Španski „Periodiko“: Istorijska buna u Srbiji proklijala i u institucijama vlasti
Podijeli vijest

Španski „Periodiko“: Istorijska buna u Srbiji proklijala i u institucijama vlasti

Španski dnevnik napominje da „buna još uvijek nije uspjela da razbije Vučićevu vlast, utemeljenu na klijentelističkom sistemu državnih zvaničnika, malih političkih šefova, onih koji drže poluge u ekonomiji i međusobno dijele javno-privatna sredstva zemlje“

23. mart 2025 u 16:37
Foto: REUTERS/Mitar Mitrovic

Istorijska buna studenata i građana Srbije protiv "korumpiranog, klijentelističkog režima" ne popušta i njeno sjeme je proklijalo i u institucijama vlasti, piše danas španski list "Periodiko".

„Periodiko“ ukazuje na to da Rusija, Amerika, ali ni Evropska unija nisu podržali demonstrante u Srbiji i navodi da je „Evropska unija ušančena iza njemačkog stava da se očuva na vlasti osoba za koju se misli da je manje zlo“.

Oni koji odlučuju u EU, kaže španski dnevnik, „vjeruju da (srpski predsjednik Aleksandar) Vučić ima snage da održi stabilnost u regionu, naročito kad je riječ o sukobu oko Kosova, a u doba ukrajinskog rata“.

„Pomirljive izjave evropskih vođa u tom smislu su jako razočarale demonstrante u Srbiji“ , predočava „Periodiko“.

I, kako ističe, „u Srbiji je nastala drugačija stvarnost, jer su se odrasli građani pridružili mladima, uprkos propagandnoj mašineriji i napadima vlasti, koje su optužene da su čak upotrijebile zvučni top da bi razbile demonstrante“.

„Uprkos tome“, navodi se u opširnom napisu španskog lista, istraživanja javnog mnjenja pokazuju da preko 60 odsto građana podržavaju proteste… a njima su se priključili široki slojevi društva“.

„Priključili su se ne samo profesori, intelektualci, umjetnici i poznate ličnosti, poput svjetske zvijezde Novaka Đokovića, već i rudari, radnici, učitelji, mali preduzetnici, taksisti, sindikalisti, radnici u sektoru usluga i poljoprivrednici, dakle razni slojevi društva i ugrađene su i teme koje ih tište, kao što je očuvanje prirodne sredine i sve veći jaz između bogatih i siromašnih“, primjećuje „Periodiko“.

Španski dnevnik napominje da „buna još uvijek nije uspjela da razbije Vučićevu vlast, utemeljenu na klijentelističkom sistemu državnih zvaničnika, malih političkih šefova, onih koji drže poluge u ekonomiji i međusobno dijele javno-privatna sredstva zemlje“.

„Ta grupa nije većinska u Srbiji, ali još uvijek se drži zbog nesposobnosti rasparčane opozicije da ponudi alternativu“, dodaje „Periodiko“.

Ali primjećuje da je ipak sve više protesta u nekim telima države, uključujući Radio Televiziju Srbije, o čemu posebno govori štrajk solidarnosti Darka Špera u RTV koji je podržao studentske zahtjeve i osudio izvještavanje javne televizije koja širi propagandu vlasti.

„Periodiko“ takođe navodi da je došlo i do štrajka u dijelu srpskog pravosuđa uz objašnjenje advokata Rodoljuba Šabića da su „sad stvari u zemlji dovedene do trenutka kad se mora dogoditi promjena“.

Španski list zaključuje rečima Šabića da je „sadašnji režim, što pokazuju ubjedljivi sjvetski izvještaji i podaci, Srbiju je uvrstio među najkorumpiranije zemlje, sa jednom od najviših stopa organizovanog kriminala, najslabijim djelovanjem pravne države, najgorim stanjem slobode štampe i pretvorio je u jednu od najsiromašnijih zemalja u Evropi“.

Srbija protesti
Izvor: N1
23. mart 2025 u 16:37

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
REGION