Poglavar Crnogorske pravoslavane crkve mitropolit Boris susreo se u četvrtak u prostorijama VKBI sa predstavnicima Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI), Hrvatskog narodnog vijeća BiH i Srpskog građanskog Vijeća – Pokret za ravnopravnost u BIH.
Kako se navodi u saopštenju VKBI, mitropolit Boris upoznao je prisutne sa statusom i položajem Crnogorske pravoslavne crkve i problemima sa kojima se suočava u obavljanju vjerskih družnosti i opstrukcijama koje u tom pogledu vrši Vlada Crne Gore i Srpska pravoslavna crkva. Istakao je da se CPC kojom rukovodi jasno stavila na stranu evropskih integracija smatrajući to strateškim ciljem države Crne Gore i svih njenih građana.
''Opstrukcije sa kojima se CPC suočava u Crnoj Gori posljedica su političkih i nacionalnih pritisaka koji dolaze iz Beograda, kako od predstavnika vlasti tako, nažalost i od crkvenih velikodostojnika. Civilizacijske vrijednosti, prava i sloboda svakoga čovjeka, vladavima prava jesu temeljne odrednice koje CPC promovira i za koje se zalaže u razvoju i demokratizaciji Crne Gore'', naveo je između ostalog mitropolit Boris.
Predstavnici organizacija civilnog društva iz Bosne i Hercegovine upoznali su mitropolita sa programima i aktivnostima koje se provode, posebno akcentirajući aktivnosti na promociji i provedbi ciljeva iz Deklaracije o ustavnim i drugim reformama Bosne i Hercegovine na putu u EU i NATO.
Fokus aktivnosti je na integraciji bosansko-hercegovačkog društva, isticanje bogatstva različitosti koje se u Bosni i Hercegovini baštine stoljećima, te izgradnja Bosne i Herecgovine kao države punih ljudskih prava na cijeloj teritoriji, apsolutna sloboda vjere i promoviranje kulturoloških posebnosti svih naroda u Bosni i Hercegovini. Nažalost, nerealne i destruktivne politike i inicijative koje u BIH dolaze iz susjednih država, ne idu u prilog procesima integracije bosansko-hercegovačkog društva pa tako ni jačanje institucija Bosne i Hercegovine.
Organizacije civilnog društva stoje na stanovištu da se samo dijalogom i argumentima, na temelju međunarodnih sudskih presuda i evropksog pravnog naslijeđa, stvari u BIH mogu pomicati naprijed, u interesu svih građana i naroda koji žive u Bosni i Hercegovini. Mitropolit je upoznat i sa predstojećom Konferencijom „Odnosi BiH i CG – Otvorena pitanja i perspektive“, koja će se u organiziciji civilnog društva održati u Sarajevu 11-13. oktobra ove godine.
Zaključeno je da se susreti ove vrste, pa i u još širem formatu, trebaju održavati češće sa jasnim temama i konkretnim akcijama i zahtjevima prema vlastima. Istaknuto je da je uloga i značaj vjerskih zajednica veoma važna, ali nažalost često se te vrijednosti od strane neodgovornih pojedinaca iz samih vjerskih zajednica podređuju politikama, što nanosi štetu i samim vjerskim zajednicama.