Sjedinjene Države objavile su da prekidaju strateško partnerstvo s Gruzijom zbog vladine odluke da prekine pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji.
Potez je uslijedio nakon odluke proruske stranke Gruzijski san da prekine pregovore o pristupanju EU, što je portparol američkog Stejt Departmenta (State Department) Metju Miler nazvao „izdajom gruzijskog ustava“ u objavi na platformi X.
- Odluka Gruzijskog sna da obustavi proces pristupanja Gruzije EU-u protivna je obećanju gruzijskom narodu sadržanom u njihovu ustavu da će težiti punoj integraciji u Evropsku uniju i NATO - stoji u saopštenju američkog State Departmenta, prenosi Danas.
- Gruzijski narod velikom većinom podržava integraciju s Evropom - dodaje se.
„Suspenzija procesa pristupanja Gruzije EU-u, Gruzijski san odbacio je priliku za bližim vezama s Evropom i učinio Gruziju podložnom Kremlju“.
SAD su takođe kritikovale pretjeranu upotrebu policijske sile protiv Gruzijaca koji žele ostvariti svoje pravo na okupljanje i izražavanje, uključujući slobodu mirnog protesta“.
Postupke Gruzijskog sna opisali su kao „antidemokratske“ i optužio stranku za podrivanje temeljnih vrijednosti demokratije, vladavine prava i ljudskih prava. Napetosti u Gruziji proteklih su se dana pojačale.
Policija je prethodna tri protesta rasterala vodenim topovima i suzavcem, i uhapsila više od 100 ljudi.
Proteste je izazvala odluka vlade, optužena za prorusku autoritarnu naklonost, da razgovore o integraciji Gruzije u EU odloži do 2028. godine.
Opozicija osporava i rezultate parlamentarnih izbora održanih u oktobru na kojima je pobijedila vladajuća stranka Gruzijski san.
Oko 160 gruzijskih diplomata kritikovalo je odluku vlade da odloži proces evropskih integracija, rekavši da je to u suprotnosti sa Ustavom i da je dovelo do međunarodne izolacije zemlje.
Više od 100 škola i univerziteta obustavilo je svoje aktivnosti u znak protesta.
Uprkos takvoj odluci, vlada navodi da želi da nastavi reforme i da i dalje namjerava da se pridruži EU ali 2030. godine.