Putinov skupi represivni aparat
Podijeli vijest

Putinov skupi represivni aparat

Dok vodimo pregovore sa Rusijom, važno je razumjeti Putinove strahove. On vlada mnoštvom teritorija, od kojih mnoge gledaju na centralnu vladu kao na neokolonijalnog tlačitelja.

Autor:
Aktuelno
Izvor: Danas
7. feb 2025 u 06:50
Foto: Alexander Zemlianichenko/AP Photo

Ako se pitate šta drži Vladimira Putina budnim noću, razmislite o ovome: Ruska Federacija ima 193 zvanično priznate etničke grupe, od kojih mnoge ključaju od ozlojeđenosti, a ta ogorčenost se drži pod kontrolom samo oštrom represijom.

Ruska Federacija preživljava kroz cenzuru, nadzor, proizvoljna hapšenja, paravojne akcije i brutalno ućutkivanje ili ubistvo aktivista i lokalnih lidera.

Ova strategija ima svoje granice.

Postoji velika ekonomska cijena za ovoliku represiju, a rastući troškovi održavanja ovog nivoa kontrole mogu uskoro premašiti Putinovu sposobnost da je plati, piše u analizi za Centar za evropske analize Mici Perdue, ratna reporterka i publicistkinja.

Njegova pozicija može biti nesigurnija nego što izgleda. U Rusiji ima mnogo nesrećnih ljudi.

Prije nekoliko decenija, Henri Kisindžer je podijelio savjete o ovoj vrsti situacije, a savjeti su i danas odjekuju.

Rekao je mojim kolegama sa Harvarda i meni da, iako su Sjedinjene Države izvrsne u ispitivanju sopstvenih slabosti mi često ne vidimo ranjivost naših protivnika. Nedostaju nam pukotine i krhkost ispod površine (pogledajte iznenadnu i neočekivanu političku smrt Bašara al-Asada u decembru.)

Dok vodimo pregovore sa Rusijom, važno je razumjeti Putinove strahove. On vlada mnoštvom teritorija, od kojih mnoge gledaju na centralnu vladu kao na neokolonijalnog tlačitelja.

Njihove pritužbe su brojne i duboke:

Kulturno brisanje: Moskva sistematski nastoji da izbriše kulture manjina tako što zabranjuje lokalne jezike u školama, podriva tradicionalne prakse, briše istoriju i promoviše „ruski“ identitet.

Šef ruske Federalne agencije za etnička pitanja (FADN), Igor Barinov, bivši je službenik FSB-a i zagovornik internet cenzure koji stavlja veći naglasak na borbu protiv terorizma nego na zaštitu prava urođenika.

Ekonomska eksploatacija: Regije bogate resursima, kao što su Tatarstan i Jakutija, vide svoje bogatstvo kako bi se finansirale ambicije Kremlja, dok njihova populacija čami u siromaštvu – Jakutija šalje više od tri milijarde dolara godišnje Moskvi u dijamantima i drugim proizvodima, dok ostaje jedna od najsiromašnijih u zemlji.

Vojna obaveza: Etničke manjine su nesrazmerno regrutovane da se bore u ruskim ratovima, uključujući trenutni rat u Ukrajini. Ove zajednice snose najveći teret žrtava, što produbljuje njihovu ogorčenost. Jedan primjer – oko 1.000 muškaraca iz slabo naseljene Jakutije je do sada ubijeno u Ukrajini.

Politička represija: Lokalni lideri koji osporavaju autoritet Moskve brzo bivaju uklonjeni ili ućutkani, a protesti su naišli na brutalne obračune, često uključujući i zatvor. Prema studiji Proekt, Putin je progonio više ljudi nego Hruščov ili Brežnjev.

Čečenski ratovi iz 1990-ih i ranih 2000-ih predstavljaju oštar primjer kako etničke tenzije mogu da prerastu u sukob punog razmjera.

Prema nekim procjenama, to košta čak 100.000 života. Dok je otpor Čečenije brutalno slomljen, slične pritužbe tinjaju širom Federacije.

Kako se ekonomske poteškoće produbljuju pod sankcijama i vojnim prekoračenjem, i kako vreće leševa iz Ukrajine i dalje pristižu u manjinske regione, može se očekivati da će regionalno i manjinsko nezadovoljstvo rasti.

Prema nekim procjenama, Rusija je pretrpjela više od 700.000 žrtava. Postoje podkasteri koji kažu da sada svi u Rusiji znaju nekoga ko je ubijen ili ranjen u ratu u Ukrajini.

Putin snažno igra slabu ruku, dok Sjedinjene Države slabo igraju jaku. Sa svojom snažnom ekonomijom, globalnim savezima i demokratskim institucijama, Amerika ima alate da se efikasno suprotstavi Rusiji. Potrebna je politička volja i strateška jasnoća da se oni koriste.

– Podrška manjinskim pravima: Pojačavanjem glasova ruskih etničkih manjina i razotkrivanjem represivne politike Kremlja, Zapad može potkopati Putinov narativ o ujedinjenoj Rusiji. Ovo uključuje finansiranje nezavisnih medija, podršku organizacijama za ljudska prava i obezbeđivanje platformi za manjinske lidere.

– Ciljna ekonomska eksploatacija: Sankcije treba da istaknu eksploataciju regiona bogatih resursima i korupciju lokalnih elita lojalnih Moskvi. Ovaj pristup može podstaći neslaganje i oslabiti stisak Kremlja na ovim oblastima.

Fokusirajući se na Putinove ranjivosti, Sjedinjene Države mogu da se suprotstave njegovoj agresiji i ubrzati dan kada ruski narod – uključujući njegove dugo potlačene manjine – može da izgradi budućnost zasnovanu na slobodi i jednakosti.

Ovo je prilika za predsjednika Trampa da djeluje hrabro. Ulozi su previsoki za polumjere.

Vladimir Putin Rusija represija SAD
Izvor: Danas
7. feb 2025 u 06:50

Komentari (1)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
M Muko_neregistrovani
07.02.2025. 16:16

Opet bagro izdajnička vi raspravljate o drugima. Pometite svoje dvorište te onda dalje.

0
0
SVIJET