Slovačke opozicione stranke će zatražiti glasanje o povjerenju vladi, rekao je danas lider najveće opozicione stranke, optužujući premijera Roberta Fica da spoljnu politiku približava Rusiji i da ne rješava domaće probleme. Vladajuća ljevičarsko-nacionalistička koalicija Roberta Fica zadnjih je meseci sve nestabilnija. Većina joj je pala na 76 mjesta u parlamentu od ukupno 150, prenosi Rojters.
Fico je suočen sa neslaganjem sa nekim poslanicima iz manjih stranaka u koaliciji i sporovima među svojim partnerima. Nije poznato kada će se održati glasanje o povjerenju vladi.
Opozicija treba da dobije većinu glasova da bi pobjedila. U tom bi slučaju slovački predsjednik morao da formira novu vladu. Parlament bi se mogao dogovoriti da se održe prjevremeni izbori, ali za to je potrebna podrška i opozicionog i vladinog bloka.
Vlada je suočena s velikim domaćim problemima uključujući visok budžetski deficit, probleme u zdravstvenom sistemu i prekid dotoka ruskog plina preko Ukrajine.
„Robert Fico je napustio Slovačku. Umjesto da bude u svojoj zemlji i radi na rješavanju problema, on leti po svijetu i klanja se diktatorima“, rekao je Mihal Šimecka, šef najveće opozicione stranke Progresivna Slovačka.
Opozicija je, dodao je, posvećena tome da zemlja ostane čvrsto usidrena u Evropskoj uniji i NATO savezu.
Fico je naveo da će obustavi tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu koštati Slovačku 1,5 milijardi evra. Zapretio je da će prekinuti humanitarnu pomoć Kijevu zbog spora.
Prošlog mjeseca Fico je putovao u Moskvu na razgovore o tom pitanju sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, ali nije posjetio Kijev.
Prije spora oko gasa, Fico je ukinuo vojnu podršku Slovačke Ukrajini u njenom ratu sa Rusijom.