Zimska sezona u Kolašinu sa oko 70 skijaških dana dokazala je čak i najvećim skepticima potencijal Bjelasice kao turističke destinacije, uprkos brojnim opstrukcijama od strane pojedinaca u raznim oblastima - od blokiranja projekata poput vještačkog osnježavanja i vodosnabdijevanja ski naselja, ali i cijelog Kolašina, pa sve do nelegalne gradnje.
Ako bi pojam „budvanizacija“ podrazumijevao ciljano i sistematično narušavanje jedinstveno vrijednog područja na crnogorskoj obali sa ciljem brzog bogaćenja putem devastacije prostora i zatiranja postojećeg načina života, onda se može zaključiti da se dešava pokušaj „budvanizacije“ Kolašina, ali i čitavog sjevernog regiona, koji je dobio novu perspektivu razvoja otvaranjem prve dionice auto – puta.
Nelegalna gradnja je posebno uočljiva na Bjelasici, ali je očigledno da nadležni na to žmure. Po posljednjim informacijama na planini ima više od 60 nelegalnih objekata, a sumnja se da je broj mnogo veći, iako je čitav prostor pokriven planskim dokumentima, odnosno Planom posebne namjene za Bjelasicu i Komove.
Zimski turizam ugrožen od nelegalne gradnje
Legalni graditelji ne samo da plaćaju sve obaveze opštinskom i državnom budžetu, i grade u skladu sa planovima i urbanističko-tehničkim uslovima, uz sve potrebne elaborate poput onih o uticaju na životnu sredinu, ambijentalno uklopljeni u prirodu Bjelasice i materijalima poput drveta i kamena, već i vrše tretman otpadnih voda u skladu sa zahtjevima serije evropskih standarda EN 12255 i voda nakon tretmana zadovoljava kvalitetom prema "Pravilnik-u o kvalitetu sanitarno-tehničkim uslovima za ispuštanje otpadnih voda, načinu i postupku ispitivanja kvaliteta otpadnih voda i sadržaju izvještaja o utvrđenom kvalitetu otpadnih voda". Sa druge strane, nelegalna gradnja cvjeta bez ovih „opterećenja“, narušavajući ne samo izgled planine, već i zdravu životnu sredinu nepostojećim tretmanom otpadnih voda koje idu direktno u planinske vode Bjelasice.
Država ne reaguje na ovu pojavu, pa je svake godine sve više objekataneujednačenog izgleda i dimenzija, od različitih materijala i za različite potrebe. Postoji na desetine, a mnogi govore o cifri od sto i više nelegalnih objekata koji se ni po izgledu ne mogu svrstati u kolibe na tradicionalnim katunima. Sve više je „ugostiteljskih“ usluga i izdavanja „koliba“ nego stočara koji se pozivaju na običajno pravo.
Država i opština od toga nemaju nikakvu korist, samo štetu. Posebno u dijelu kada se grade uz samu stazu Skijališta Kolašin 1600, odnosno ispod žičara.
Ilegalna vikendica Mija Vlahovića - Struje
Da se više niko ne plaši države kada je u pitanju Bjelasica pokazuje i slučaj broj 900/8 35u Listu nepokretnosti katastra, područna jedinica Opštine Kolašin. Pod ovim brojem zavedena je nelegalna gradnja kolibe, dupleksa, vlasništvo Miodraga Vlahovića, zvanog Struja, inače šefa kluba odbornika URA u lokalnom parlamentu. Mijo Struja je suprug bivše predsjednice Odbora direktora Skijališta Crne Gore Milene Vlahović, preduzeća kome nelegalna gradnja i najviše smeta. U prethodnom periodu, prije dolaska Vlahovićeve na čelo Odbora direktora, Skijališta Crne Gore su više puta prijavljivala nadležnim inspekcijama nelegalne objekte, jer je Zakonom o skijalištima tačno propisano gdje se se sve u odnosu na ski staze i skijašku infrasrukturu smije graditi, a Bjelasica je planski uređena Prostornim planom posebne namjene za Bjelasicu i Komove.
Zakoni i planovi mnogo ne opterećuju bračni par Vlahović, pa se u Listu nepokretnosti navodi da je njihov objekat još 22.02.2021. zabilježen kao objekat izgrađen bez građevinske dozvole. Mijo Struja koji bi po funkciji u Skupštini opštine Kolašin trebalo da se bori protiv ovakvih pojava, i njegova ljepša polovina Milena bivša predsjednica Odbora direktora Skijališta, preduzeća kojima nelegalni objekti niču uz samu stazu, ne boje se izgleda ni inspekcija ni zakona. I ne samo to, već Miodrag Vlahović često drži slovo legalnim graditeljima, hotelima koji posluju u skladu sa zakonima, prostornim planovima i urbanističko-tehničkim uslovima, o tretmanu otpadnih voda...
Kad može odbornik, zašto ne bi mogli i oni koji se pozivaju na običajno pravo iako ono u pravnom sistemu više ne postoji, ali se tolerisalo kao vid podrške za stočare svake godine. Na Bjelasici je, međutim, stoke sve manje. Makar one na četiri noge.
L.P.Đ.