Novo izdanje Matice crnogorske: Crnogorske narodne basne “Kad je sve zborilo”
Podijeli vijest

Novo izdanje Matice crnogorske: Crnogorske narodne basne “Kad je sve zborilo”

Antologija „Kad je sve zborilo“ je prvobitno objavljena 1979. godine u izdanju titogradskog Grafičkog zavoda u čuvenoj biblioteci „Luča“. Urednici tog izdanja bili su Branko Banjević, Sreten Perović i Milorad Stojović, a kao urednici novog izdanja potpisuju se Milovan Radojević i Ivan Ivanović. Knjiga sadrži 95 basni, a autor uvodne studije i pogovora je Danilo Radojević

23. jan 2025 u 16:50
Foto: Matica crnogorska / Kad je sve zborilo

„Kad je sve zborilo“, crnogorske narodne basne, druga od četiri antologije crnogorske usmene proze koje je priredio istaknuti montenegrista i antologičar Radoje Radojević u saradnji sa svojim bratom, poznatim naučnikom i istraživačem Danilom Radojevićem, objavljena je u izdanju Matice crnogorske, u okviru nove biblioteke „Crnogorska narodna književnost“.

Antologija „Kad je sve zborilo“ je prvobitno objavljena 1979. godine u izdanju titogradskog Grafičkog zavoda u čuvenoj biblioteci „Luča“. Urednici tog izdanja bili su Branko Banjević, Sreten Perović i Milorad Stojović, a kao urednici novog izdanja potpisuju se Milovan Radojević i Ivan Ivanović. Knjiga sadrži 95 basni, a autor uvodne studije i pogovora je Danilo Radojević.

Prema zapažanjima Radoja Radojevića, naše narodne basne odlikuju se razvijenošću fabule i pripovijedanja, dijaloga, situacija, dramskih sukoba i obrta, karakternih nijansiranja u govoru i jeziku kod personifikovanja ljudskih osobina i društvenih odnosa.

“U njima je takođe odražen način mišljenja i sistem moralnih vrijednosti Crnogoraca. Knjiški uticaji Ezopovih i ostalih basana daleko su manji nego što su neki autori formalistički tvrdili. Po pravilu, i kad je motiv ili siže zajednički, naša se basna i formom i sadržinom dosta razlikuje, a nije rijetka ni potpuno suprotna poenta izražena kroz drukčije razrješenje. U njima nije nametljivo iskazana moralizatorska ideja, poučnost i sl. Rijetko sadrže moralnu pouku na kraju, koju su očito dodavali zapisivači i priređivači i koju bi, kad se nađe, trebalo izostaviti. Jednom riječju, saopštene su pripovjedačkom tehnikom sveukupne crnogorske usmene proze”, navodi se u predgovoru.

U izdanju Matice crnogorske će se uskoro pojaviti i crnogorske narodne bajke pod nazivom „Vatra samotvora“ (prvobitno objavljene 1976. u izdanju NIP „Pobjeda“), i na kraju crnogorske narodne priče u knjizi „Potopno vrijeme“ (objavljeno 1982. godine).

Projekat će biti nastavljen izabranim ilustrovanim crnogorskim bajkama namijenjenim najmlađim čitaocima, a planirano je da se priredi i audio izdanje, kao i izbor na engleskom jeziku. Cilj navedenog izdavačkog poduhvata je da se ovaj dio crnogorske književnosti i narodnog stvaralaštva približi novim generacijama čitalaca.

Matica crnogorska izdanje Kad je sve zborilo Crnogorska narodna basna
23. jan 2025 u 16:50

Komentari (0)

Za sada nema komentara na ovaj članak. Budite prvi da započnete diskusiju!

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Ukoliko ste pravilno upisali komentar dobićete potvrdu da je isti primljen za administriranje. Aktuelno.me zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznešena u komentarima ne odražavaju stavove redakcije Aktuelno.me.
Prijavi se Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
Kultura