: Uspostavljanje kulturnih i ekonomskih veza između Crne Gore i Arizone kroz bratimljenje gradova
Podijeli vijest

Stojović: Uspostavljanje kulturnih i ekonomskih veza između Crne Gore i Arizone kroz bratimljenje gradova

Među inicijativama koje su prepoznate kao izuzetno vrijedne, istakao se prijedlog poslanika Stojovića za uspostavljanje partnerstva i bratimljenje gradova između Arizone i Crne Gore

15. feb 2025 u 20:43

Među inicijativama koje su prepoznate kao izuzetno vrijedne, prilikom posjete Arizone člana Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Skupštine Crne Gore Gordana Stojovića istakao se prijedlog za uspostavljanje partnerstva i bratimljenje gradova između dvije zemlje, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

Kako su naveli u saopštenju, poslanik Gordan Stojović, , boravio je u zvaničnoj posjeti Parlamentu savezne države Arizone, gdje je imao niz sastanaka sa visokim zvaničnicima, s ciljem jačanja institucionalne saradnje i ekonomske povezanosti.

“Tokom posjete Kapitolu, Stojović se sastao sa predsjednikom Senata Arizone Vorenom Pitersenom, potpredsjednikom Senata Tomasom Šoupomi bivšim državnim tužiocem Markom Brnovićem. Takođe, crnogorskog poslanika primila je i senatorka Hildi Endžius, koja njeguje posebne veze sa Crnom Gorom”, istakli su iz Skupštine.

Dodali su da je u Predstavničkom domu priređen sastanak sa Odborom za međunarodnu trgovinu koji vodi predsjedavajući Toni Rivero.

“Sastanku sa odborom koji se dominantno bavi vanjskim odnosima i inostranom saradnjom, prisustvovali su i poslanici Džastin VilmetDžunel Kavero Lorena Ostin. Na sastancima su razmatrane mogućnosti za unapređenje ekonomskih veza, kao i povezivanje u oblastima investicija, inovacija i obrazovanja”, kazali su.

Kako su naglasili, Stojović je istakao značaj produbljivanja odnosa između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država na svim nivoima, dok su sagovornici izrazili interesovanje za uspostavljanje konkretnije saradnje, posebno u oblasti privrednog razvoja.

“Među inicijativama koje su prepoznate kao izuzetno vrijedne, istakao se prijedlog poslanika Stojovića za uspostavljanje partnerstva i bratimljenje gradova između Arizone i Crne Gore. Ova ideja je posebno značajna imajući u vidu istorijske veze i doprinos stare crnogorske zajednice koja se naselila u ovom dijelu Sjedinjenih Američkih Država, igrajući ključnu ulogu u razvoju rudarske industrije i ekonomije tog vremena”, navode iz Skupštine.

Prema njihovim riječima, sagovornici su podržali ovu inicijativu kao način da se ojačaju kulturne i ekonomske veze između dvije zemlje.

“Na sastanku sa predsjedavajućim diplomatskog kora Arizone Stivom Čukrijem, predstavljen je rad i važna uloga zajednice počasnih konzula, koja predstavlja interese oko 100 zemalja i služi kao ključni most za jačanje međunarodne saradnje, privlačenje investicija i promovisanje kulturnih veza”, dodaju u saopštenju.

Takođe, kazali su, Čukri je naglasio da mnoge evropske zemlje kroz počasne konzulate uspješno zastupaju svoje interese u Arizoni, koristeći ovu mrežu kao efikasan mehanizam za jačanje trgovinskih, obrazovnih i diplomatskih odnosa.

“Poslanik Stojović je u razgovoru istakao značaj institucionalnog prisustva Crne Gore u Arizoni, posebno imajući u vidu istorijske veze sa crnogorskom emigracijom i potencijale za buduću saradnju”, naglasili su iz Skupštine.

Tokom posjete, kako su naveli, organizovan je obilazak dvije stare iseljeničke kolonije, gradova Bizbi i Tomstoun, gdje se i danas mogu pronaći brojna svjedočanstva o ekonomskom prosperitetu i bogatom kulturnom nasljeđu naših iseljenika.

“Vidljivi tragovi mogu se prepoznati na ulicama, zgradama i lokalitetima koji nose prezimena dominantno iz Paštrovića i drugih djelova crnogorskog primorja. Ovi gradovi, poznati po svojoj bogatoj rudarskoj tradiciji, svjedoče i o doprinosu crnogorske emigracije koja je krajem 19. i početkom 20. vijeka bila sastavni dio društvenog i privrednog razvoja ovog dijela Amerike”, zaključili su u saopštenju.

Gordan Stojović PES SAD
15. feb 2025 u 20:43

Komentari (1)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
G GALE_neregistrovani
16.02.2025. 08:00

OVAJ STOJOVIĆ JE NAJPODLIJE STVORENJE KOJE SAM UPOZNAO U ŽIVOTU. DOK JE BIO U DPS I RADIO U MINISTARSTVU ODNOSNO DIREKTORATU ZA DIJASPORU KADA JE POSJEĆIVAO SRBIJU JEDINO JE POKAZIVAO SVOJE RASKOŠNO NEZNANJE I PRIMITIVIZAM.SADA JE PRETČAO IZ DPS U NOVU VLAST I NASTAVLJA DA INTRIGARI I SVAĐA LJUDE. U DIJASPORI SU GA ZVALI "SRAĆ". SNIMLJEN JE U BEOGRADSKOM ZOLOŠKOM VRTU DA IZAZIVA LAMU DA GA PLJUNE!

3
0
CRNA GORA