Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je svečanosti povodom obilježavanja 60. godina od osnivanja Ustavnog suda Crne Gore.
U obraćanju prisutnima, predsjednik je istakao da je u razdoblju od šest decenija, ustavno sudstvo u Crnoj Gori prolazilo kroz različite izazove, a uspješno prilagođavanje promjenama društveno- političkog karaktera, zavrijeđivalo je poseban senzibilitet i pažnju.
“Mijenjali su se državni aranžmani čiji dio je bila i Crna Gora, od šestočlane jugoslovenske federacije, preko dvočlane savezne države i zajednice država pa do obnove pune državnosti 2006. godine, ali je očekivanje od Ustavnog suda uvijek ostajalo isto – da bude vrhovni garant očuvanja ustavno- pravnog poretka. Takođe, podsjećam da istorijat ustavnosti u našoj državi doseže znatno dalje u prošlost, u odnosu na uspostavljanje ustavnog sudstva, i vezan je za donošenje Ustava Knjaževine Crne Gore iz 1905. godine. Zato je važno istaći da ova dva istorijska momenta, u zbiru, predstavljaju važnu etapu u oblikovanju moderne crnogorske državnosti”, rekao je Milatović.
On se u obraćanju osvrnuo i na aktuelne izazove sa kojima se suočava ustavno sudstvo u Crnoj Gori i očekivanjima građana u tom pogledu.
“Nedovoljna brzina u rješavanju pojedinih predmeta, posebno onih za koje postoji visok stepen zainteresovanosti od strane javnosti, smatram ključnim izazovom kada je u pitanju djelovanje Ustavnog suda. Takvo stanje, po mom mišljenju uzrokovano je razlozima konstantnih problema sa kompletiranjem sastava suda, nedovoljnim kadrovskim kapacitetima suda u pojedinim savjetničkim segmentima rada, ali i legislativom koju treba dodatno unaprijediti”, kazao je predsjednik Milatović.
Poručio je da građani Crne Gore žele pravovremenu, a ne zakašnjelu pravdu, posebno u dijelu zaštite svojih Ustavom garantovanih prava, ali i djelotvornu zaštitu u slučajevima kada prethodni institucionalni mehanizmi zaštite zataje.
- Djelovanje Ustavnog suda, u tom smislu, posljednja je brana samovolji i bezakonju. Ako ta brana nije dovoljno čvrsta i postojana, država gubi autoritet u odnosu na sopstvene građane, koji su prinuđeni da zaštitu svojih prava zatraže van granica Crne Gore, obraćajući se Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu. Zato je pravo pitanje za sve nosioce vlasti u zemlji na koji način mogu doprinijeti da rad Ustavnog suda bude efikasniji, istovremeno ne zadirući u njegovu samostalnost i integritet - naveo je predsjednik Milatović.
Istakao je da je potrebno osigurati efikasnu popunu svih sudijskih mjesta najboljim kadrovima, dodajući da je to važan zadatak Skupštine Crne Gore, ali i Predsjednika države, kad god se za to steknu zakonski uslovi.
''Nedopustivo je da, kao do sada, imamo značajne vremenske periode u kojima je sastav Ustavnog suda nepotpun i zbog čega je u mnogim situacijama nemoguće doći do potrebne većine za donošenje odluka. U skorijoj budućnosti biću u prilici da predložim dvoje novih sudija Ustavnog suda i tu priliku ću iskoristiti da dodatno dođemo do personalnih rješenja čiji će izbor biti zasnovan isključivo na stručnim referencama i dostignućima'', rekao je predsjednik Milatović.
Naglasio je da funkcija sudije Ustavnog suda predstavlja vrhunac pravne struke, jer je sudijama povjereno da u ime građana čuvaju i štitite Ustav, kao najviši pravni akt naše države.
''Istovremeno, ta funkcija podrazumijeva da u svim situacijama, koliko god bile složene i osjetljive, pri donošenju odluka budete vođeni isključivo Ustavom i zakonom. Promovišući u svom radu integritet i odgovornost treba da budete primjer za sve nosioce pravosudnih funkcija na koji način treba štititi ustavni poredak i zakone naše države. Ustavni sud čuva ideju slobodne i demokratske države, jer nema slobode i demokratije bez vladavine prava i pravne sigurnosti. Zato je vaša odgovornost za očuvanje demokratske države i veća i značajnija. Uvjeren sam da ćete, u vremenu koje predstoji, dati značajan doprinos jačanju vladavine prava i, u to ime, čestitam vam ovaj vrijedan jubilej. Da je vječna Crna Gora'', zaključio je predsjednik Milatović.