Pooštriti procedure za dobijanje dozvola za oružje
Podijeli vijest

Pooštriti procedure za dobijanje dozvola za oružje

U Crnoj Gori, prema zvaničnim podacima, ima više od 100 hiljada komada registrovanog oružja. Broj ilegalnog naoružanja ne može se sa sigurnošću utvrditi, ali neka istraživanja pokazuju da je svaki treći građanin naoružan. Posjedovanje oružja je, kažu sagovornici TVCG, dio crnogorske tradicije
Autor:
Aktuelno
14. avg 2022 u 06:12

Crna Gora godinama prednjači među zemljama Evrope u količini oružja koje posjeduju građani. Razlog za to sagovornici TVCG vide u tradiciji koja podrazumijeva da svaka kuća ima barem jedan komad oružja. Problem je, poručuju, kad ono dospije u pogrešne ruke, pa bude zloupotrijebljeno. Zato smatraju da bi procedure za dobijanje dozvola za korišćenje oružja trebalo da budu znatno rigoroznije. Kako saznanja upućuju, Vuk Borilović je bio dugogodišnji lovac koji je imao dozvolu za oružje.

U Crnoj Gori, prema zvaničnim podacima, ima više od 100 hiljada komada registrovanog oružja. Broj ilegalnog naoružanja ne može se sa sigurnošću utvrditi, ali neka istraživanja pokazuju da je svaki treći građanin naoružan. Posjedovanje oružja je, kažu sagovornici TVCG, dio crnogorske tradicije.

“Svi se pozivamo na te neke tradicionalne vrijednosti i kad ne znamo šta ćemo onda kažemo da nam je to u sklopu tradicije, a ona podrazumijeva da je normalno da svaka kuća u Crnoj Gori ima ili pušku ili pištolj”, kazala je psihološkinja Nataša Vuković.

“Mislim da je to dio istorije, od koje i ne treba bježati, na kraju krajeva. Ali ono što bih predložio jeste da se mijenjaju određene stvari vezane za pristup samom oružju, odnosno vještini i principima korišćenja”, kazao je vlasnik strelišta Milorad Janjušević.

A da bi neko mogao da ima i da koristi oružje neophodno je da, između ostalog, obavi zdravstveni pregled kojim se utvrđuje da li je sposoban za to.

“Kada dođu za ljekarsko uvjerenje, klijenti najčešće kao razlog navode to da su oružje dobili u nasljeđe od preminulih rođaka i kažu da ne žele da se to oružje otuđi nego da ostane u njihovoj porodici. Drugi razlog je rekreativno-sportske prirode, najčešće kažu da žele da idu u lov. Osim u ove svrhe, oružje često biva upotrijebljeno i u neke druge svrhe”, kazala je Vuković.

Kako bi se to spriječilo, sagovornici TVCG upozoravaju da bi kontrole onih koji posjeduju oružje trebalo da budu češće i rigoroznije.

“Opet se vraćamo na obaveznu obuku i ono na šta bih ja stavio akcenat, ne samo zbog posljednjih događaja nego i ranije, a to su ozbiljni i rigorozni zdravstveni pregledi za potencijalne imaoce oružja i periodične kontrole”, dodao je Janjušević.

“Ukoliko se desi, a dešava se vrlo često, da mi ne potpišemo ljekarsko uvjerenje da je neko sposoban da nosi oružje i onda taj neko ode u neku drugu zdravstvenu ustanovu, privatnu ili državnu, i bez problema dobije dozvolu. I ja apelujem na sve kolege i sve ustanove da pojačamo taj dio”, kazala je psihološkinja.

Iz Lovačkog saveza Crne Gore su kazali da je Cetinjanin Vuk Borilović, koji je juče ubio deset osoba, bio dugogodišnji član Lovačkog društva Cetinje, te da je imao dozvolu za posjedovanje oružja.

oružje dozvole
14. avg 2022 u 06:12

Komentari (2)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
M Ma kakvi
14.08.2022. 07:12

Ma kakvi, treba ih pojednostaviti da se svi naoruzamo. Vidite li da policija neće nikoga da zastiti. Stoje u mjestu kao panjevi i ne reaguju. Specijalne jedinice sa dugim cijevima stoje 100 metara od kuce dje se ovaj zlocin dogodio. Mrdnuli nijesu. Jedini je izlaz da se svako naoruza i da branimo sami sebe.

0
0
R Rukfaš
14.08.2022. 06:23

Može li mi neko odgovoriti....? Dosta je oružja koje predstavlja naslijeđeno a regularno. Ljudi nijesu zainteresovani za njega kao "oružje" već ga žele zadržati kao imovinu koja je uspomena. I drže ga kao neprijavljeno. Mrzi ih da vode ostavinski postupak. Dozvolu ne tarže ali je oružje u kući. Ispravno i sa mogućnošću da bude upotrijebljeno. Pitanje: dali imalac takvog oružja, može da javi policiji ili da donese u policiju (ili đe god) takvo oružje, da ga oni tamo onesposobe (kako god) a da se to vizuelno ne vidi, i da takvo "oružje" koje gubi svrhu da se kao takvo može upotrijebiti, postaje samo prdmet koji je naslijeđe? Slobodno stoji u kući, pokazuje se... izloženo je i pogledu i dodiru. I bez bojazni da se đeca sa istim mogu povrijediti.

0
0
CRNA GORA