Pojava društvenih mreža promijenila je način komuniciranja, ali i izvore informisanja, navodi se u studiji Digitalnog forenzičkog centra.
Ta transformacija je, kako ističu, otvorila veliki prostor za zloupotrebe. Iz ambasade Sjedinjenih Država poručuju da smo efekte propagande vidjeli i na nedavno održanim izborima u Crnoj Gori.
''Postoje mogućnosti i načini koji se ispunjavaju na zloupotrebu društvenih mreža od strane autoritarnih režima sa ciljem degradacije demokratskih praksi vrijednosti, institucija i samim tim naših društava'', kazao je Milan Jovanović iz Digitalnog forenzičkog centra.
Milica Pejanović Đurišić iz Atlantskog saveza kaže da su napori međunarodnih organizacija još uvijek bez konkretnih rezultata i to najčešće zbog direktne opstrukcije država kao što su Kina i Rusija,koje žele da nametnu sopstvene vrijednosti kada je u pitanju upotreba interneta.
''Promoviše se alternativni sajber prostor zasnovan na državnoj kontroli odnosno za konstrolu digitalnih alata za cenzuru i nadzor'', kazala je Milica Pejanović Đurišić iz Atlantskog saveza.
''Efekti propagande i dezinformacija osjećaju se i u Crnoj Gori sa malignim akterima koji pokušavaju da utiču na političke kampanje, što se pokazalo i na nedavno održanim predsjedničkim i parlamentarnim izborima. Izbone manipulacije često dolaze od političkih vjerskih ili stranih faktora, odavde ili iz regiona'', saopštila je ambasadorka SAD u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajnke.