Softver putem koga će građani moći da provjere svoje podatke o etničko kulturološkim karakteristikama, biće dostupan od sjutra, od 11 sati, a sama provjera će trajati do 7. oktobra, kaže direktor Uprave za statistiku Crne Gore Miroslav Pejović.
"Kako bi vam olakšali, pripremili smo Uputstvo o korišćenju softvera, koje je dostupno na našem sajtu, na više jezika.
Uputstvom se bliže objašnjava sami proces provjere podataka, a softveru se pristupa putem linka: https://popis2023.monstat.org/
Pokretanjem navedenog linka, neophodno je unijeti zahtijevane podatke, a to su:
- Statistički ID, odnosno devetocifarski broj sa naljepnice koja se nalazi na kopiji Upitnika za lice (P1) tj. Popisnice.
- Nakon što softver pronađe jedinstveni 9-cifarski broj, u sljedećem koraku je neophodno unijeti dodatne informacije, tačnije jedan od identifikacionih podataka sa samog zaglavlja Upitnika za lice (opštinu, ili popisni krug, ili redni broj stana ili redni broj lica).
- Ukoliko se podaci o licu nalaze u bazi popisa, softver će na ekranu prikazati rezultate upita, odnosno kako se to lice izjasnilo na 4 pitanja o etničkokulturološkim karakteristikama.
- Sama sesija će trajati 60 sekundi, pri čemu ćete moći da provjerite svoje podatke maksimalno do tri puta dnevno", navodi Pejović.
"Ukoliko softver iz nekog razloga ne prepozna podatke koje zadate kao upit, a nalaze se na kopiji vaše popisnice, molimo Vas da kontaktirate info centar Uprave za statistiku putem sljedećih brojeva telefona: 020 230 811 ili 068 851 500, kako bi u zajedničkoj komunikaciji otklonili eventualne poteškoće prilikom provjere podataka.
Koristim priliku da se osvrnem i najavim ništa manje - važno statističko istraživanje, najobimnije i najkompleksnije istraživanje u oblasti statistike poljoprivrede, dakle Popis poljoprivrede koji počinje sjutra i trajaće do 1. decembra.
Cilj sprovođenja Popisa poljoprivrede je da se obezbijede međunarodno uporedivi podaci kako za dalja unapređenja zvanične statistike u oblasti poljoprivrede, tako i podaci od značaja za kreiranje politika, u smislu kreiranja održive agrarne politike.
Važno je napomenuti, da naši građani daju tačne i precizne podatke jer je isključivo na osnovu kvalitetnih podataka moguće donositi kvalitetne odluke", dodao je Pejović.