Različiti politički i stranački krugovi u Izraelu pozdravili su rezultate sastanka američkog predsjednika Donalda Trumpa i premijera Benjamina Netanyahua jer su Trumpove izjave o premještanju stanovnika Pojasa Gaze i kontroli nad njime u skladu sa strategijama Tel Aviva u svemu što je povezano sa sukobom s palestinskim narodom.
Izraelska scena čini se maglovitom u pogledu tumačenja Trumpovih izjava koje nose, prema analitičarima, kontradiktorne poruke – prijetnje i zastrašivanje Palestinaca protjerivanjem, govor o eliminaciji vladavine Hamasa, završetak sporazuma o razmjeni, nastavak sukoba u Pojasu Gaze i kretanje ka normalizaciji odnosa između Izraela i Saudijske Arabije.Uprkos nejasnoći koju su ostavile Trumpove izjave, analitičari dijele mišljenje da je odlazak Netanyahua u Washington i sastanak s američkim predsjednikom njegovoj vladi osigurao političku zaštitu i dao zeleno svjetlo za nastavak politika upravljanja sukobom s Palestincima u Pojasu Gaze i na Zapadnoj obali, bez sukoba s Trumpovom administracijom.
S tim u vezi, analitičari smatraju da će Netanyahuova vlada, koja je pozdravila izjave Bijele kuće u vezi s Gazom i drugom fazom sporazuma o prekidu vatre i razmjeni, svoje namjere uskladiti s Trumpovim pravcem djelovanja, koji ide ka povratku svih zarobljenika, kao i sklapanju strateškog sporazuma sa Saudijskom Arabijom s ciljem normalizacije odnosa s Izraelom.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu izjavio je u Vašingtonu da nema potrebe za američkim vojnicima u Pojasu Gaze da bi se ostvario plan predsjednika SAD Donalda Trampa za tu palestinsku enklavu.
Netanjahu je upitan da li su američke trupe potrebne u Gazi da bi Trampov plan bio izvodljiv odgovorio sa ne, prenio je Tajms of Izrael.
Tramp je u utorak izjavio da će SAD "preuzeti" Pojas Gaze i pretvoriti je u "Rivijeru Bliskog istoka" i naišao je na oštre kritike svjetskih zvaničnika.
Izraelski vojni sud osudio je rezervistu na sedam mjeseci zatvora zbog fizičkog zlostavljanja palestinskih zatvorenika dok su bili vezani i sa povezima preko očiju, saopštila je izraelska vojska (IDF).
Prema saopštenju IDF, sud je prihvatio sporazum o priznanju krivice u kojem je vojnik priznao da je "teško zlostavljao" palestinske zatvorenike u vojnom pritvorskom centru Sde Teiman, blizu granice sa Pojasom Gaze, prenio je Rojters.
"Optuženi je osuđen za više incidenata u kojima je udarao zatvorenike pesnicama i oružjem dok su bili vezani i sa povezima preko očiju", navedeno je u saopštenju, a identiteta vojnika i detalji optužbe nisu otkriveni.
Sud mu je, pored zatvorske kazne, izrekao i uslovnu kaznu, kao i degradaciju u čin vojnika.
Izraelski mediji su naveli da će mu u kaznu biti uračunato vrijeme provedeno u pritvoru.
Istraga je utvrdila da su u napadima učestvovali i drugi maskirani vojnici, ali njihovi identiteti nisu otkriveni.
Incidenti su se dešavali pred drugim vojnicima, od kojih su neki pokušali da ga zaustave.
Snimak zlostavljanja pronađen je na mobilnom telefonu osuđenog vojnika.
IDF istražuje optužbe o zlostavljanju Palestinaca iz Gaze u vojnim pritvorima od početka rata u oktobru 2023. godine, ali nije precizirala da li su protiv drugih vojnika podignute optužnice.
Sde Teiman pritvorski centar otvoren je tokom rata i služio je za smještaj zarobljenih Palestinaca iz Gaze.
Prošle godine izraelske vlasti su saopštile da će centar biti zatvoren.
Ministarstvo spoljnih poslova Egipta saopštilo je da odbacuje i neće biti dio nijednog predloga koji bi raseljavao Palestince iz Gaze, nakon plana predsjednika Donalda Trampa da SAD preuzmu ratom razorenu zonu i njegovog poziva Egiptu da primi preseljene Palestince.
Iranski predsjednik Masud Pezeškijan izjavio je da njegova zemlja ne razvija nuklearno oružje, dan nakon što je američki predsjednik Donald Tramp rekao da je potreban “provjereni” nuklearni sporazum s Teheranom.
“Ne razvijamo nuklearno oružje. Ovo je lako provjeriti. Dolazili su i provjeravali svaki put kada su to željeli i mogu da dođu da verifikuju još sto puta”, rekao je Pezeškijan na sastanku sa stranim diplomatama u Teheranu, prenosi Al Džazira.
Tom Fletcher, šef humanitarne službe UN-a, kaže da je više od 10.000 kamiona sa humanitarnom pomoći prešlo u Gazu otkako je od 12 febrebra na snazi krhki prekid vatre .
Poručio je na X-u da on lično prelazi u sjevernu Gazu s novim konvojem pomoći.
Iranska Revolucionarna garda preuzela je prvi brod u zemlji sposoban da lansira dronove i helikoptere na more, prenosi novinska agencija Tasnim.
“Revolucionarna garda preduzela je akciju da transformiše komercijalni brod…u mobilnu pomorsku platformu sposobnu da obavlja misije dronova i helikoptera”, kaže komandant mornarice Revolucionarne garde Alireza Tangsiri.
“Šahid Behešti”, bivši kontejnerski brod, opremljen je pistom od 180 metara i može da radi bez dopunjavanja goriva do godinu dana, rekao je Tasnim.
Brod se razlikuje od prethodnih ratnih brodova Revolucionarne garde jer može da lansira i izvuče veće dronove kao što su Kaher i Mohajer-6.
“Dodavanje ovog broda našoj floti je važan korak u povećanju odbrambenih i odvraćajućih sposobnosti Irana u udaljenim vodama i u održavanju naših interesa nacionalne bezbjednosti”, dodaje Tangsiri.
Iransko ministarstvo spoljnih poslova odbacuje ono što naziva “šokantnim” planom koji je iznio američki predsjednik Donald Tramp za preuzimanje Gaze i “nasilno raseljavanje” Palestinaca sa obalne teritorije.
“Plan da se očisti Gaza i nasilno raseljava palestinski narod u susjedne zemlje smatra se nastavkom ciljanog plana cionističkog režima da potpuno uništi palestinsku naciju i kategorički se odbacuje i osuđuje”, rekao je portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Esmail Bakai.
Izraelski ministar odbrane Izrael Kac je naredio IDF-u da pripremi plan koji će omogućiti stanovnicima Gaze da dobrovoljno napuste pojas, saopštila je Kacova kancelarija.
Navodi se da je Kac pozdravio Trampov “hrabar plan, koji bi mogao da omogući širokom dijelu stanovništva u Gazi da ode na razna mjesta širom svijeta”.
“Hamas je koristio stanovnike Gaze kao živi štit i izgradio terorističku infrastrukturu, drži ih kao taoce, iznuđujući novac od njih, koristeći humanitarnu pomoć i sprečavajući ih da napuste Gazu”, rekao je Kac.
Kaže da je naredio vojsci da pripremi plan po kojem svaki stanovnik koji to želi može emigrirati na bilo koje mjesto koje pristane da ih primi.
Kac posebno pominje potencijalne destinacije kao što su Španija, Irska, Norveška i druge zemlje koje su iznijele “lažne optužbe” u vezi sa izraelskim ratom protiv Hamasa u Gazi, tvrdeći da će, ako ove nacije odbiju da prihvate Palestince, “njihovo licemjerje biti razotkriveno”.
On takođe pominje Kanadu, koja ima “organizovan imigracioni program” i koja je “ranije izrazila spremnost da prihvati stanovnike Gaze”.
“Stanovnicima Gaze treba dozvoliti slobodu da izađu i emigriraju, kao što je praksa svuda u svijetu”, rekao je Kac.
Bijela kuća razmatra planove da preseli stanovnike Pojasa Gaze u regione Somalilend i Puntland u Somaliji, kao i u Maroko, objavio je izraelski Kanal 12.
Somalilend i Puntland su autonomni regioni unutar države Somalije u istočnoj Africi koje su proglasili suverenitet, ali nisu dobili međunarodno priznanje.
Kanal 12 napominje da dva somalijska regiona i Maroko imaju zajedničku potrebu za političkom podrškom SAD, budući da prva dva traže međunarodno priznanje, a da je Maroko zainteresovan za rješavanje teritorijalnog spora oko Zapadne Sahare.
Pored toga, “sva tri regiona imaju sunitsku većinu”, navodi se u izveštaju Kanala 12.
Suština plana “evakuacije-rekonstrukcije” za Gazu, kako je nazivaju u Izraelu, jeste rekonstrukcija Gaze pod američkim pokroviteljstvom, a ne aneksija teritorija, istaknuto je u izveštaju.
Palestinski ambasador pri UN-u Riyad Mansour obratio se novinarima u New Yorku, odgovarajući na Trumpove komentare o “preuzimanju” Pojasa Gaze.
“Pojas Gaze nije prazna zemlja da bi je bilo ko mogao grabiti”, rekao je Mansour.
“Ti dani su nestali. Svaki komad zemlje u bilo kojoj zemlji pripada ljudima koji žive na tom komadu zemlje.”
“Stoga smo odlučni ostati u Pojasu Gaze.”
Unutar zgrade Ujedinjenih nacija veoma je jasno da bi se svako nasilno uklanjanje palestinskog naroda smatralo etničkim čišćenjem, javlja Al Jazeera.
To je zapravo stav širokog spektra ljudi unutar ove zgrade jer je UN utemeljen na stvarima kao što su samoopredjeljenje, teritorijalni integritet i jurisdikcija – sve su to ključni principi UN-a.
Čuli smo i kineskog ambasadora, koji predsjedava Savejtom bezbjednosti ovog mjeseca.
Kada su ga pitali šta misli o Trumpovim komentarima, jednostavno je rekao da je to neshvatljivo i da se njegova zemlja, Kina, nikada ne bi složila sa takvim planom.
Mislim da su ti komentari Kineza eho onoga što čujemo, i javne i privatne izjave iz drugih država članica, koje tvrde da nema šanse da bi ikada pristale na ovo.
Kao što ste čuli generalnog sekretara (Antonija Guterresa), to bi se smatralo etničkim čišćenjem.
Netanjahu kaže da treba slijediti Trampov ‘izvanredan’ plan raseljavanja iz Gaze
U razgovoru sa voditeljem Fox Newsa Seanom Hannityjem u srijedu, izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da ne vidi nikakve probleme sa Trumpovim prijedlogom da se raseli stanovništvo Gaze, u planu koji je naširoko osuđen kao oblik “etničkog čišćenja”.
“Prava ideja da se stanovnicima Gaze koji žele otići dopusti da odu. Šta nije u redu s tim? Mogu otići, mogu se onda vratiti, mogu se preseliti i vratiti. Ali morate ponovo izgraditi Gazu. Ako želite obnoviti Gazu, ne možete imati…”, rekao je Netanyahu, ne dovršivši rečenicu.
“Ovo je prva dobra ideja koju sam čuo. To je izvanredna ideja i mislim da je treba stvarno nastaviti, ispitati i realizirati”, dodao je Netanyahu.