Podaci sa posljednjeg popisa stanovništva pokazali su da se u čak 20 crnogorskih opština u zadnje četiri godine rodilo više dječaka nego djevojčica, što bi trebalo da bude crveni alarm za cijelo društvo. Statistika pokazuje da se u posljednjih 20 godina u Crnoj Gori na 110 dječaka u prosjeku godišnje rađa 100 djevojčica, dok je prirodan omjer 102 ili 103 dječaka na 100 djevojčica.
Kako je saopšteno iz Pokreta Naprijed, to Crnu Goru svrstava u grupu od devet država svijeta sa najvećim poremećajem u odnosu novorođene muške i ženske djece.
- Osnovni razlog ovakve disproporcije je selektivni abortus kao posljedica patrijarhalnih uvjerenja koja dominiraju u našoj zemlji. Neka od njih su shvatanja da jeza ženu najveća privilegija da rodi muško dijete, kao i da je jako važno da porodica ima muškog nasljednika. Upotreba ranih genetskih testova radi utvrđivanja pola izričito je zabranjena Zakonom o uslovima i postupku za prekid trudnoće i Zakonom o zaštiti genetičkih podataka. Nažalost, institucije sistema već godinama ne uspijevaju da obezbijede poštovanje ovih zakonskih rješenja - stoji u saopštenju Pokreta.
Oni podstiču neophodnost stvaranja inkluzivne zajednice koja će svakog novog člana smatrati jednako vrijednim, bez obzira na pol i rod.
- Ključni preduslov za to je edukacija mladih naraštaja kako bi u ranim godinama usvojili znanja o ravnopravnosti, kao i osiguranje adekvatne primjene pomenutih zakona. Pad broja stanovnika i njihovo ubrzano starenje pokazuju da Crna Gora nema luksuz da se odrekne nijednog svog člana. Zato je krajnje vrijeme da se stane na put praksi koja ugrožava naše društvo i da se stvori ambijent u kojem će sva djeca biti jednako željena i prihvaćena - stoji u saopštenju.