Poslije prvog dana sastanka ministara spoljnih poslova NATO skromno: nema konkretnih obećanja Ukrajini, pristupanje Švedske ostaje neizvjesno. To nijesu dobre vijesti za Ukrajinu pred nadolazeću zimu, piše Dojče vele (DW).
Ministri spoljnih poslova zemalja NATO nijesu u Briselu donijeli puno toga - ni nove milijarde pomoći Ukrajini, ni nove vojne pakete koji bi mogli pomoći zemlji da prebrodi zimu, prenosi portal javnog servisa tagesšau. I tako je poslije prvog dana zasjedanja, generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg imao malo toga da kaže:
„Na današnjem sastanku članice su pokazale odlučnost da podrže Ukrajinu na njenom putu u NATO." To nije puno - a vjerovatno čak ni ne važi za sve: Turska i Mađarska još nijesu dale zeleno svijetlo za pristupanje Švedske vojnom savezu. Zašto onda to očekivati kada je se radi o Ukrajini?
„Ističemo našu spremnost da pomažemo Ukrajini dok god se ona bude suočavala s agresijom Rusije."
No koliko dugo i u kojoj mjeri će to stvarno biti zavisi prvenstveno o ishodu izbora u SAD za manje od godinu dana. Ako pobijede republikanci na čelu s Donaldom Trampom, pomoći će vjerovatno biti manje. Sada SAD snose oko polovinu ukupne vojne pomoći Ukrajini.
Berbok: „Ispunjavamo svoje obaveze"
Na pitanje stranih novinara - da li Njemačka planira da smanji pomoć Ukrajini s obzirom na probleme s budžetom - ministarka spoljnih poslova Analena Berbok je odgovorila:
„Nikako, mi ćemo ispuniti naše obaveze i čak smo povećali pomoć na osam milijardi eura." Mir u Ukrajini je garancija za mir u Evropi, ponovo je naglasila njemačka ministarka spoljnih poslova.
Kameron je opet tu
Ali mir u Ukrajini se još ne nazire. Zima je pred vratima, ofanziva ne napreduje, obećana municija iz Evrope ne stiže, a infrastruktura je u teškom stanju. O svemu tome će ministri spoljnih poslova NATO-a razgovarati s ukrajinskim ministrom spoljnih poslova.
A u ovom probranom društvu se ponovno pojavilo i jedno poznato lice. Dejvid Kameron, novi britanski ministar spoljnih poslova. On je ranije sjedio za stolom zajedno s drugim šefovima vlada NATO zemalja, a onda je došao Bregzit. No, Britanci su ostali u vojnom savezu – i tako se Kameron vratio u Brisel, ali sada kao ministar spoljnih poslova.