SAD više nijesu faktor stabilnosti, već predstavljaju rizik zbog teritorijalnih pretenzija predsjednika Donalda Trampa prema Grenlandu i Panami, kao i izjavama da Kanada treba postati 51. država SAD-a, navodi se u izvještaju organizatora Minhenske bezbjednosne konferencije (MSC), koja će početi 14. februara.
Izvještaj, koji se fokusira na prelazak sa unipolarne ere nakon Hladnog rata, a koju SAD predvodi ka multipolarnom svijetu u kojem ne dominira nijedan ideološki pogled, predstavljaće pozadinu ovogodišnje konferencije, prenosi Tanjug, pozivajući se na Guardian.
Autori izvještaja sugeririšu da povlačenje SAD-a iz uloge globalnog lidera ima implikacije van pitanja rata i mira.
‘Trend multipolarizacije’
“Bez globalnog vođstva kakav je SAD imao u posljednjih nekoliko decenija, teško je zamisliti da međunarodna zajednica pruža globalna javna dobra poput slobode plovidbe ili suočavanja sa nekim od mnogih ozbiljnih prijetnji sa kojima se čovječanstvo suočava”, navodi se u izvještaju.
Autori takođe navode da će napor američkog predsjednika da uspostavi novi oblik američkog vođstva biti potkopan trendom “multipolarizacije“, a ankete u izvještaju ukazuju da će taj trend biti prihvaćen u zemljama kao što su Brazil, Indija, Južnoafrička Republika i Kina.
U izvještaju se dodaje da svijet ide u pravcu u kojem će se ”veći broj država boriti za uticaj“, što znači da “budući poredak može biti mnogo više neuredan”.
Autori takođe upozoravaju da Rusija nije samo zainteresovana da neutralizuje Ukrajinu kao vojnu prijetnju, već radi na euroazijskom poretku predvođenom Moskvom, kao što je navedeno u novim sigurnosnim sporazumima koje je Moskva predložila SAD-u i NATO-u krajem 2021.
U izvještaju se upozorava da Peking takođe može imati koristi od povlačenja SAD iz međunarodnih obaveza ili otuđenja Washingtona od dugogodišnjih partnera.
Istraživanje pokazuje da se u svakoj zemlji Grupe G7 rizik koji predstavlja SAD “povećao više od percipiranih rizika koji predstavlja Rusija”.
‘Mirna koegzistencija prilično malo vjerovatna’
Životna sredina, uključujući ekstremne vremenske prilike, doživljava se kao veći rizik u svakoj anketiranoj zemlji, osim u Velikoj Britaniji i Njemačkoj, navodi se u izvještaju.
Autori navode da je mirna koegzistencija novih različitih poredaka “prilično malo vjerovatna” s obzirom na to da nije jasno mogu li se lideri složiti “makar o nekim pravilima, principima i strukturama saradnje za upravljanje odnosima među redovima”.
Minhenska konferencija trajaće od petka do nedjelje, a SAD će predstavljati potpredsjednik JD Vance, ministar odbrane Pete Hegseth, državni sekretar Marco Rubio i Trampov specijalni izaslanik za Ukrajinu Keith Kellogg, koji je prethodno rekao da na konferenciji neće iznijeti završeni mirovni plan za Ukrajinu.