Predstavnici Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) održali su sastanak na kojem su razmatrani dosadašnji rezultati uspješne saradnje, posebno u vezi sa projektom Vjetroelektrane Gvozd, kao i mogućnosti za dalje unapređenje partnerstva u kontekstu energetske tranzicije Crne Gore.
Sastanku su prisustvovali Matteo Patrone, potpredsjednik EBRD-a zadužen za bankarstvo Matteo Colangeli, regionalni direktor za Zapadni Balkan Remon Zakaria, šef EBRD-a u Crnoj Gori, i Danilo Raičević, bankar za energetiku, nekretnine i infrastrukturu.
U ime EPCG, kako je saopštila kompanija, sastanku su prisustvovali izvršni direktor g. Ivan Bulatović i izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije Ivan Mrvaljević.
Na sastanku je potvrđena spremnost EBRD-a da podrži dalji razvoj vjetroelektrane Gvozd kroz nastavak projekta Gvozd 2, čime bi se značajno povećali kapaciteti obnovljive energije u Crnoj Gori.
Takođe, navodi se da se razgovaralo o produženju kreditnog aranžmana za dodatnih 21 MW instalirane snage, čime bi se dodatno osnažila energetska sigurnost zemlje i ubrzao proces dekarbonizacije.
Iz EPCG podsjećaju da je već potpisan kreditni aranžman od 82 miliona eura za VE Gvozd, čija je instalisana snaga 54.6 MW.
Pored toga, dodaje se da je EPCG predstavila i druge ključne projekte u oblasti obnovljivih izvora energije, uključujući program Solari 5000+, SE Krupac, SE Slano, kao i baterijske sisteme skladištenja energije (BESS), koji su od strateškog značaja za budućnost crnogorskog energetskog sektora.
“Izuzetno cijenimo dosadašnju saradnju sa EBRD-om, koja je bila ključna za realizaciju velikih energetskih projekata u Crnoj Gori. Nastavljamo da gradimo snažno partnerstvo kako bismo omogućili dalji razvoj obnovljivih izvora energije i ubrzali proces zelene tranzicije,” izjavio je izvršni direktor EPCG, Ivan Bulatović.
EPCG i EBRD ostaju posvećeni unapređenju energetske efikasnosti i održivosti, kroz zajedničke projekte koji doprinose ekološki odgovornoj i ekonomski održivoj budućnosti Crne Gore.