Ministar Mujović je kazao kako je14. augusta 2024. godine dobio informaciju da je održana sjednica odbora direktora Solar gradnjena kojoj je razriješena gospođa Valerija Saveljić.
"Moram biti potpuno iskren da se u tom momentu moj svijet srušio,ne zato što je smijenjen neko personalno, nego zato što je napravljen atak na dogovorkoji je do tada funkcionisao, koji je do tada kuću gradio i bez kojega znam da ne možemo dalje.
Ja sam reagovao i to nisam htio da prećutim. Reagovao sam ne ulazeći u meritum odlukei to da li je zakon prekršen, a moram biti pošten i priznati. Odbor direktora Solar gradnje nije prekršio zakon.Imao je pravo da uradi to što je uradio prema Zakonu o privredenim društivimai bez obrazloženja da smijeni izvršnu direktoricu. Imao je to zakonsko pravo", naveo je Mujović.
Mihailo Anđušić iz DPS-a pitao je ministra Mujovića da li može doći do uvećanja cijene struje.
"Predsjednik Vlade je na pres konferenciji rekao da nećemo imati veće cijene od 1. januara. Ono što je bio vaš odgovor, jeste detalj da vaš odgovor u odnosu na odgovor premijera je suprotan", kazao je Anđušić.
Vuković Kuč je odgovorila Koprivici rekavši da je crnogorski jezik, makar njime govorilo pet hiljada ljudi - službeni.
A srpski je, makar ga, kako kaže, govorilo više od 50 odsto građana, jezik u službenoj upotrebi, isto kao u Srbiji.
Ona je pozvala Koprivicu da druge jezike kojima se govori u Crnoj Gori ne postavlja kao jezike drugog reda.
Momo Koprivica je kazao da srpski treba da ima status službenog jezika.
Pitanje jezika je dodaje pitanje prava i ravnopravnosti i zato je dijalog najbolji metod za rješavanje tog pitanja
"Srpski jezik nije nikakav proizvod uvoza iz Srbije, nego je srpski jezik u Crnoj Gori utemeljen i ukorijenjen u kulturološkom i u društvenom biću Crne Gore. Srpski jezik ijekavskog izgovora, ima dugu tradiciju opšte upotrebe i dodao bih tradiciju ustavnosti u Crnoj Gori. To nije jezik kojim govore samo pripadnici srpske nacije u Crnoj Gori, tim jezikom govore i pripadnici drugih nacija"; naveo je on.
Poslanica Aleksandra Vuković Kuč pitala je potpredsjednika Vlade Moma Koprivicu da kaže o najavi novog loga.
"Kako je moguće da se oglušujete o najavu da će logo u hol Skupštine Crne Gore stići za nekoliko dana, lažni, kojim se predstavlja zgrada Zetske banovine kao kolijevka crnogorskom parlamentarizma, kad vi, najbolje, gospodine Koprivica, znate da je Zetski dom ta prostorna kolijevka crnogorskog parlamentarizma, kao što je to i Vladin dom.
I vrlo dobro znate da je Zetski dom sagrađen 1888. godine, a to dobro znate zato što znate da je te godine donesen najveći pravno istorijski dokument u Crnoj Gori, to je opšti zakonnik za knjaževinu Crnu Goru.
Kao što znate da je i vladin dom, u kome su se nastavili održavati crnogorske skupštine, sagrađen 1910. godine kao simbol proglašenja Crne Gore kraljevinom.
Vi znate da je upravo u Zetskom domu donesen i prvi ustav Crne Gore", navela je Vuković Kuč.
Odgovarajući na pitanje o ustavotvornoj skupštini, Nik Đeljošaj, potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, kaže da Mandić ne govori u ime Vlade CG.
"Vlada Crne Gore o tome nikada nije raspravljala, niti je o tome otvorila raspravu, niti je odlučivala. Tako da to su vjerovatno lični stavovi ili subjekta kojeg predstavlja, i ja vjerujem da Vlada CG takve postupke ne podržava, jer iskreno mislim slično kao što ste vi rekli u obrazloženju kada se dešavaju takve okolnosti, da imamo ustavotvornu skupštinu, to nemamo u Crnoj Gori, nemamo ni promen državnog statusa, nemamo ni revolucije, nemamo neko vanredno stanje.
Crna Gora ostvaruje odlične rezultate u procesu evropskih integracija, i u tom kontekstu mislim da treba da nastavimo da šaljemo tu poruku zajedništva. Najznačajnije i jeste da građani Crne Gore, preko 80% građana Crne Gore želi Crnu Goru kao građansku, evropsku, da bude naredna članica Evropske unije", naveo je Đeljošaj.
Mislim da u Crnoj Gori danas živimo jednu društvenu, političku i moralnu devastaciju za koju najveću odgovornost ima vlada u kojoj vi sjedite, saopštio je DPS-ov Andrija Nikolić obraćajući se Đeljošaju.
"Predsjednik Vlade gospodin Milojko Spajić se odlučio za radikalnu desničarsku vladu koja će uvijek biti na ivici incidenta i proizvoditi problem. Danas se iz srca vlade i srca vladina i koalicije prijeti i Crnoj Gori uvođenjem dvojnog državljanstva, izmjenama Ustava u dijelu identiteckih pitanja, a odnedavno i Ustavotvornom skupštinom, što je ravno državnom udaru u aktuelnim političkim okolnostima i situaciji", naveo je on.
Ima za njega dva pitanja:
"Da li, gospodin Mandić, kada na ovaj način prijeti i građanskoj i Crnoj Gori, govori u vaše ime i u ime vlade u kojoj sjedite zajedno? To je jedno. I drugo, da li ćete, a time dolazim do pitanja kojeg sam vam postavio, napustiti vladu ukoliko premijer Milojko Spajić podlegne pritisku koalicijunih partnera iz koalicije za budućnost Crne Gore i pokrene proceduru za uvođenje dvojnog državljanstva, odnosno, izmjena Ustava u djelu službenog jezika", naveo je Nikolić.
Završena je Druga - posebna sjednica Drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja u 2024.
Na poslanička pitanja su odgovarali: Nik Đeljošaj, potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar ekonomskog razvoja, Momo Koprivica, potpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, Saša Mujović, ministar energetike i Vladimir Joković, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Ministar energetike Saša Mujović je kazao da prvog dana 2025. godine neće doći do poskupljenja aktivne struje, ali da bi građanima računi mogli biti viši zavisno od odluke Regulatorne agencije za energetiku (Regagen).
To je kazao odgovarajući na pitanje poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) Mihaila Anđušića, koji je pitao hoće li biti povećanja cijena struje u narednoj godini, s obzirom da je premijer Milojko Spajić u toku prošle sedmice kazao da do toga neće doći, dok je Mujović u pisanom odgovoru Anđušiću, kako tvrdi, naveo nešto potpuno suprotno.
„Ponavljam,1. januara neće doći do povećanja aktivne električne energije, takođe ističem da može doći do povećanja ukupnog računa za koji je meritorna Regulatorna agencija za energetiku. Do 2027. godine moramo kao evropsku obavezu, povećavati cijenu električne energije ali na način da to bude pod kontrolom i da krajnji potrošači ne osjete. Postoji jedna stavka na računima nad ni ministarstvo ni premijer nemaju ingerencije, zove se troškovi korišćenja prenosnog i distibutivnog sistema tkzv. regulatorno dozvoljeni prihod koji reguliše Regulatorna agencija. Ako se desi a sjednica će biti 18. novembra, da Agencija odobri veći prihod za CEDIS i CGES, neminovno je da od 1. januara, računi budu uvećani za tu stavku“, istakao je on i dodao da će problem u narednoj godini biti problem i rekonstrukcija Termoelektrane, zbog čega će nedostajati od 600 do 800 GWH, pa će struja morati da se uvozi.
Povećanje će ako ga bude kaže Mujović, na prosječnom računu od 30 eura, biti oko jedan eura. Mujović je naveo da je to pitanje ključno i da se moraju razumjeti obaveze koje Crna Gora ima prema Evropskoj uniji. Naglasio je da će cijena struje zbog evropskog puta, morati da bude viša nego danas te da će naredne godine sve zavisiti i od padavina i cijena, po kojoj će se struja nabavljati i da je ključan i projekat „Solari“, odnosno proizvodnja kroz solarne panele.
„Dokle god nismo dio EU, mi struju možemo tretirati kao socijalnu kategoriju, Vlada ima mehanizam da cijene električne energije drži pod kontrolom. Kada postanemo dio EU, ta socijalna kategorija postaje tržišna roba koja se mora povinovati zakonima tržišta i Vlada gubi poluge kontrole, i cijena zavisi od tržišta. Jedna od obaveza je implementacija direktive 944 iz 2019. godine, koja kaže da Crna Gora do 2027.postepeno povećava cijenu struje kako bi bila bliska tržišnoj vrijednosti. Jedna od obaveza je i da definišemo i socijalno ranjive kategorije. Regulatorna agencija do 2025. treba da pripremi pravilnik o tome, kako bi znali koga da štitimo”, pojasnio je on.
Naveo je i da je domaća cijena struje 10 centi po kilovatu, pa je možda i najniža u Evropi, a posebno ako se uzme u obzir prosječna plata. On je dodao da su cijene u EU oko 27 centi po kilovatu. Mujović je naveo da se postepeno povećanje cijena struje mora ispratiti mjerama koje ublažiti uticaj te mjere na građane, a jedna od mjera je i energetska efikasnost domaćinstava, kako bi građani trošili manje struje.
Najavio je da će pred poslanicima uskoro biti i Zakon o energetici, kojim je predviđeno da će građani moći da plaćaju struju po dinamičnoj cijeni, odnosno znaće unaprijed kakve će biti cijene u toku dana pa će mopći da planiraju potrošnju.
Nikolić: Hoćete li napustiti vlast ako Spajić podlegne pritisku ZBCG?
Stav lidera parlamentarne većine Milojka Spajića da neće dozvoliti nikome da ugrozi evropski put Crne Gore je potvrda politike koju nam je premijer obećao, kada je zatražio našu podršku koju i dalje ima, kazao je Nik Đeljošaj, potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i ministar razvoja. On je jasno poručio da inicijative kojima se narušavaju ustavno ustrojstvo, zakoni, institucije, međunacionalni sklad i evroatlantska budućnost Crne Gore nikada neće naići na podršku Albanaca i Albanskog foruma.
Poslanik Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić je danas tokom Skupštine pitao Đeljošaja, da li će napustiti Vladu, ukoliko premijer Spajić podlegne pritisku koalicionih partnera iz ZBCG i pokrene proceduru za uvođenje dvojnog državljanstva u pravni sistem Crne Gore.
“Mislim da su se sve cvene lampice popalile i trenutak je da pogledamo đe smo i šta svi zajedno možemo da uradimo da ne ugrozimo naš evropski put. Oni koji to tolerišu postaju saučesnici”, kazao je Nikolić.
Đeljošaj mu je odgovorio.
“Od početka smo bili jasni. Kada smo potpisali sporazum o formiranju vlasti cijenio sam da će svi politički subjekti poštovati dogovor. To sam naveo i u svojim nedavnim izjavama, a isto je potvrdio i premijer Spajić prije par dana u ovoj Skupštini. Sve inicijative kojima se urušavaju ustavotvorno strojstvo, zakoni, institucije, međunacionalni sklad i evroatlanska budućnost Crne Gore nikada neće naići na podršku Albanaca i Albanskog foruma. Vrijeme je najbolji pokazatelj opravdanosti našeg ulaska u Vladu”, kazao je Đeljošaj.
Spajić, ističe Đeljošaj, decidno poštuje dogovor.
“Da je ovo istina potvrđuje godišnji izvještaj Evropske komisije o napretku. Stav lidera parlamentarne većine Milojka Spajića da neće dozvoliti nikome da ugrozi evropski put Crne Gore je potvrda politike koju nam je premijer obećao, kada je zatražio našu podršku koju i dalje ima. Albanski forum i manjine se neće morati povlačiti nikom, nego će pobjediti evropska Crna Gora. Ja nijesam političar povlačenja, nego pobjeda”, jasan je Đeljošaj.
Fotelja najskuplja srpska "reč" za Mandića
Nikolić je kazao da cijeni neke izjave koje je Đeljošaj davao u prethodnom periodu.
“Vidjećemo da li Mandić ima petlje da gura ovo o čemu priča i zamajava svoje biračko tijelo da bi ga uvjerio kako on sjedi u fotelju predsjednika Skupptine sa nekim višim ciljem od onoga koji je upisan u programu njegove stranke-da će izvesti Crnu Goru iz NATO, ukinuti sankcije Rusiji, poništiti nezavisnost Kosova. Fotelja je izgleda najskuplja srpska reč za NOVA i Mandića”, kazao je Nikolić.
Nikolić je kazao Đeljošaju da se skladno teoriji i praksi iz političkih sistema, ustavotvorne skupštine održavaju nakon promjene državnopravnog statusa jedne države, ili radikalne transformacije političkog sistema vladanja.
“Crna Gora je imala ustavotvornu skupstinu nakon obnove nezavisnosti i po pravilu ne bi mogla imati novu, osim ako Mandić ne želi novi referendum, odnosno promjenu drzavno pravnog statusa, ili da sprovede revoluciju u Crnpj Gori, da bi srušio ustavno pravni poredak”, rekao je on.
Nikolić je onda pitao Đeljošaja da li lider Skupštine i NOVA-e Andrija Mandić govoreći o ustavotvornoj skuopštini govori u ime Vlade Crne Gore.
“Naravno da ne govori u ime Vlade Crne Gore. Vlada nikada o tome nije ni raspravljala. To su lični stavovi Mandića. Vjerujem da Vlada takve postupke ne podržava”, kazao je Đeljošaj.
Ukoliko dođe do nekih dešavanja koja mogu biti u suprotnosti sa onim šta je dogovoreno, reagovaće.
“Imamo princip pa sve ostalo. Uvijek ćemo čuvati ono što su vrijednosti naših zapadnih partnera “, jasan je Đeljošaj.