Direktor podgoričkog Vodovoda, Aleksandar Nišavić, za Gradsku RTV ističe da je neophodno povećanje cijena vode, dok se većina odbornika u gradskom parlamentu, kako navodi, koristi publicizmom. Cjenovnik gradskog preduzeća kojim je predviđeno poskupljenje usluga nije usvojen, što znači da će od 1. januara naredne godine Podgoričani plaćati deset odsto nižu cijenu vode, dok će gubitak Vodovoda prema procjenama iznositi 3,7 miliona eura.
Izostankom prisustva na sjednici gradskog parlamenta, odbornici su pokazali neodgovornost prema građanima i sistemu Glavnog grada, u kojem ne bi trebalo imati mjesta za političke kalkulacije i populizam.
“Odluku da ne prisustvuju sjednici i samim tim ne glasaju za cjenovnik vodovoda smatram veoma neodgovornom i odlukom za koje nije bilo pravo vrijeme, odnosno, komunalna djelatnost nije oblast gdje treba da je prisutna politika i populizam. Radi se o jednom bitnom sistemu Glavnog grada, za koji je neophodno imati razumjevanja i uzeti sve stvari u obzir“, kazao je Nišavić.
Od 1. Januara građani će plaćati deset odsto nižu cijenu vode. Iako ova vijest ide u korist potrošačima, smanjenje cijena negativno će uticati na poslovanje Vodovoda u 2025. godini, objašnjava Nišavić.
„Ovo smanjenje cijena od deset odsto znači da Vodovod neće biti u mogućnosti da pokrije troškove poslovanja sa prihodima koje će ostvarivati u narednoj godini. I sa cijenama u 2024. godini nismo bili u mogućnosti da pokrijemo cijene poslovanja, iz razloga što je riječ o izrazito niskoj cijeni vode koja nije zastupljena nigdje, ni u okruženju ni u ostalim gradovima u Crnoj Gori“, ističe Nišavić.
Zbog nepromjenjenog cijenovnika, ovom gradskom preduzeću prijeti stečaj, naglasio je Nišavić.
„Uslijed ove neizvjesnosti i načina na koji će se ispoštovati i ostale odluke, osnivači odluka su u obavezi da pokriju troškove poslovanja, koliko oni ne mogu da se pokriju sa privremenom cijenom koja će biti primjenjena naredne godine u zavisnosti od toga kako se osnivač ponese prema ovom društvu i kako će se kretati zakonska riješenja i da li će doći do izmjene postojećeg riješenja. Sve će to uticati na dalje poslovanje. Ukoliko ne bude adekvatnog odgovora sa te strane sa viših instanci, vrlo je moguće da dođe i do tog scenarija (stečaja)“, upozorava Nišavić.
Kako Nišavić navodi, neusvajanje novog cjenovnika će bitno uticati na kvalitet usluga ovog preduzeća, pored svih napora da kontinuitet kvaliteta usluga ostane na zadovoljavajućem nivou.
„Nemoguće je očekivati neki razvoj društva, nemoguće je očekivati razvoj vodovodne i kanalizacione mreže, odnosno sprovođenje većih infrastrukturnih projekata ukoliko nemamo dovoljno sredstava. Jednostavno, i pored svih napora neminovno je da je ovo veoma niska cijena da bi ovo društvo moglo da redovno posluje“, navodi Nišavić.
Da se u narednom periodu sa gradskim vlastima i odbornicima pod hitno mora naći balans između interesa građana i opstanka ključnog preduzeća u Glavnom gradu, za Gradsku RTV naglasio je Nišavić.