Evropska federacija transportnih radnika (ETF) pozvala je crnogorsku Vladu da obezbijedi novčana sredstva, a ne garancije za kredite, za nabavku mehanizacije koja će omogućiti da Luka Bar ostane u funkciji.
U dopisu koji je generalna sekretarka ETF-a, Livia Spera, uputila premijeru Milojku Spajiću, navodi se da ETF cijeni pristup Vlade da objedini bivšu Luku Bar, jer je i ta strana organizacija ukazala na neophodnost spajanja.
“Međutim, prioritet Vlade mora biti operativnost Luke Bar“, navela je Spera.
ETF, demokratska panevropska federacija koja predstavlja preko pet miliona transportnih radnika širom Evrope, uključujući radnike u pomorskom saobraćaju, dokere i radnike u civilnom vazduhoplovstvu, izrazila je zabrinutost zbog kršenja prava zaposlenih u Kontroli letenja Srbije i Crne Gore (SMATSA) i situaciji u Luci Bar nakon nevremena 2. jula.
“Eskalaciji u SMATSA-i doprinijela je i Vlada svojim neaktivnim pristupom, kao i glasanjem za odluke kojima su zarade menadžmenta značajno povećane u odnosu na zarade zaposlenih. Ove odluke će ostaviti zaposlene bez stvarnog povećanja zarada u narednoj godini“, rekla je Spera.
Ministarstvo saobraćaja Crne Gore je upoznato sa situacijom u SMATSA i ETF sa žaljenjem konstatuje da nije bilo odgovarajuće reakcije Vlade u tom pravcu.
“Kako je situacija u SMATSA eskalirala i zaposlenima je praktično uskraćeno pravo na kolektivno pregovaranje, a potom i pravo na štrajk, ETF poziva Vladu da pokaže hrabrost i odgovornost preduzimanjem neophodnih mjera u cilju odbrane vrijednosti za koje je Vlada deklarativno opredijeljena”, saopštila je Spera.
ETF je pozvao Vladu i da štiti prava zaposlenih utvrđena međunarodnim konvencijama koje je Crna Gora ratifikovala.
Pored toga, kako je navela Spera, ETF je svestan značajne štete u Luci Bar izazvane nevremenom koje je pogodilo područje luke 2. jula.
“Nažalost, Vlada još nije odobrila nikakvu finansijsku pomoć Luci Bar, iako je javno obećala pomoć nakon nevremena. Naša članica, Samostalni sindikat radnika u pomorskom brodarstvu i transportu Crne Gore, sa pravom je ukazala Vladi na potrebu hitne intervencije po dva osnova – kroz institut državne pomoći i kao većinski akcionar Luke Bar“, poručila je Spera.
Nažalost, kako je navela, kao i u slučaju SMATSA, Vlada je pokazala nekoherentnost i nedopustivu sporost u vršenju svojih ovlašćenja.
“ETF posebnu pažnju posvećuje zemljama centralne i istočne Evrope i sa žaljenjem ističe da se Luka Bar razvija znatno sporije u poređenju sa ostalim lukama na istočnoj obali Jadranskog mora. Šteta od nevremena, koje je Luku Bar ostavilo sa samo dvije mobilne dizalice, pogoršalo je nepovoljnu situaciju“, zaključila je Spera.