Kotor je jedan od najstarijih gradova u ovom dijelu Jadrana, kulturna prijestonica na listi UNESCO gradova, i turistička destinacija koju posjeti milion turista svake godine, napominje Krešimir Petrović, kandidat za odbornika sa liste "Kotor prije svega! DPS - Neđeljko Moškov"
Međutim, dodaje Petrović, Kotor je grad koji je posljednjih godina na svjetskom glasu, ali ne zbog bogate kulturne baštine i UNESCO liste, već "zbog čuda koja je nemoguće vidjeti u ostatku civilizovanog svijeta".
"Krenimo redom:
Semafor na kružnom toku. Jedinstven primjer u svijetu, koji nijednog učesnika u saobraćaju ne ostavlja ravnodušnim. Štaviše, groteskni prizor tjera na obavezan "selfi" što dodatno komplikuje saobraćajni haos.
Pješački prelaz na rivi. Još jedan "pametni" semafor koji beskonačno odbrojava sekunde, i gdje samo najizdržljiviji pješaci, na 40 stepeni , mogu dočekati zeleno svijetlo.
Vožnja od Škaljara do Dobrote takođe spada u svjetska čuda, budući da je za prelazak nekoliko kilometara u sezoni potrebno po nekoliko sati, a nekim danima, duže nego od Kotora do Podgorice?!
Tunel Vrmac – nezaboravni prolazak kroz Zonu sumraka. Idealno mjesto da doživite realnost koja se graniči sa naučnom fantastikom i da u Kotor stignete prolaskom kroz paralelnu stvarnost tunela koji nikada zvanično nije pušten u rad. Zaista je uzbudljiv osjećaj voziti kroz tunel koji možda uopšte ne postoji.
Stari grad bez korpi za otpatke. Apsolutno genijalno rješenje kojim je trajno riješen problem odlaganja otpada u gradskom jezgru: ne odlaže se uopšte – jer ne postoje korpe?! Umjesto toga, uskim ulicama i pjacama kruži električni vozić za prikupljanje i odvoz smeća, čiji bizarni izgled i nepodnošljive arome izazivaju opšte zaprepašćenje turista.
"Fake" prodavnice u gradskom jezgru pod zaštitom UNESCO. Još jedan čudesan spoj kulture i biznisa, gdje se u drevnim palacima i objektima sa statusom zaštićenog kulturnog dobra nalaze prodavnice jeftine robe, od imitacija satova najpoznatijih svjetskih brendova, do bundi sumnjivog krzna i bižuterije za svačiji džep.
I konačno, kotorski karneval koji je najduži na svijetu – traje već osam godina jer glavni krivac uporno odbija da bude spaljen.
Zbog svojih sedam čuda, Kotor je danas grad kojeg, paradoksalno, turisti sve više zaobilaze, a stanovnici sve više napuštaju.
Zaustavićemo ovaj košmarni karneval 29. septembra, a njegovog "Capa" poslati u političku prošlost.
Preživio je naš drevni grad kroz istoriju i gore od ovoga, preživjeće sigurno i još nekoliko sedmica", navodi Petrović u saopštenju.