U sklopu projekta „Povećanje kapaciteta institucija za usklađivanje i implementaciju EU acquis-a u oblasti konkurentnosti i inovacija“ koji sprovodi EPRD konzorcijum, Privredna komora organizovala je seminar na temu „Efikasna konkurencija – posebni izazovi u sektorima transporta i logistike“.
“Politika i pravo konkurencije imaju poseban značaj i na područjima koja su za ekonomiju i društvo od izuzetne važnosti i bez kojih se ne može zamisliti normalno funkcionisanje, a to se posebno odnosi na sektore transporta i logistike”, istakao je sekretar Odbora udruženja saobraćaja u PKCG Aleksandar Mitrović.
Iz PKCG navode na području transporta i time povezanih usluga Crna Gora nije pošteđena određenih izazova, kako na području klasične konkurencije, tako i državnih pomoći.
“Ulaganja u modernizaciju željezničkog transporta, istovremeno povezanih sa drumskim transportom, posebne okolnosti u vezi sa pomorskim transportom i pravilima EU, poštovanje obaveza za lučke usluge, pomorski transport i povezanim agencijskim uslugama, i posebna pravila u avio transportu kao i pravila u sektoru logistike su samo neke od tema, koje su predstavljene na ovom seminaru”, saopštili su iz PKCG.
Predavač je bio Andrej Plahutnik, vođa projekta i senior ekspert za konkurenciju. On je tokom predavanja posebno naglasio da tržišni učesnici, poput kompanija i država, mogu ograničiti konkurenciju na različite načine.
Kako je istakao, tržišni učesnici često ulaze u ograničavajuće sporazume, zloupotrebljavaju dominantnu poziciju ili se bave koncentracijama koje isključuju efikasnu konkurenciju. S druge strane, naglašava on, država može doprinijeti narušavanju tržišnih uslova kroz ulazne barijere, diskriminaciju i netransparentnu politiku državnih pomoći.
“Ovi faktori direktno utiču na tržišnu dinamiku i stvaraju prepreke za efikasnu konkurenciju, a ključni za razumijevanje tržišne borbe i moraju se adresirati na sistematičan način”, naglasio je on.
Plahutnik je takođe govorio o osnovnim principima politike konkurencije, uključujući zabranu ograničavajućih sporazuma i zloupotrebu dominantnog položaja. Pored toga, istakao je važnost kontrole državnih pomoći i koncentracija (preuzimanje kontrole, pojedinačne ili zajedničke nad drugim preduzećem), naglašavajući da konkurencija mora biti ravnopravna i poštena za sve učesnike na tržištu.
On je napomenuo da politika konkurencije ne smije podržavati diskriminaciju, već mora osigurati pravedne uslove.
Kroz primjere iz prakse, kao što su koncesije u transportu i državne pomoći u drumskom i željezničkom saobraćaju, on je pokazao kako pravilan pristup konkurenciji može značajno unaprijediti poslovno okruženje i ojačati tržišne uslove.
“Crna Gora mora nastaviti sa harmonizacijom zakonodavstva sa EU acquis-om i graditi administrativne kapacitete kako bi osigurala primjenu konkurentske politike na terenu”, zaključio je Plahutnik.